CNN Prima News povolání

povolání

Výpis příspěvků ke štítku „povolání“

Dělník, skladník, řidič. Seznam prací, které v Česku skoro nikdo nechce dělat

4. ledna 2023 06:49

Dělník nebo skladník. Sehnat lidi pro některé profese není snadné. Počet volných pracovních míst u řady pozic trhá rekordy. Například počet řidičů, které hledají úřady práce, se za posledních pět let zdvojnásobil. Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam, o jaké práce mají lidé nejmenší zájem a firmám se na ně nedaří nikoho sehnat.

Hlad firem po nových pracovnících neutichá. V kterých profesích máte největší šanci?

8. listopadu 2022 09:26

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst, jejich počet klesl o zhruba 8 700 na 297 360. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR s tím, že zaměstnavatelé hledají pracovníky zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a dlouhodobě shánějí také kvalifikované řemeslníky.

Velký návrat aneb Zpět do práce po rodičovské dovolené. Na co máte nárok?

17. září 2022 17:41

Návrat do práce po mateřské nebo rodičovské dovolené. V Česku takovou situaci řeší převážně ženy, najde se ovšem i pár případů, kdy se po měsících či letech péče o děti do zaměstnání vrací muži. Ať už tak, či tak, zákoník práce myslí na všechny a chrání jejich právo vhodně zkombinovat práci s péčí o dítě. Čtěte, v čem jsou zaměstnavatelé povinni vyhovět rodičům a v čem se naopak musí přizpůsobit oni.

PŘEHLEDNĚ: Práce v Česku pro cizince. Co je potřeba vědět a jak se vyhnout potížím?

11. září 2022 20:44

Český pracovní trh nabízí řadu možností. Velkou část zaměstnanců tvoří cizinci. Ti sem míří na pozice napříč všemi obory. Výhodu mají lidé pocházející z Evropské unie a několika dalších evropských států, kteří obvykle nepotřebují pracovní povolení. Co potřebují vědět ostatní cizinci, kteří se chtějí zapojit v Česku do pracovního procesu?

Chcete změnit práci? Učiňte tak hned, doporučují experti. Radí, před čím se mít na pozoru

21. srpna 2022 18:07

Situace na pracovním trhu může být v dnešní době nejistá. Pokud jsou zaměstnanci nespokojení, měli by ze své pozice odejít hned – může být totiž hůř. Firemní sociolog Vojtěch Bednář a personalista Tomáš Surka ve vysílání CNN Prima NEWS poradili, na co si při hledání nové práce dát pozor a kde najít jistou pozici se stabilním platem.

Ženy v Česku vydělávají méně než muži, až o pětinu. Důvodů je více, ovlivnit lze jen některé

7. července 2022 08:40

Pracují v jedné firmě na stejné pozici, odvádějí stejnou práci, přesto jsou mezi nimi dva výrazné rozdíly. Prvním z nich je pohlaví a druhým fakt, že ona vydělává o poznání méně než on. Situace se sice postupně lepší, přesto se ženy i v době, kdy je jejich zapojení do pracovního procesu naprosto běžné, potýkají s nerovnými platovými podmínkami. Důvodů je víc a zatímco s některými nic nesvedou, jiné ovlivnit mohou.

Práce v důchodu: Jak vybrat smlouvu, abyste si slušně, ale bez starostí vydělali?

14. června 2022 16:15

Důchodem život nekončí a práce mnohdy taky ne. Zůstat v zaměstnání, přestože už mají nárok na penzi, se rozhodne celá řada seniorů. Někdo proto, že nevystačí s důchodem, jiný aby se doma nudil. Ať k setrvání v zaměstnání v důchodovém věku vede cokoli, mělo by se to pořád vyplatit. O tom rozhodne i fakt, jakou smlouvu se zaměstnavatelem senior podepíše.