
Zemřel marketingový expert Vilém Rubeš. Autor ikonických kampaní bojoval s těžkou nemocí
Turecký soud ve středu nařídil, aby byl v zemi zakázán přístup k chatbotu Grok, který vyvinula americká společnost xAI miliardáře Elona Muska. Informují o tom agentura AP a další média. Stalo se tak poté, co chatbot podle tureckých médií ve svých odpovědích uživatelům sociální sítě X urážel tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jeho zesnulou matku a zakladatele moderního tureckého státu Mustafu Kemala Atatürka. Web BBC informoval, že chatbot sdílel i další nevhodné příspěvky. Pozitivně se vyjadřoval například o Hitlerovi.
Uplynulo jen pár hodin od chvíle, kdy nejbohatší muž planety Elon Musk oznámil vznik nové politické strany nazvané Amerika, a už se řeší, co přinese. Ačkoliv magnát hlásí, že chce být hlasem centristů a až 80 procent Američanů, reálně může hlavně škodit svému dřívějšímu spojenci a dnes rivalovi – prezidentu Donaldu Trumpovi. Má k tomu širokou paletu nástrojů a hlavně obrovské bohatství, u něhož Musk již prokázal, že jej neváhá použít na své politické cíle.
Ve věku 55 let zemřela televizní kuchařka Anne Burrelová. Porotkyně soutěže Nejhorší kuchaři v Americe byla nalezena ve svém domě v New Yorku bez známek života. „Annino světlo vyzařovalo daleko za hranice těch, které znala, a dotklo se milionů lidí po celém světě,“ napsala rodina v příspěvku na Food Networku. Příčina smrti je nejasná a určí ji až pitva.
Amerika se potýká s neobvyklým problémem. Na sociálních sítích, v podcastech a diskuzích se totiž stále častěji objevuje slovo „retard“ nebo „retardovaný“ ve smyslu urážky, píše CNN. Provinili se například miliardář Elon Musk, jeden z nejznámějších tvůrců podcastů Joe Rogan nebo kontroverzní rapper Kanye West. Experti upozorňují, že používáním zmíněného slova se známé osobnosti zřejmě snaží zviditelnit, ale neuvědomují si následky. Zároveň varují, že normalizací „slova na r“ může dojít k tomu, že se běžné budou požívat i silnější výrazy.
Prezident Donald Trump v neděli ve svém příspěvku na sociálních sítích uvedl, že nařizuje Federálnímu úřadu pro vězeňství, aby přestavěl a znovu otevřel Alcatraz. Nechvalně proslulou bývalou věznici, která by měla sloužit jako místo pro „umístění nejkrutějších a nejnásilnějších amerických pachatelů“.
Frenštát pod Radhoštěm možná na mapě vypadá nenápadně, ale skrývá příběhy, které stojí za pozornost. Sochař, který dobyl Ameriku, sportovec, jenž přepsal historii olympiády, a závodník, který dojel až na vrchol Dakaru. Ve městě se i dodnes vzpomíná na výrobu modrotisku, ale nezapomíná se ani na mladou generaci, která pokračuje v oblíbeném motosportu po svém.
Policie v americkém Marylandu zastřelila psychicky nemocného muže, který se procházel po ulici s lukem a šípy. Podle svědků přitom nepředstavoval žádné nebezpečí. Letos to není poprvé, co strážci zákona usmrtili někoho s psychickou poruchou.
Případ, který fascinoval Ameriku, se znovu otevírá. Ve čtvrtek totiž začíná obnovený soudní proces s Menendezovými. Bratři, kteří si odpykávají doživotní trest za vraždu svých rodičů, nikdy nebyli blíže tomu, aby se dostali na svobodu.
Říká se, že americký prezident Donald Trump mívá názor posledního člověka, se kterým se bavil. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Roman Joch. Tito lidé ale podle něj často sledují své zájmy a šéf Bílého domu přirozeně tíhne k protekcionismu.
Americká společnost Colossal Biosciences v úterý oznámila nový průlom ve své misi oživit vyhynulá zvířata. S pomocí genetické modifikace a DNA získané z prastarých fosilií se společnosti podařilo přivést na svět tři pravlky obrovské – druh, který zpopularizovala fantasy série Hra o trůny, ale na Zemi se nevyskytuje už více než 12 000 let. Informoval o tom zpravodajský server Bloomberg.
Donald Trump nevycházel při plánování cel z doporučení expertů, ale z příruček obchodní politiky spíše z 19. než 21. století, píše o Trumpových clech CNN. Navzdory slibům o ochraně americké ekonomiky bude výsledek jeho opatření podle řady analytiků zcela opačný.
Kuchyň je plná nebezpečných plastů. Ať už jde o houbičky na mytí nádobí, o části příborů, mixéry a další spotřebiče či dokonce krájecí prkénka. Na první pohled užitečné nástroje se stávají nenápadným zabijákem. Při sekání, šlehání, škrábání nebo i ohřívání se do jídla dostávají drobné částečky umělé hmoty. Mikroplasty se poté hromadí v těle a mohou vyústit ve vážné zdravotní problémy.