Případ, který otřásl Belgií. Student zemřel při drastickém rituálu, do vězení ale nikdo nejde

Belgický soud v pátek potrestal 18 vysokoškolských studentů za smrt mladíka při drastickém přijímacím rituálu do univerzitního spolku. Dvacetiletý student zemřel v prosinci 2018 kvůli otoku mozku, když musel vypít velké množství alkoholu, rybího tuku a dlouho stát polonahý venku ve studené vodě. Členové spolku mají odvést až 300 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokuty, prokuratura pro ně požadovala až tříleté tresty vězení, informuje agentura AFP.

Soud v Antverpách dospěl k závěru, že vina studentů se neprokázala u trestných činů podání škodlivé látky s následkem smrti a neposkytnutí pomoci. Podle něj mladí lidé nejspíš nevěděli, že po požití velkého množství rybího tuku se může hladina sodíku v krvi zvýšit natolik, že hrozí otok mozku. Právě kvůli němu čerstvý student techniky v Lovani Sanda Dia zemřel. Podle mluvčí soudu Els De Brauwerové obžalovaní poskytli mladíkovi pomoc ihned poté, co zjistili, že je ve vážném stavu, a odvezli ho do nemocnice.

Studenti ze spolku Reuzegom byli odsouzeni za ublížení na zdraví s následkem smrti. „Byli u toho všichni. Nikdo z nich to nezastavil. Nikdo to nezpochybnil,“ uvedla De Brauwerová.

Případ vyvolal v Belgii obrovský rozruch, protože se veřejnost poprvé dozvěděla, jak reálně vypadá praxe ve spolku na prestižní univerzitě. Během několikadenního rituálu museli aspirující členové vypít obrovské množství alkoholu — několik piv a celou láhev ginu, následovala konzumace půl litru rybího tuku, spolknutí živé akvarijní rybičky a ponoření do jámy plné vody. Dia byl vzhledem k tomu, že se rituál odehrával v prosinci, těžce podchlazený: v nemocnici mu naměřili teplotu 28,7 stupně, byl převezen na jednotku intenzivní péče a později zemřel.

Tagy:
Antverpy smrt rituál Belgie Lovaň rybí tuk Reuzegom