Výlety po Česku: Vyrazte na některou z mnoha rozhleden a pokochejte se výhledem

Pokud máte rádi výhledy na přírodní krásy naší země, neváhejte a vyrazte na některou z přibližně 400 rozhleden a vyhlídkových věží, které v Česku najdete. I když cesta k nim někdy není úplně jednoduchá, odměnou vám bude kromě jejich zdolání nádherný výhled do okolní krajiny.

Lidé odpradávna věděli, že z vrcholů kopců a hor je možné pozorovat nejen blízké okolí, ale i vzdálenější místa. První věže sloužily k tomu, aby z nich bylo možné vidět případné útočníky nebo třeba požár, a dnes už nelze zjistit, kdo první u nás nechal postavit věž, která by měla nejen obrannou funkci, ale také proto, aby se z ní lidé mohli kochat výhledem. Pravděpodobně to ale bylo na území dnešního Německa, kde nejstarší vyhlídkové stavby vznikly již v druhé polovině 18. století.  Zpočátku byla stavba vyhlídkových objektů spíše zábavou šlechty, později se do jejich výstavby zapojila města, obce, různé spolky, sdružení a také mobilní operátoři.

Můžeme směle tvrdit, že Česko je zemí rozhleden, po celém území je jich rozeseto více než 400, od starých kamenných, přes dřevěné až po moderní kovové. Stále vznikají nové, mnohé starší se opravují, aby mohly dále sloužit svému účelu. Řada z nich má svůj příběh a svého ducha, některé jsou velmi originální a architektonicky zajímavé. Vydejte se k některé z nich a rozhlédněte se po naší krásné zemi. Stojí to za to!

Máme pro vás několik tipů z celé republiky:

1. Špulka

Velmi originální rozhledna ležící východně od Benešova získala jméno podle svého netradičního tvaru. Po zdolání 151 schodů se vám naskytne výhled na Posázaví i Povltaví, Písecké hory, Krkonoše i Ještěd. A cestu z parkoviště ve Lbosíně vám zpříjemní naučná Ptačí stezka, na jejímž vytvoření se podílely děti z pěti regionálních škol.

2. Drahoušek

Velmi populární, futuristicky vyhlížející rozhledna severně od Sedlčan byla zpřístupněna roku 2004. Od té doby nabízí návštěvníkům výhled nejen na celé Benešovsko, ale při dobrém výhledu lze odtud spatřit i Milešovku nebo Ještěd. Zajímavostí je, že obdobně vypadající rozhlednu najdete i na Sokolím vrchu nad Děčínem.

3. Lhotka u Berouna

Ocelová rozhledna stojící asi 5 km severovýchodně od Berouna slouží zároveň jako telekomunikační stožár. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 30 m můžete vidět Český kras, krajinu Brd i Křivoklátských lesů, město Beroun i Prahu.

4. Milada na Krchově u Předního Chlumu

Soukromou, ale veřejnosti otevřenou dřevěnou rozhlednu, ke které se dostanete od hráze Orlické přehrady, vybudoval převážně svépomocí a podle vlastního projektu pan Radomil Kessl a pojmenoval ji podle své maminky. Je vysoká 30 m a uvidíte z ní kromě Orlické přehrady a přilehlého Povltaví, včetně populární Solenické podkovy, i Brdy nebo Šumavu.

5. Vysoký Kamýk

Rozhledna na nejvyšším vrchu Píseckých hor (asi 3 km jižně od Albrechtic nad Vltavou) vznikla rekonstrukcí původní zeměměřičské věže. Po zdolání 6 betonových schodů a dalších 163 roštových se vám z výšky téměř 33 metrů naskytne výhled od západní Šumavy po Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu, Českou Sibiř, Středočeskou pahorkatinu a Brdy až k Českému lesu.

6. Haniperk na Svobodné hoře

Poměrně nová rozhledna kousek od jihočeských Vodňan byla zpřístupněna veřejnosti v říjnu roku 2019. Stojí na vrcholku Svobodné hory, nejvyššího vrcholu tzv. Chelčické pahorkatiny, nazývané také Haniperk. Nabízí výhled na Novohradské hory, Blanský les,Šumavu (od Třístoličníku po Javorník) i Brdy

7. Hradišťský vrch

Mezi novější rozhledny se řadí i ta na Hradišťském vrchu v okrese Český Krumlov. Stojí na místě dávného keltského opevnění. Architekt tak vycházel nejen z krajiny regionu, ale i keltské symboliky. Z třicetimetrové věže dohlédnete na Novohradské hory, Budějovickou kotlinu a při dobrém počasí i na Alpy.

