Na statku, rozhledně či v lese? 5 kroků a tipů, jak zařídit netradiční svatbu

Svatba v lese

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Svatby v Česku

Nechcete se brát na radnici ani v místech, kde se běžně oddává? Máte své vlastní sny o tom, kde byste si chtěli vyměnit prstýnky a říci „Ano“? Poradíme vám, co všechno pro to musíte udělat, pokud jde o formality...

Každoročně si své „ano“ řekne kolem 50 tisíc párů, a jejich počet poslední dobou roste. Loni mělo svůj „den D“ nejvíc snoubenců za posledních 11 let. A jak se mimo jiné můžete dozvědět v úvodním videu, nejoblíbenějším měsícem pro uzavření manželství je červen. Pokud jde o místo a pojetí veselky, celá řada obřadů se pak odehraje jinde, než na radnici nebo jiném obvyklém úředním místě. Možné je v dnešní době snad cokoliv. Čeští snoubenci už před úředníky vyslovili všelijaké nápady. A ti byli ochotni dobrodružné obřady absolvovat. „Ano“ zaznělo například v jeskyni, mezi skalami, v balonu, na fotbalovém hřišti, na statku, pod vodou i na lodi, na rozhledně i v lanovce. Zařídit lze obřad jednoduše i na vaší vlastní zahradě.

Nicméně, realizace netradičního obřadu nemusí být vždy úplně jednoduchá. Nezáleží jen na vás, ale také na ochotě oddávajícího a majitele objektu nebo pozemku, kde se má obřad uskutečnit. Dá se ale říci, že v řadě případů vyjdou oddávající zamilovaným párům s neotřelými a originálními nápady vstříc.

>> Kytice pro letní nevěstu v přírodě: Z jakých květin ji lze poskládat?

Jaký je postup?

Máte už vybrané místo, odkud chcete vykročit do společného manželského života? Teď musíte udělat následující:

1. Kontaktujte majitele objektu, kde se chcete vzít a ověřte si, zda je možné na jeho pozemku obřad uskutečnit. Pokud budete mít předběžně odsouhlaseno, můžete se vypravit na matriku, do jejíhož obvodu dané místo spadá. Nebude-li majitel souhlasit, budete se asi muset poohlédnout po jiném místě. Písemné potvrzení vlastníka bude zřejmě vyžadoat matrika, aby mohla legální obřad uskutečnit.

2. Máte-li souhlas majitele, kontaktujte tedy matriční úřad, pod který vaše vybrané místo spadá, a ověřte si, zda bude reálné takovou svatbu uspořádat.

3. Kromě Dotazníku o uzavření manželství musíte na úřadu vyplnit ještě Žádost o povolení sňatku na jiném vhodném místě. Na tuto žádost je navázán určitý poplatek. „Vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost je zpoplatněno částkou 1 000 korun,“ uvádí Ministerstvo vnitra na svém webu. Dále si matrika vyžádá i Potvrzení od vlastníka nemovitosti, není-li v majetku obce. Pokud si také vyberete svatbu například v balonu nebo na lodi, nemusíte se nutně držet lokality, ale vzít se tam, kde s takovým obřadem nemají žádný problém. Jste-li oba Češi, neplatíte u žádného matričního úřadu kdekoliv v ČR, kromě výše uvedeného poplatku za obřad na jiném místě, nic navíc.

4. Nicméně spíš raději počítejte s tím, že si majitel pozemku/budovy vyžádá určitou sumu za pronájem vybraného objektu (zvláště, jedná-li se například o galerii, rozhlednu, koupaliště a podobně).

5. Pokud máte vše odsouhlaseno, můžete začít vaši vysněnou svatbu chystat. Budete-li se brát venku, raději počítejte i s nepřízní počasí a zajistěte například přístřešek nebo deštníky pro všechny.

>> Praktické informace, které se vám budou hodit: Formality, které je třeba vyřídit, ještě než řeknete „ano“

Církevní obřad netradičně?

Výše uvedené platí pro civilní sňatky. V případě církevních sňatků nelze s netradiční svatbou zcela počítat. Většinou se oddává v posvěceném prostoru kostelů, i když za určitých podmínek lze oddávat i venku. Nicméně zde platí, že místo i celkové pojetí musí být důstojné. I v tomto případě se musí žádat o povolení uzavření manželství mimo prostor kostela. Pokud toužíte mít svatbu venku, informujte se u oddávajícího kněze, zda vás oddá mimo prostor kostela nebo kaple a za jakých okolností. A nezapomeňte také zajít včas na matriku. Úředníci vám na základě vašich donesených dokladů vystaví osvědčení o splnění požadavků určených zákonem pro uzavření manželství, které předložíte oddávajícímu knězi.

>> Církevní sňatek na statku pod širým nebem. Moderátorka Andrea Košťálová (teď už Antony) se vdala. Podívejte se, jak svatbu zaznamenaly naše kamery:

Ivana Kropáčková

Tagy: