Škody za miliony a šokující obvinění. Byt v Adamově úmyslně zapálilo dítě, tvrdí nájemníci

Požár paneláku na Blanensku

Milionové škody způsobil páteční požár na sídlišti v Adamově na Blanensku. Oheň tam zcela zničil jeden z bytů v 5. patře. 4 lidé skončili v péči záchranářů, naštěstí nikdo neutrpěl žádná vážnější zranění. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu. Podle nájemníků, kteří se vyjádřili pro CNN Prima NEWS, jeden z bytů úmyslně zapálilo malé dítě. Okolnostmi požáru se vedle hasičů podle zabývá i jihomoravská kriminálka.

Hasiči přijali hlášení o požáru v 19:00, hořel byt v pátém patře, plameny se však rozšířily i do chodby mimo byt. „Už v počátku zásahu si první jednotka vyžádala zvýšení stupně poplachu a další posilové jednotky. Operační středisko proto vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu (existují čtyři stupně) a vyslalo celkem 11 jednotek včetně speciální techniky. Na místo vyjel protiplynový automobil z Brna-Líšně pro výměnu dýchací techniky a evakuační autobus z Tišnova, který poskytl zázemí pro obyvatele domu,“ popsal mluvčí.

ČTĚTE DÁL: Smutná dohra požáru na Hodonínsku: Hasiči v patře domu nalezli mrtvou ženu

Viník může být velmi překvapivý. „Chlapeček byl nespokojený, že se přestěhoval do nového bytu a zapálil si hračky. Takhle to vzniklo. Začalo všechno hořet. Utíkali jsme dolů, zachraňovali jsme lidi a tahali z baráku. Pro ty z horních pater už nešlo jít,“ popsala hrůzu nájemnice pro CNN Prima NEWS.

Hasiči z domu zachránili sedm lidí. Dva z nich pomocí automobilového žebříku a ostatní ve vyváděcích maskách po schodišti. Záchranná služba zkontrolovala čtyři lidi a ponechala je na místě. Požár dostaly zasahující jednotky pod kontrolu krátce po 20:00, o hodinu později jej zcela zlikvidovaly.

„Požár zcela zničil jeden z bytů a kouř poškodil další bytové jednotky. Škoda bude v milionech korun a náš vyšetřovatel pracuje na jejím upřesnění a zjišťování příčiny vzniku požáru,“ uvedl mluvčí.

Dům zůstal po požáru odpojený od energií a neobyvatelný. Hasiči se proto spolu s vedením obce zabývali náhradním ubytováním. Nakonec bylo nutné ho zajistit pro tři obyvatele, ostatní si bydlení zajistili u svých příbuzných a známých, případně jiným způsobem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nedávno hořelo i v Praze

Tagy:
požár technika Praha Tišnov okres Hodonín Adamov okres Blansko újma