CNN Prima News schengenský prostor

schengenský prostor

Výpis příspěvků ke štítku „schengenský prostor“

Západní Balkán patří do EU, shodli se Babiš s Orbánem a dalšími premiéry z V4

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se shodli na potřebě rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Maďarska a Polska vyrazili na schůzku do Slovinska, které od začátku července předsedá Evropské unii. Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání v Lublani také dodal, že nerozumí tomu, proč země jako Bulharsko, Chorvatsko nebo Rumunsko nejsou dosud v schengenském prostoru.

Merkelová a Macron volají po reformě Schengenu kvůli hrozbě teroristických útoků

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová se kvůli nedávným teroristickým útokům v několika evropských zemích vyslovili pro reformu unijního schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Oba lídři se na tom shodli při úterní částečně virtuální schůzce, které se zúčastnili také rakouský kancléř Sebastian Kurz, hlavní představitelé institucí Evropské unie a nizozemský premiér Mark Rutte.

Jourová: Unie si poprvé v historii půjčí na záchranu evropské ekonomiky

O evropský rozpočet na příštích sedm let se svedou líté boje. Jeho dosavadní návrh se bude muset kvůli dopadům koronavirové pandemie přepracovat. Zelená agenda ale do pozadí neustoupí. Evropská komise připraví fond obnovy, který prý snese srovnání s poválečným Marshallovým plánem. „Poprvé v historii bychom si na něj měli půjčit na finančních trzích a měla by to zajišťovat Evropská komise,“ říká česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Vznikne evropský vládní dluhopis? A kdy se otevřou vnitřní hranice schengenského prostoru?