Sestra Eiffelovy věže, visící tubus i televizní vysílač. Znáte pražské rozhledny?

Sestra Eiffelovy věže, unikátní „kyvadlová“ rozhledna, jejíž tubus není ukotven v zemi, nebo rozhledna – vysílač. V rámci letního seriálu Po Česku vám reportéři CNN Prima NEWS přiblíží místa, která stojí za vidění, o nichž třeba ani nevíte. Začínáme u našeho hlavního města a několika jeho zajímavých rozhleden.

Nejmladší pražskou rozhlednou je Doubravka, která byla postavena před dvěma lety. „Stojí v parku Čihadla na Černém Mostě na kopci Horka. Měří skoro 24 metrů a má zcela netypický tvar, dominují ji tři masivní dřevěné nohy,“ uvedla reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová.

Celkem musí návštěvník zdolat 98 schodů. Pokud nevíte, jaký dárek koupit svým blízkým, můžete jim jeden z nich věnovat a nechat na něj vyrýt konkrétní jméno nebo vzkaz. Z rozhledny je nádherný výhled na Kyje, Černý most a Rajskou zahradu a při jasném počasí ještě dál, dodala reportérka.

Trojnožka s kyvadlem uprostřed

Unikátem Doubravky je fakt, že se v případě návštěvy vícero turistů „docela kinklá“. „Doubravka je trojnožka s kyvadlem uprostřed,“ vysvětlil architekt David Kubík. Jde o to, že její tubus není ukotven v zemi, ale na vrcholu,

Neopomeneme ani notoricky známou Petřínskou rozhlednu tvořenou osmibokou ocelovou konstrukcí, na kterou se spotřebovalo 175 tun železa. Jedná se o jednu z vůbec nejstarších vyhlídkových věží v Praze. Pochází z roku 1891 a je často označována za mladší sestru Eiffelovy věže v Paříži, kterou je inspirována. Postavena byla za pouhé čtyři měsíce.

„Rozhledna je vysoká asi 63 metrů, cestou na vrchol musíme zdolat celkem 299 schodů,“ informovala reportérka. Odměnou je nádherný výhled třeba na Pražský hrad a v případě dobré viditelnosti můžete spatřit i Krkonoše. Zatímco vstup na Doubravku je zdarma, na Petřínskou rozhlednu se bez vstupenky nedostanete.

Na hlavní město můžeme shlížet třeba ještě z věže Staroměstské radnice nebo Žižkovského televizního vysílače.

Tagy:
Paříž CNN Prima NEWS rozhledny rozhledna Eiffelova věž vysílač Po Česku Petřínská rozhledna Žižkovská televizní věž Česko Praha Černý Most hlavní město Zahrada Eden televizní vysílač Doubravka XIV. Čihadlo