Rusové hlásí průlom na frontě. Obsadili prý dvě města ve dvou oblastech
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Ruští vojáci se zmocnili ukrajinských měst Myrnohrad v Doněcké a Huljajpole v Záporožské oblasti. Na svém webu to uvedl Kreml, podle kterého se v sobotu ruský prezident Vladimir Putin setkal s vedením Centrálního a Východního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil. Obdržel také zprávu od náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova, uvedl Kreml.
Kyjev oznámení zatím nekomentoval. Rusko v oznámení použilo pro Myrnohrad ruský název Dimitrov.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Ukrajině padl známý odpůrce Kremlu. Ruskou krajní pravici vedl do boje s Putinem
Ukrajinský generální štáb v sobotu odpoledne informoval o pokusech ruských sil „vytlačit ukrajinské obránce z jejich pozic“ v řadě oblastí, včetně Myrnohradu. Oznámil, že kyjevské síly odrazily „nepřátelské pokusy o postup“ v okolí obcí Huljajpole a Bilohirja.
„Pokud kyjevské úřady nejsou ochotny ukončit tuto záležitost mírovou cestou, dosáhneme všech cílů, které jsme si v rámci speciální vojenské operace stanovili, vojenskými prostředky,“ uvedl v sobotu Putin.
Čtěte také
Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Kyjevě a okolí se ocitlo bez elektřiny více než milion domácností, zraněných jsou desítky lidí. Dva lidé zahynuli.
Zelenskyj se má v neděli sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Loď pod slovenskou vlajkou zasáhli Rusové. Při útoku na Ukrajinu poškodili i další plavidla.