8. Svatá Markéta

Rozhledna Svatá Markéta u Dlažova je oblíbeným turistickým cílem a stojí na místě, kde již po 2. světové válce stávala vojenská hláska, která byla využívána také jako rozhledna. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 19,2 metru můžete vidět kromě nádherných šumavských vrchů například i nedalekou rozhlednu Bolfánek u Chudenic.

9. Krásenský vrch

Tento kamenný skvost najdete v srdci Slavkovského lesa. Rozhledna na Krásenském vrchu vznikla již v roce 1935 během hospodářské krize, aby se obyvatelé Krásna ubránili nezaměstnanosti. Technické parametry věže byly opravdu impozantní, zdi byly v základech silné 250 cm! Válcovitá stavba s vnějším schodištěm stoupá až do výšky 25 metrů. Těšte se na výhled na Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.

10. Bismarckova rozhledna u Aše

Bismarckovy rozhledny jsou na našem území hned dvě. Ta, kterou najdete u Aše a je zároveň naší nejzápadněji položenou rozhlednou, je opravdu monumentální. Říká se jí také Háj podle vrchu, na kterém stojí. Byla postavena z masivních žulových kvádrů a její historie se píše více než 100 let. V době, kdy byla otevřena (první návštěvníci na ni vystoupili v roce 1903), se těšila velké popularitě a místní dokonce razili hesla: „Kdo denně vystoupí na Háj, dosáhne stáří 90 let“, nebo „Kdo nebyl na Háji, ten nebyl na Ašsku“. Pokud tedy toužíte po dlouhověkosti a vystoupáte 122 schodů, naskytne se vám krásný výhled na Krušné hory, Slavkovský a Český les a samozřejmě na celé město Aš.

11. Bismarckova rozhledna u Chebu

Po bývalém pruském kancléři Bismarckovi byla pojmenována i mohutná rozhledna na Zelené hoře, asi 6 km západně od Chebu, která v roce 2009 oslavila sté výročí. Není sice příliš vysoká, jen 18 metrů, ale díky umístění na vrcholku 637 metrů vysoké Zelené hory je z ní krásný výhled na Chebsko, Smrčiny, Krušné hory, Slavkovský les, část Šumavy nebo vodní nádrž Skalku.

12. Bučina u Kyselky

Vyhlídkovou věž kousek od lázní Kyselka u Karlových Varů nechal vystavět kolem roku 1880 Jindřich Mattoni, který koupil Kyselku s prameny i přilehlým okolím od rodu Černínů a postaral se také o celosvětovou proslulost místní minerální vody. Tehdy se věž těšila velkému zájmu lázeňských hostů a byl z ní nádherný rozhled po celém údolí Ohře až ke Karlovým Varům na straně jedné, na pásmo Krušných hor na straně druhé. Po 2. světové válce, kdy lázně upadaly, věž chátrala a zarůstala, od roku 2003 byla ale postupně rekonstruována a v roce 2016 byla slavnostně znovuotevřena.

13. Růženka

Tento poetický název nese moderní betonová rozhledna na Pastevním vrchu kousek od Děčína. Záměrně připomíná nedaleké vojenské bunkry. Výhled se vám z ní naskytne na České a Saské Švýcarsko, Lužické hory a České Středohoří. Vstup je celoročně zdarma. Přes vrch navíc vede naučná stezka, která pokračuje na Kamenickou stráž, můžete si tak dopřát až desetikilometrovou procházku.

14. Heřmanice

Okurka nebo také penis, i tak bývá neoficiálně nazývána unikátní rozhledna z modřínového dřeva u Heřmanic na Frýdlantsku. Za jejím vznikem stojí tým mladých architektů, absolventů Technické univerzity v Liberci, Při výstupu i sestupu jistě oceníte pohodlné dvojité schodiště, které u rozhledem většinou není pravidlem. Netradiční rozhledna nabízí výhled na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu a také směrem na západ do Polska.

15. Romanka u Hrubého Jeseníku

Zcela unikátní rozhlednu, pokud jde o vzhled, najdete na Nymbursku, na severním okraje obce Hrubý Jeseník. A přestože stojí v rovinaté krajině, nabízí z výšky 26 m celkem zajímavé výhledy, například na Jizerské Hory nebo Krkonoše a vidět je odtud i Žižkovský vysílač v Praze.

16. Bára II na Čertově skalce

Světový unikát – i takový přívlastek získala dřevěná rozhledna jižně od Chrudimi, která měla být turistickým lákadlem v příměstském lese. Ačkoli architekt odhadl životnost stavby na 50 let, vyhlídková věž sloužila návštěvníkům pouhé 4 dny a pak během bouře spadla. Na jejím místě pak byla postavena nová, odolnější věž s označením Bára II, která by měla odolat i tomu nejsilnějšímu větru. Nemusíte se tedy bát vystoupat celkem 78 schodů, abyste z vrcholku viděli Železné hory, Orlické hory či Krkonoše.

