Vězněný jachtař Křížek exkluzivně: Za mřížemi jsem napsal knížku pro děti. Manželku překvapil

David Křížek se dlouhé roky na vrcholové úrovni věnoval jachtingu, skončil ale ve vězení za podíl na kauze tunelování Metropolitního spořitelního družstva. Kde pro jiné normální život mizí, Křížek dokázal otevřít novou kapitolu. Za mřížemi se totiž pustil do psaní knihy pro děti, jak se exkluzivně svěřil pro pořad Showtime.

„Už dřív jsem vydal dvě knížky a nechtěl jsem čas tady promarnit. Kniha se nabízela. Nejdříve jsem chtěl napsat něco o sportovní psychologii. Ale napsal jsem asi 80 stránek a začal jsem se v tom hrozně ztrácet. Odborná literatura se tady nedá psát,“ řekl Křížek pro pořad Showtime s tím, že je ve vězení velmi obtížné se koncentrovat.

Tak se jachtař pustil do psaní knížky pro děti. Co skončilo jako hotový rukopis, začalo přitom jako příběh pro jeho vlastní potomky.

„Myslela, že nám napíše příběh na čtyři stánky, ale on nám za měsíc poslal dva popsané sešity, takže to bylo čtení na několik večerů,“ vzpomíná na překvapení Davidova manželka Lucie.

Když Křížek viděl, že se jeho příběhy líbí, ještě více se do psaní knihy ponořil. Zamýšlel oslovit i další děti. Ze všeho nejvíce si chtěl ale jachtař dokázat, že čas ve vězení nemusí být promarněný. „Člověk musí zapojit fantazii. Určitě se v tom zrcadlí svoboda,“ řekl sportovec, který se vězení učí i kreslit.

Hledání smyslu

Také jeho manželka je ráda, že našel smysl i na tak neutěšeném místě. „Říkala jsem si, že když se to nevydá, nic se nestane. Hlavně jsem chtěla, aby měl náplň, protože už je tam rok a pět měsíců, a v průběhu toho času si může připadat zbytečný,“ pronesla Lucie.

„Častokrát cítí zmar, že nemůže pomoct a že je úplně k ničemu. Když mohl psát knížku a měl představu, že potěší nejen svoje vlastní děti, ale i třeba pár dalších, ohromně ho to nakoplo,“ uzavřela žena sportovce, který si odpykává pětiletý trest.

Tagy:
kniha vězení psaní svoboda děti Showtime jachtař Lucie Křížková David Křížek