Šachista, plavčík i hrobník. UFC bojovník Dvořák má za sebou neuvěřitelnou kariéru

Začínal jako šachista, teď zápasí v UFC. Pokaždé když nastoupí do nejslavnější klece, předvede výkon, který bere dech. David Dvořák je zkrátka rozený bojovník. Za svůj život ale vyzkoušel mnoho různých profesí. Přezdívka The Undertaker (hrobař, pozn. red.) odkazuje na jednu z nich. Byl už ale i členem pobřežní hlídky nebo šatnářem. Nedávno se navíc zapsal mezi myslivce i do aktivních záloh. Bijec z Hradce Králové je zkrátka mimořádně zajímavou osobností. A jeho nedělní zápas na UFC 289 ve Vancouveru se rozhodně vyplatí sledovat.

Už popáté nastoupí do boje pod značkou UFC. Nejrespektovanější MMA liga světa mu otevřela brány v březnu 2020. Od té doby stihl David Dvořák nasbírat tří triumfy a dvě prohry. Obě porážky byly ale „jen“ na body a jednatřicetiletý gladiátor muší váhy pokaždé předvedl neuvěřitelně aktivní a srdnatý výkon. Jakoby ani nedokázal skutečně prohrát.

ČTĚTE TAKÉ: MMA šampion Kincl nevěří konci Vémoly. Na výzvy reaguje s klidem: Někdo se chce přiživit

V neděli ráno bude možné sledovat jeho šestý zápas ve slavné kleci, postaví se mu méně zkušený a o čtyři roky mladší Australan Steve Erceg. Ten naskočil do souboje před několika dny jako náhradní zápasník za Američana Matta Schnella. Dvořák tak ladil taktiku na úplně jiného protivníka, což je pro něj nepříjemná situace.

Takhle David Dvořák zdravil diváky CNN Prima NEWS během covidové pandemie:

„Jde o stylově úplně jiného soupeře. Wrestler, který rád ukončuje na zemi. Má velmi dobrou kontrolu ze zad, kde často chodí po škrcení,“ řekl pro CNN Prima NEWS bojovník Patrik Kincl, který Dvořáka doprovází v Kanadě jako trenér. „Erceg jde v UFC do prvního zápasu, takže plány, aby se David přiblížil top pětce v žebříčku, bohužel nevyjdou, ale hlavní je, že zápas bude. Počítáme s tím, že se soupeř bude chtít ukázat. Na rozdíl od Davida, nemá ve finále co ztratit. Může si dovolit vlétnout do prvního kola, překvapit nás a jít hned po finiši. Na to se teď v technických trénincích hodně zaměřujeme,“ dodává šampion střední váhy organizace Oktagon MMA.

Od šachovnice do klece

Dvořákovy zápasy jsou vždycky přehlídkou precizních technik a velmi chytré taktiky. Možná na tom mají podíl i jeho sportovní začátky. Původně totiž odstartoval svou dráhu coby šachista. V budově, kam chodil trénovat partie, se ale rozjely i tréninky MMA a bylo rozhodnuto. Šachovnici vyměnil za tatami (plocha pro tréninky bojových sportů, pozn. red.).

„Já tam šel cíleně, nebylo to tak, že bych tam náhodou přišel. Dělal jsem na střední škole sebeobranu a vždycky mě zajímalo, jak lidské tělo funguje a jak se s tím dá pracovat,“ vysvětlil před časem své rozhodnutí o změně sportu Dvořák v pořadu Fight Cast One.

Nedávno si šachy opět zkusil. „Úplně jsem si říkal, že mi to svým způsobem i chybí. Vzpomínal jsem na dětství, jak jsme pořád jezdili na šachové tábory. Každý den jsem hrál. A napadlo mě, že až bude nějaký šachový turnaj a bude mi to časově vycházet, že bych se přihlásil a zase si zahrál.“

Vystupováním Dvořák možná stále působí víc jako šachista než bojovník. Když ale vstoupí do klece, je to nesmlouvavý ranař. I proto se k němu hodí přezdívka The Undertaker, kterou si vysloužil i díky brigádám na hřbitovech.

