reklama
CNN Prima News prezident Běloruska

prezident Běloruska

Výpis příspěvků ke štítku „prezident Běloruska“

Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad volbami v Bělorusku

Prezidenti zemí Visegrádu ve společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku. Vyzvali běloruské orgány, aby upustily od násilí, a zahraniční aktéry vyzvali ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska. Uvedli to v prohlášení, které poskytl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Visegrádskou čtyřku (V4) tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko..

Lidé mají Lukašenka po krk, myslím, že chce uprchnout z Běloruska, říká novinář Viačorka

Protesty v Bělorusku neslábnou. Demonstranti požadují okamžité odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Za svou „vůdkyni“ považují opoziční političku a Lukašenkovu protikandidátku v prezidentských volbách Svjatlanu Cichanouskou. Ta jim na dálku posílá i povzbuzující, symbolické vzkazy. O bouřlivé situaci v Bělorusku hovořil v pořadu K věci tamní novinář a mediální analytik Franak Viačorka, který z bezpečnostních důvodů odjel do ciziny.

Lukašenko v televizi ujistil národ, že je naživu a neodjel do ciziny

Prezident Alexandr Lukašenko v pátek ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál pokračují demonstrace. Jeho vystoupení bylo součástí televizního záznamu jedné z vládních porad. V Bělorusku to vře kvůli protestům proti zfalšování nedělních prezidentských voleb, které podle oficiálních úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokrát s více než 80 procenty hlasů.

reklama