Představitelé běloruské opozice proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi zvažují přeměnu koordinační rady v řádně registrované občanské hnutí. Na tiskové konferenci to dnes podle zpravodajského serveru Tut.by řekl Pavel Latuška z vedení rady. Další členka předsednictva Maryja Kalesnikavová dokonce ohlásila záměr vytvořit politickou stranu.
„Často se nastoluje otázka legitimity koordinační rady jako instituce. Zřejmě bychom měli přemýšlet o vytvoření registrovaného společenského hnutí, které by mělo zahrnovat zástupce různých sociálních skupin, abychom vládě ukázali, že existuje subjekt pro jednání," uvedl Latuška.
„Nám, radě, se neustále říká: Jste nelegitimní, nezastupujete nikoho, zastupujete dav, zastupujete osoby na okraji společnosti závislé na drogách. Je tedy třeba ukázat, že se skutečně jedná o z právního hlediska platnou sílu,“ dodal.
Nicméně připustil, že úřady nepochybně udělají všechno možné pro to, aby zabránily registraci takové společenské organizaci. „A to opět bude odmítnutí dialogu, další krok k prohloubení krize v zemi,“ zdůraznil podle Tut.by Latuška, který patří k aktuálním hlavním představitelům hnutí běloruské veřejnosti proti Lukašenkovi.
Maryja Kalesnikavová, která je členkou vedení rady, ve video prohlášení zveřejněném večer na jednom z kanálů zpravodajské služby Telegram oznámila společně se členy štábu uvězněného prezidentského kandidáta Viktara Babariky přímo založení politické strany s názvem Společně.
To oznamuje i Tweet zpravodajství Tut.by níže.
„Chápeme, že nadešla chvíle oznámit pokračování našeho boje, ale už v nějaké organizované formě, v níž bychom mohli sjednotit všechny stoupence,“ uvedla Kalesnikavová.
Zpráva ihned zaujala sociální sítě, kde mnozí sledují a sdílejí novinky o dění v Bělorusku. Pozornost si tak získala i informace Sputniku, který s odvoláním na informace Viktora Babarika na komunikační platformě Telegram také ohlašuje vytvoření politické strany „Společně“.
Opozice vytvořila koordinační radu před dvěma týdny s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Jejími členy se podle webu rady už postupně stalo 4 100 lidí, včetně například nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové. Podle dalšího člena předsednictva koordinační rady Maksima Znaka zájem o členství v radě už projevilo dalších více než deset tisíc lidí.
Lukašenkův režim v tomto uskupení vidí reálnou hrozbu, proto už několik členů jeho předsednictva předvolal k výslechům. Některé – jako Sjarheje Dyleuského a Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské – nechal na deset dnů zavřít za organizování nepovolených akcí, tedy protivládních protestů.