Smrt Jiřího Schelingera dodnes obestírá tajemství. Být tam, nezemřel by, vyčítá si Ringo Čech

Život Jiřího Schelingera, zpěváka s nezaměnitelným hlasem, vyhasl předčasně v pouhých třiceti letech za dodnes nevyjasněných okolností. V pondělí 6. března by oslavil 72. narozeniny. Jeho smrt si dodnes vyčítá František Ringo Čech, v jehož souboru Schelinger vystupoval. Tragédii podle něj šlo zabránit.

Co se tehdy stalo? Jiří Schelinger odjel natáčet do Bratislavy pro Slovenskou televizi filmový hit Což takhle dát si špenát. Vystupoval sám, takže s ním nikdo jiný nebyl. Po natáčení zašel do hospody, kde se dal dohromady s partou lidí. Po procházce noční Bratislavou skočil opilý ze Starého mostu do Dunaje a utopil se. Tak zněla oficiálně verze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř

Jenže dodnes kolem ní zůstala řada nejasností. Zpěvákův bratr Milan do konce svého života tvrdil, že se veřejná bezpečnost pokusila případ rychle uzavřít. Za mrtvé tělo Jiřího Schelingera bylo prohlášeno tělo cizího neznámého muže, který měl být z Dunaje rovněž vytažen. Totožnost těla nebyla určena žádným rodinným příslušníkem. „Závěr, že se jedná o bratra, byl učiněn na základě zubařské karty. Ale jak to doopravdy bylo, tak to se nikdo nikdy nedoví. Nikdo u toho nebyl, nikdo to neviděl,“ svěřil se Milan Schelinger během života redaktorovi CNN Prima NEWS.

Vymlácené hotelové pokoje, rvačky

František Ringo Čech, který byl v té době Schelingerovým kapelníkem, míní, že Jiří doplatil na svou dobrosrdečnou povahu. „Velká škoda jeho smrti. Kdybych tam tenkrát byl, nestalo by se to. Já jsem vždycky od něho odháněl tu verbež, která se na něj lepila. Ze mě měli respekt, ale Schelinger je neuměl odehnat, neuměl říct ne,“ uvedl Ringo pro CNN Prima NEWS.

Jiří byl podle něj bohém, který si života užíval plnými doušky. „Byl to vynikající zpěvák, čestný, skvělý člověk. Nejedl třeba maso, aby nebyl agresivní, a místo toho jedl obilí. Vždycky to přinesl a my jsme s ním v kapele drželi basu a jedli to samý jako on. Po třech nedělích jsem to většinou nevydržel a vrátil se k řízku. No, hodně jsme vyváděli. Po koncertě jsme se ožrali, vymlátili hotelový pokoj, poprali se na chodbě s hosty a další den už jsem klečel před stranickým tajemníkem a odprošoval ho se slovy: „On to tak soudruh Schelinger nemyslel...“ Anebo: „My vám ten rudej prapor, co jsme poblili, vypereme!“ Zažili jsme toho opravdu hodně,“ zavzpomínal František Ringo Čech.

Schelinger toho za svůj krátký život stihl mnoho. Stal se bigbeatovou legendou a  jeho hity se hrají dodnes. Byl dvakrát ženatý a zůstala po něm dcera Andrea.

Tagy: