CNN Prima News povolání

povolání

Výpis příspěvků ke štítku „povolání“

Nahradí AI IT specialisty? Zatím ne, myslí si programátor: Je nedokonalá a drahá

Žijeme v době chytrých technologií. Denně komunikujeme s řadou pomocníků, kteří nám hlídají zdraví, kalendář v práci či chod domácnosti. To se ovšem neděje samo od sebe. K tomu, aby moderní vychytávky fungovaly, je třeba lidí, kteří je naprogramují k naprosté spolehlivosti. Po IT specialistech je na trhu stále hlad, aktuálně patří k nejlukrativnějším pracovním pozicím. Jaký je ovšem výhled do budoucna, budou stále žádaní a neohrozí je fenomén, jakým je umělá inteligence?

Family Business Week: Rodinný podnik je nejen o zisku, je třeba být i prospěšný

Rodinné podniky v České republice tvoří až 50 % pracovních míst a generují více než polovinu národního hrubého domácího produktu. Na letošním prvním regionálním setkání zorganizovaném platformou Family Business Week to řekl její zakladatel, David Krajíček. Jaké jsou další role rodinných firem v jednotlivých částech Česka? O tom se diskutovalo ve Svijanech. V místním pivovaru, který byl hostitelem a partnerem akce současně, se sešlo téměř 60 zástupců rodinných společností, kteří vzájemně sdíleli své zkušenosti, doporučení i podporu. Hlavními tématy setkání bylo nástupnictví a mezigenerační výměna.

Vytvořit seznam náročných profesí je nadlidská práce. Spravedlivě to nepůjde, tvrdí Prymula

Vydefinovat přesný seznam, který by znamenal, že někdo bude odcházet dříve do důchodu, to si troufám říci, že je nadlidská práce. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS takto hodnotil plán ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) představit soupis náročných profesí exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Je toho názoru, že jakýkoliv jeho obsah nebude spravedlivý.

Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká

Vláda by měla zvážit povinnost odpracovat 40 let, řekla v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle politologa Jana Kubáčka nemají vysokoškoláci šanci stihnout předčasný důchod. Odborníci reagovali na změny v důchodovém systému, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Společně s premiérem Petrem Fialovou představí další fázi změn už za měsíc v květnu.

Důstojnou mzdu by měla dostávat většina lidí. Stát se o to musí postarat, tvrdí Hraba

Stát by se měl postarat, aby na důstojnou mzdu dosáhla většina populace. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl senátor Zdeněk Hraba. Reagoval tak na zveřejněný výpočet minimální důstojné mzdy, kterou experti za minulý rok vyčíslili na 40 912 korun hrubého. Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) s ním souhlasil, osobně volá zejména po minimalizaci byrokracie vůči podnikání.

Česká pošta pokračuje ve škrtech. Zruší téměř 2300 pracovních míst, část je nyní neobsazená

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2 269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Uvedl to mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3 200. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Česká pošta pomůže propouštěným s hledáním práce.

Nezaměstnanost v Česku stagnuje, volných míst však přibývá. Ekonom popsal rizika

Nezaměstnanost v Česku v únoru stagnovala na míře 3,9 procenta, čímž zůstává nejvyšší od května 2021. Bez práce je přibližně 282 500 lidí. Na druhou stranu však roste počet volných pracovních míst. Jejich nabídka mírně převyšuje počet lidí bez zaměstnání. Ekonom Lukáš Kovanda CNN Prima NEWS sdělil, že celkově letos očekává vyšší míru nezaměstnanosti než loni, ale i tak by k létu měla klesat.

Čunek varuje před změnami v důchodech: Nebude to příznivé. Vláda musí nést odpovědnost

Dosud se každá vláda bála o jasné podobě důchodové reformy referovat. Nemůže to být příznivá zpráva, něco se však stát musí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Doplnil, že základní věci, které se v poslední době kolem důchodů projednávají, jdou správným směrem. Na co by se podle něj vláda měla zaměřit?

Umění šéfovat: Správné zapojení nováčků do pracovního kolektivu posílí celý tým

Poznávání nových lidí, programů, firemní politiky či strategie. Být nováčkem v práci není snadné, obzvlášť když je ihned hozený do vody. Přitom správná péče o začínající členy se může firmám vyplatit. Kromě toho, že tak získají loajální zaměstnance, jejich praktický přínos může být výrazně rychlejší. Přinášíme praktické rady a doporučení ostřílených koučů, které vás coby vedoucí týmů posunou dál.

Kovanda: Na inflační krizi nejvíc vydělali důchodci, pracující prohráli. Hrozí propouštění

Čechy nadále trápí vysoká inflace. Podle ekonoma Lukáše Kovandy k tomuto problému příští rok přibyde i propouštění, na něž Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí, a míra nezaměstnanosti vystoupá až na pět procent. Za vítěze inflační krize Kovanda označil důchodce. Podle dat, z nichž ekonom vychází, totiž vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí.