reklama

Před pěti lety s kumpány ukradl hodinky za několik milionů. Odsedí si za to sedm let

Před pěti lety zlodějský gang přepadl v Brně klenotnictví a odnesl si desítky hodinek za více než čtyři miliony korun. Jeden z jeho členů si v úterý u Vrchního soudu v Olomouci vyslechl trest. A trochu překvapivě se na něm se soudem sám domluvil. Za mřížemi stráví sedm let.

reklama

Ozbrojená skupina čtyř mužů 1. dubna 2015 vtrhla do jednoho z brněnských zlatnictví. Donutili prodavače, aby si lehl na zem, a rozbili vitríny sekerou a kladivem. Pak vzaly události rychlý spád. „Obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny zorganizoval přepadení klenotnictví v Brně, kde odcizili celkem 34 hodinek v hodnotě přes čtyři miliony korun,“ sdělil Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci.

Gang vykrádal zlatnictví po celé Evropě a jeho členové jsou souzeni v několika zemích. Martynasu Aleksandraviciusovi za to hrozil u soudu až dvanáctiletý trest. Nakonec ale stráví za mřížemi jen sedm roků.

Institut dohody poprvé v praxi

Soudci tentokrát použili nové ustanovení o vině a trestu. Díky tomu samotné jednání proběhlo velmi rychle. „Byl poprvé v praxi a po novele trestního řádu aplikován institut dohody o vině a trestu. To znamená dohody uzavřené v průběhu hlavního líčení mezi státním zástupcem a obžalovaným. Tento případ je typickou ukázkou toho, jak to pomůže zrychlit řízení a vyvarovat se různým obstrukcím,“ vysvětlil státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Obžalovaný muž tedy přiznal vinu a dohodl se na výši svého trestu s žalobcem. Díky tomu stráví za mřížemi kratší dobu. Musí ale zaplatit více než milion korun pojišťovně a po odpykání trestu bude z Česka vyhoštěn.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama