sklo

Výpis příspěvků ke štítku „sklo“

Česká tradice ruční výroby skla se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO

Česká republika má od středy další zápis na prestižním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO – uspěla s nominací ruční výroby skla, na které se podílelo dalších pět evropských zemí. Návrh schválil mezivládní výbor organizace na svém zasedání v Botswaně. Česko má nyní na seznamu UNESCO dohromady devět tradic, zvyků a řemeslných technik. Jako první byl v roce 2005 zapsán slovácký tanec verbuňk, naposledy loni vorařství.

Národní program Česká kvalita: Snadná cesta, jak pro stavbu domu získat to nejlepší

Jsou nedílnou součástí drtivé většiny staveb a do značné míry rozhodují o tom, jak se v domě bude žít –⁠ okna. Jejich výroba je náročnou disciplínou, s postupem času a vývojem nových technologií se neustále zdokonalují. Hrají zásadní roli ve využívání přirozeného světla při pobytu uvnitř budov i při izolaci, spolehlivě by měla být schopna tepelně izolovat, zajistit bezpečnost a akustický komfort. Je pochopitelné, že kdo staví dům, hledá ty nejlepší produkty, na které se bude moct spolehnout dlouhá léta. Garanci spokojenosti českým zákazníkům dává značka udělovaná Řídícím výborem Národního programu Česká kvalita –⁠ Osvědčeno pro stavbu. Za izolační skla ji získala třeba společnost HELUZ IZOS.

Jak se rodí křehká krása. Křišťálové údolí odhaluje staletou tradici sklářských mistrů

České sklo je ve světě stále pojmem, podobně jako třeba české pivo. Mistři skláři pokračují ve staleté tradici a udržují své řemeslo při životě. Na to, jak z kusu žhavé hmoty ve chvilce vykouzlí nádhernou sklenici nebo vázu, se ostatně můžete podívat na vlastní oči. Díky projektu Křišťálové údolí na Liberecku máte možnost navštívit bezmála sedm desítek míst, kde se rodí křehká krása.

Co způsobilo výpadky léků? Situaci komplikuje nedostupnost obalů i výroba v Číně a Indii

Důvodem nedostatku léků může být i nedostupnost některých obalů, problémy jsou například se sklem či hliníkem. Vliv má i koncentrace výroby do Asie, produkují se tam dvě třetiny všech účinných látek pro léčiva. V tiskové zprávě to uvedl Tomáš Hladík ze společnosti Logio, která se zaměřuje na dodavatelské řetězce. Na současné výpadky léků pro děti má podle lékařů a lékárníků vliv i větší poptávka způsobená silnější epidemií nemocí dýchacích cest.