„Když mi někdo řekne že jsem hrobník, hrobař, funebrák, tak mě to nijak neuráží,“ říká bijec z Hradce Králové, který ví, jak je někdy tahle práce náročná. „Dělali jsme jednou v minus deseti, možná i dvaceti. Něco takového. Byl fakt hodně pod nulou. A to jsme kopali jeden hrob tři dny. To bylo strašný, nejhorší kopání v mém životě,“ popsal Dvořák.

„Ale ono většinou, když to není fakt extrém a je i dobrá hlína, je půda zmrzlá plus minus do dvaceti centimetrů, stačí si vzít krumpáč, vykopat maličkou dírku, což se dá udělat. A pak si vzít sbíječku a začít to s ní loupat. Kousíček po kousku. Hlína pod dvaceti centimetry je pak stejná jako v létě. Takže když se člověk zbaví té základní krusty, tak už pak jede normálně,“ doplnil.

V šatně i na pobřeží

Vedle této netradiční práce ale vyměnil Dvořák za svůj život hned několik dalších unikátních profesí. V Americe byl například členem pobřežní hlídky.

„V sezoně 2015 jsem dělal plavčíka. Bylo období, kdy jsem chtěl hrozně odjet ze země. Na vejšce jsem splnil všechny předměty, ale řekl jsem si, že nechci psát bakalářku, že si o rok prodloužím studium. A ten rok, že strávím cestováním,“ vysvětlil ve Fight Castu One. „No a s kamarádem nás napadlo, že bychom mohli jet do Ameriky dělat plavčíky. Tehdy zrovna byly studentské pobyty na čtyři měsíce v Americe. Takže jsme odjeli a já tam tři měsíce dělal plavčíka. K tomu jsem chodil trénovat, vše tak nějak na pohodičku. A měsíc, co jsme měli volný, jsme pak utratili za cestování po Státech, což byl neuvěřitelný zážitek.“

Během práce plavčíka se mu podařilo zachránit život i pětileté holčičce. Jinak se ale jednalo o vcelku klidnou práci. Podobně tomu bylo i v případě další neobvyklé profese…

Mnoho zápasníků má zkušenosti s prací vyhazovače. I Dvořák k tomu měl blízko. Dělal totiž občas šatnáře. „Já jsem jezdil asi pět let pracovat na diskotéku jako šatnář. A byla to zajímavá etapa,“ vzpomíná s pousmáním. V poslední době mezi své profese a koníčky zahrnul myslivectví a také se stal členem aktivních záloh, s působností u 5. komanda 43. výsadkového pluku.

Napsalo mi několik lidí, že jsem jim pos**l tiket a chtějí ty peníze zpátky.

Jako bývalý šachista má na sobě i tetování zpodobňující několik figur královské hry. Dalším výrazným tetováním na jeho těle je paradoxně vosa. Z těch má přitom celkem hrůzu, protože je na ně alergický. „Říkal jsem si, že když už se jich sám bojím, že si nechám jednu vytetovat na nohu, aby se toho báli i ostatní.“

A je pravda, že mnoho bojovníků už tvrdou holeň českého bojovníka zažilo na vlastní kůži a nebudou na to v dobrém vzpomínat.

Mimochodem, Dvořák držel téměř deset let neporazitelnost. Během té doby dokázal překonat celkem šestnáct soupeřů. Mnohé fanoušky tak velmi překvapilo, když v březnu 2022 zaznamenal bodovou ztrátu. Někteří po něm dokonce chtěli zpátky vsazené peníze.

„Napsalo mi několik lidí, že jsem jim pos**l tiket a chtějí ty peníze zpátky. Že já jim musím poslat peníze za to, že na mě vsadili, což mě úplně šokovalo. A nebylo jich málo. Nevím, jestli jsou to podvodníci, kteří to jen tak zkoušejí,“ podivoval se Dvořák. Nicméně do nadcházející bitvy s Ercegem na UFC 289 nastupuje jako favorit.

Tagy:
Amerika MMA David Dvořák Vancouver šachista Patrik Kincl Ultimate Fighting Championship