17. Velká Deštná

Na nejvyšším vrcholu Orlických hor v nadmořské výšce 1115 metrů stojí 18metrová rozhledna. Nepravidelný pětiúhelníkový tvar pobitý z vnější strany šikmými modřínovými hranoly symbolizuje dešťové kapky ve větru. Z rozhledny budete mít výhled na Krkonoše nebo Kralický Sněžník. Přístupná je celoročně a vstup vás nebude nic stát.

18. Rozhledna na Křížové hoře

I rozhledna na pomezí Orlických hor a Hrubého Jeseníku je unikátní a od roku 2007 je pýchou obce Červená Voda. Na jejím místě stál původně kostelík a Křížová hora se stala oblíbeným poutním místem. Stavba probíhala v poměrně náročných podmínkách a i dnes, pokud se na rozhlednu vydáte, počítejte s tím, že vás nejprve čeká stoupání do kopce a pak ještě budete muset vyšlapat 130 schodů. Odměnou vám ale bude úchvatný výhled, za jasného počasí až na Kralický Sněžník.

19. „Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana“

Dřevěná vyhlídka stojící u městečka Březová nad Svitavou je ukázkou, jak může dobře navržená rozhledna dokonale ladit s okolní přírodou. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2007 za účasti členů Divadla Járy Cimrmana. A proč zrovna Cimrmanova? To si zajeďte přečíst na informační tabuli a potěšte se pohledem, který kdysi českého génia tak okouzlil.

20. Karasín u Bystřice nad Pernštejnem

Karasínská rozhledna zpřístupněná v roce 2002 vznikla ze soukromé iniciativy s cílem zatraktivnit tuto lokalitu. Parkovat lze přímo u rozhledny a vyhlídková plošina ve výšce 25 metrů je přístupná i pro vozíčkáře. Kromě okolních vesnic lze odtud vidět Českomoravskou vrchovinu, při dobré viditelnosti i Novohradské hory, Šumavu a Alpy.

21. Mařenka

Vrch Mařenka získal své jméno po dívce Marianě z dašovského mlýna, kterou zde v roce 1689 zabili loupežníci (na památku se na úpatí hory nachází smírčí kámen s křížem). Původně na kopci stála dřevěná rozhledna, kterou ale zničil koncem 50. let blesk. Nová rozhledna s vysokým kamenným základem a kovovou konstrukcí s dřevěnými prvky byla zpřístupněna v roce 2012 a má dvě vyhlídkové plošiny. Z rozhledny můžete vidět Českou Kanadu, Českomoravskou vrchovinu, při dobré viditelnosti je vidět Pálava, dokonce i střecha chrámu Sv. Štěpána ve Vídni nebo vrcholky rakouských Alp.

22. Kobylí vrch

Nikde není psáno, že rozhledna musí být vysoká a stát na kopci. Důkazem je designová spirálová rozhledna v Kobylí na Břeclavsku, která je unikátní hlavně tím, že nemá schody. Přístupná je tedy jako jedna z mála i pro vozíčkáře. Postavena byla na vinicemi osázeném vrchu a její návrh plně respektuje okolí vinohradu. Kochat se můžete výhledem na celou Pálavu, Bílé Karpaty a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.

23. Rozhledna Salaš

Za další vyhlídkou se vydejte k Uherskému Hradišti. U obce Salaš vznikla v roce 2015 futuristicky vyhlížející rozhledna ve tvaru dvou sedmiček. Na své náklady ji nechal vystavět místní obyvatel Petr Loucký. Užívat si díky němu můžete výhled na Velehrad, Uherské Hradiště, vrcholky Bílých Karpat nebo Chřibů.

24. Jurkovičova rozhledna

Unikátní rozhlednu s tradičními lidovými prvky najdete u Rožnova pod Radhoštěm na Karlově kopci. Návrh vytvořil známý architekt Dušan Jurkovič již v roce 1896. Kovářské, klempířské a tesařské práce byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Celková výška rozhledny je 32 metrů, vyšplhat můžete na plošinu ve výšce 19 metrů. Naskytne se vám odtud výhled na centrum Rožnova a masív Radhošť.

25. Dvourozhledna na Hraničním vrchu

Originální rozhledna se dvěma vyhlídkovými plošinami na dvou věžích propojených 18 m dlouhou lávkou vznikla z ocelových věží, které byly určeny k demolici a město Albrechtice je získalo za symbolickou cenu. Obě vyhlídkové plošiny jsou ve výšce 25 metrů a je z nich krásný výhled na Jeseníky, Beskydy i do sousedního Polska.

Tagy: