reklama

Před pěti lety s kumpány ukradl hodinky za několik milionů. Odsedí si za to sedm let

Před pěti lety zlodějský gang přepadl v Brně klenotnictví a odnesl si desítky hodinek za více než čtyři miliony korun. Jeden z jeho členů si v úterý u Vrchního soudu v Olomouci vyslechl trest. A trochu překvapivě se na něm se soudem sám domluvil. Za mřížemi stráví sedm let.

reklama

Ozbrojená skupina čtyř mužů 1. dubna 2015 vtrhla do jednoho z brněnských zlatnictví. Donutili prodavače, aby si lehl na zem, a rozbili vitríny sekerou a kladivem. Pak vzaly události rychlý spád. „Obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny zorganizoval přepadení klenotnictví v Brně, kde odcizili celkem 34 hodinek v hodnotě přes čtyři miliony korun,“ sdělil Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci.

Gang vykrádal zlatnictví po celé Evropě a jeho členové jsou souzeni v několika zemích. Martynasu Aleksandraviciusovi za to hrozil u soudu až dvanáctiletý trest. Nakonec ale stráví za mřížemi jen sedm roků.

Institut dohody poprvé v praxi

Soudci tentokrát použili nové ustanovení o vině a trestu. Díky tomu samotné jednání proběhlo velmi rychle. „Byl poprvé v praxi a po novele trestního řádu aplikován institut dohody o vině a trestu. To znamená dohody uzavřené v průběhu hlavního líčení mezi státním zástupcem a obžalovaným. Tento případ je typickou ukázkou toho, jak to pomůže zrychlit řízení a vyvarovat se různým obstrukcím,“ vysvětlil státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Obžalovaný muž tedy přiznal vinu a dohodl se na výši svého trestu s žalobcem. Díky tomu stráví za mřížemi kratší dobu. Musí ale zaplatit více než milion korun pojišťovně a po odpykání trestu bude z Česka vyhoštěn.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama