reklama

Před pěti lety s kumpány ukradl hodinky za několik milionů. Odsedí si za to sedm let

Před pěti lety zlodějský gang přepadl v Brně klenotnictví a odnesl si desítky hodinek za více než čtyři miliony korun. Jeden z jeho členů si v úterý u Vrchního soudu v Olomouci vyslechl trest. A trochu překvapivě se na něm se soudem sám domluvil. Za mřížemi stráví sedm let.

reklama

Ozbrojená skupina čtyř mužů 1. dubna 2015 vtrhla do jednoho z brněnských zlatnictví. Donutili prodavače, aby si lehl na zem, a rozbili vitríny sekerou a kladivem. Pak vzaly události rychlý spád. „Obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny zorganizoval přepadení klenotnictví v Brně, kde odcizili celkem 34 hodinek v hodnotě přes čtyři miliony korun,“ sdělil Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci.

Gang vykrádal zlatnictví po celé Evropě a jeho členové jsou souzeni v několika zemích. Martynasu Aleksandraviciusovi za to hrozil u soudu až dvanáctiletý trest. Nakonec ale stráví za mřížemi jen sedm roků.

Institut dohody poprvé v praxi

Soudci tentokrát použili nové ustanovení o vině a trestu. Díky tomu samotné jednání proběhlo velmi rychle. „Byl poprvé v praxi a po novele trestního řádu aplikován institut dohody o vině a trestu. To znamená dohody uzavřené v průběhu hlavního líčení mezi státním zástupcem a obžalovaným. Tento případ je typickou ukázkou toho, jak to pomůže zrychlit řízení a vyvarovat se různým obstrukcím,“ vysvětlil státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Obžalovaný muž tedy přiznal vinu a dohodl se na výši svého trestu s žalobcem. Díky tomu stráví za mřížemi kratší dobu. Musí ale zaplatit více než milion korun pojišťovně a po odpykání trestu bude z Česka vyhoštěn.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama