Slovanská epopej v Savarinu? Nevhodné a nedůstojné, odmítá rozhodnutí Muchova vnučka

Sto let řeší Praha otázku vhodného umístění Slovanské epopeje. Pražský magistrát podepsal spolupráci s developerskou společností o umístění obrazů do projektu Savarin v centru Prahy. S rozhodnutím ale nesouhlasí umělcova vnučka – podle ní není místo vhodné ani dostatečně důstojné.

Alfons Mucha věnoval soubor velkoformátových děl Praze pod podmínkou, že město umístí obrazy na vlastní náklady v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu. Město se nedávno dohodlo s developerem Crestyl, který teď chystá vytvořit místo pro Slovanskou epopej ve svém projektu.

„Tady není žádná pozitivní zpráva pro nikoho – ani pro dílo, ani pro Prahu, ani pro nás, občany Prahy,“ prohlásila Muchova vnučka a umělkyně Jarmila Mucha Plocková.

Slovanská epopej by mohla být od roku 2026 umístěna v Paláci Savarin v centru Prahy. V místě měly původně vzniknout podzemní garáže. „To mě nikdy nenapadlo, že dílo, které má takovou hodnotu, asi 8 miliard, je vůbec Praha ochotná vložit do původních prostor pro garáže,“ doplnila Muchova vnučka.

„Zástupci městské rady nám říkali, že je nutné toto řešení zvolit, protože povede k ukončení soudního sporu mezi rodinou Alfonse Muchy a hlavním městem Prahou. Toto je hledisko, kdy jsem připraven vnímat Savarin jako určité dočasné řešení,“ sdělil pražský zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle předběžné, rok staré smlouvy by město Praha za pronájem prostor zaplatilo asi milion a půl korun měsíčně po dobu až 30 let. „Jde o dočasné umístění. My si samozřejmě uvědomujeme, že Slovanská epopej je jedním z nejcennějších děl, které v České republice máme,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Společnost vázaná na Rusy?

„Bude to na 30 let v rukách zahraničního developera, který, jak se upozorňovalo od roku 2019, je velmi nepřehledná společnost, navázaná na Rusy, na Ázerbájdžán,“ osočila Mucha Plocková společnost.

„Tuto dezinformaci musím jednoznačně odmítnout. Jejím cílem je poškodit společnost Crestyl a zřejmě zabránit vzniku dohody o vytvoření expozice pro Slovanskou epopej v Savarinu. Z tohoto důvodu v tuto chvíli připravujeme právní kroky vůči těm, kdo tyto nepravdivé informace šíří,“ reagoval mediální zástupce Crestylu Ondřej Micka.

„Je nutné, aby nové vedení města, pokud vznikne, prověřilo, jak jsou, nebo nejsou majitelé Savarinu úzce spojeni s ruským kapitálem a s lidmi kolem Putina,“ myslí si Pospíšil.

Historické prostory paláce teď procházejí rekonstrukcí. Kdy a jestli skutečně bude národní kulturní památka v Savarinu umístěna, záleží mimo jiné na tom, jestli projekt získá všechna potřebná povolení.

Tagy: