reklama

Před pěti lety s kumpány ukradl hodinky za několik milionů. Odsedí si za to sedm let

Před pěti lety zlodějský gang přepadl v Brně klenotnictví a odnesl si desítky hodinek za více než čtyři miliony korun. Jeden z jeho členů si v úterý u Vrchního soudu v Olomouci vyslechl trest. A trochu překvapivě se na něm se soudem sám domluvil. Za mřížemi stráví sedm let.

reklama

Ozbrojená skupina čtyř mužů 1. dubna 2015 vtrhla do jednoho z brněnských zlatnictví. Donutili prodavače, aby si lehl na zem, a rozbili vitríny sekerou a kladivem. Pak vzaly události rychlý spád. „Obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny zorganizoval přepadení klenotnictví v Brně, kde odcizili celkem 34 hodinek v hodnotě přes čtyři miliony korun,“ sdělil Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci.

Gang vykrádal zlatnictví po celé Evropě a jeho členové jsou souzeni v několika zemích. Martynasu Aleksandraviciusovi za to hrozil u soudu až dvanáctiletý trest. Nakonec ale stráví za mřížemi jen sedm roků.

Institut dohody poprvé v praxi

Soudci tentokrát použili nové ustanovení o vině a trestu. Díky tomu samotné jednání proběhlo velmi rychle. „Byl poprvé v praxi a po novele trestního řádu aplikován institut dohody o vině a trestu. To znamená dohody uzavřené v průběhu hlavního líčení mezi státním zástupcem a obžalovaným. Tento případ je typickou ukázkou toho, jak to pomůže zrychlit řízení a vyvarovat se různým obstrukcím,“ vysvětlil státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Obžalovaný muž tedy přiznal vinu a dohodl se na výši svého trestu s žalobcem. Díky tomu stráví za mřížemi kratší dobu. Musí ale zaplatit více než milion korun pojišťovně a po odpykání trestu bude z Česka vyhoštěn.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama