reklama

Lidé mají Lukašenka po krk, myslím, že chce uprchnout z Běloruska, říká novinář Viačorka

Protesty v Bělorusku neslábnou. Demonstranti požadují okamžité odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Za svou „vůdkyni“ považují opoziční političku a Lukašenkovu protikandidátku v prezidentských volbách Svjatlanu Cichanouskou. Ta jim na dálku posílá i povzbuzující, symbolické vzkazy. O bouřlivé situaci v Bělorusku hovořil v pořadu K věci tamní novinář a mediální analytik Franak Viačorka, který z bezpečnostních důvodů odjel do ciziny.

reklama

Z Běloruska Viačorka podle svých slov neutekl, musí se ale dočasně skrývat. „Když v Bělorusku pracujete jako novinář, občas se musíte udržovat v bezpečí. Máte dvě možnosti: buď vás zavřou do vězení, odkud toho moc neuděláte, nebo se ukryjete a budete dělat, co můžete,“ říká Viačorka s tím, že teď je v mnohem větším bezpečí.

Díky technologiím můžeme propagandu překonat. Prezident Lukašenko podcenil jejich důležitost

K tématu

Viačorkův hlavní úkol je nyní udržovat veřejnost informovanou a sbírat důkazy. „Pomáhám vnějšímu světu pochopit, co se v Bělorusku děje. Lidé mimo něj netuší, co je Lukašenkův režim,“ pokračuje Viačorka, podle kterého ale není snadné hledat pravdu. „Musíme ověřovat všechna fakta. Novináři z cizích zemí neměli na demonstrace udělený přístup, během protestů nefunguje internet, takže informace se nedostávají ani ven, ani dovnitř,“ vysvětluje Viačorka.

Informace ale prý novináři získávají od demonstrantů, kteří jim posílají fotky a videa. Ty potom žurnalisté ověřují a vyvěšují na internet. „Díky technologiím můžeme propagandu překonat. Prezident Lukašenko podcenil jejich důležitost. Stále si myslí, že Bělorusko je v roce 1994,“ míní Viačorka.

Myslím, že chce Lukašenko uprchnout z Běloruska

Lukašenko si podle novináře po volbách a následných masivních demonstracích uvědomil, že moc a síla není všechno. „Zjistil, že lidé se toho přestávají bát, tak udělal krok zpátky. Teď se s nimi snaží vyjednávat. Jezdí do továren, kde stávkují, aby se uklidnili. Chce získat čas, aby mohl začít vyjednávat,“ vysvětluje Viačorka.

K tématu

„Určitě cítí, že nemá pevnou pozici, že mu nezbývá moc času. Myslím, že chce jako Janukovič, který utekl z Ukrajiny, uprchnout z Běloruska. Asi ale pořád věří, že má dostatek podpory a že bude chráněn. Proto dal před dvěma dny medaile 250 lidem. Plete se,“ dodává novinář.

Lukašenkovo chování je navíc podle Viačorka nedůvěryhodné. Běloruský prezident nejprve vylučoval možnost dalších voleb, v pondělí ale radikálně změnil názor a připustil, že plánuje změnu ústavy. „Nevěřím mu. Byl jsem u toho, když se dostal před 26 lety k moci. Slíbí debaty, diskuze, vyjednávání, integraci do evropských struktur. Řekne cokoliv, co chcete slyšet, jen aby získal víc času,“ varuje novinář. Dodal, že si myslí, že „jediné, o co mu (Lukašenkovi) jde, je zůstat u moci, a aby lidé přestali protestovat“.

Může si dělat, co chce. Povolat si Rusy, vyhrožovat Západu...

Podle novináře je stále důvod se Lukašenka bát. „Je hlavní hrozbou. Nemá moc možností, jak z té situace utéct. Nikdy nebude sdílet moc s opozicí, se Svjatlanou Cichanouskou. Je populistickým autokratem. Může si dělat, co chce. Povolat si Rusy, vyhrožovat Západu, organizovat vojenská cvičení podél hranic,“ říká Viačorka.

K tématu

Viačorka přesto doufá, že dojde ke změně. „Už k ní dochází. Jsme svědky toho, že tu máme diktaturu sovětského stylu, proti tomu se občané bouří. Je to jako v době Václava Havla. Režimu se snaží postavit nevládní organizace, objevují se občanské společnosti. Všechno se ale děje strašně rychle. Viděli jsme Svjatlanu Cichanouskou, která se pokouší zorganizovat vládní opozici. Potřebujeme víc času,“ míní novinář.

Naráží tak na fakt, že v některých zemích bojovali lidé za demokracii a svobodu roky. „Bělorusko se snaží poučit z chyb v Arménii, na Ukrajině, ve střední Asii. Používáme protestní techniky z Hongkongu. Je to neuvěřitelné, je to revoluce 21. století,“ říká Viačorka.

Každý scénář je teď možný

Novinář podle svých slov vidí v současné běloruské situaci také podobnosti s děním v Československu v roce 1989. „Lidé mají Lukašenka po krk, chtějí změnu,“ vysvětluje Viačorka. Přesto říká, že je teď každý scénář možný. „Před týdnem bychom spolu vůbec nemohli mluvit, režim byl tak drsný, upevněný. Teď vidíme zakázanou červenobílou vlajku na budově státního divadla. Každý den vidíme, jak to padá, vítr teď vane jiným směrem,“ dodává Viačorka.

Níže se podívejte na video natočené reportérkou CNN Prima NEWS přímo v Bělorusku a na rozhovor s bývalým kandidátem na běloruského prezidenta Andrejem Sannikauem.

Rozhovor Anny Kadavé s Franakem Viačorkou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama