Spolubydlícímu probodl krk, kvůli nepořádku uškrtil jeho partnerku. Vražda v Krči dál děsí

Uplynulo 11 let od tragédie v Krči

Uplynulo 11 let od tragédie v pražské Krči. Tehdy šestadvacetiletý Zbyněk Prokop zavraždil svého spolubydlícího a jeho partnerku. Nad motivem i samotným provedením hrůzného činu dodnes zůstává rozum stát. Podle všeho zabíjel kvůli nepořádku. Brutalita a způsob provedení překvapily i zkušené kriminalisty. Tehdejší šéf pražské mordparty Josef Mareš přirovnal jeho vražedné řádění ke způsobům Ivana Roubala.

Začátek ledna 2013. V desátém patře paneláku na sídlišti v pražské Krči našli policisté dva mrtvé –devatenáctiletého studenta a jeho stejně starou přítelkyni. Policie hned informovala, že nelze vyloučit cizí zavinění.

ČTĚTE TAKÉ: Za každý rok ve vězení se vrah z Teplic plánoval mstít. Chtěl zapálit hernu a zabil policistu

Do studentského bytu přitom původně vyrazila z preventivních důvodů. Dívka, kterou našli bez známek života, se dva dny neozvala rodičům. Ti se domnívali, že by mohla být u svého přítele. V paneláku ale policisté našli už jen dvě zmrzačená těla. Na místě je tedy vystřídali kolegové z pražské mordparty. Jednou z vyšetřovacích verzí byla i hromadná sebevražda.

„Detektivové už znají výsledky soudní pitvy, nicméně s ohledem na závažnost celého případu a samozřejmě na taktiku vyšetřovaní policisté nebudou sdělovat žádné bližší informace,“ uvedla k případu tehdejší policejní mluvčí Jana Rosslerová.

Sebevraždu pitva vyloučila. Kriminalisté tak okamžitě začali pátrat po vrahovi dvou mladých lidí. Podle sousedů v bytě žil ještě jeden muž. Detektivové brzy našli hlavního podezřelého – spolubydlícího zavražděného mladíka. Zbyněk Prokop ale utekl a několik dní se skrýval. Policistům se ho ale podařilo dopadnout a kriminalisté tak mohli začít rozplétat motiv hrůzného činu.

Policisté si vzpomněli na Roubala

Prokop nejdřív bodl do krku svého spolubydlícího. Jenže do bytu v tu chvíli přišla jeho partnerka, a tak zaútočil i na ni. Poté oba svázal, škrtil a řezal je nožem, aby se ujistil, že jsou po smrti. Brutální způsob provedení vraždy tehdy přirovnali kriminalisté k jedinému pachateli. „Naposledy ho použil pan Roubal,“ upřesnil tehdejší šéf mordparty Jan Mareš.

Ten své oběti svazoval a čekal, až se samy udusí. Za své činy dostal doživotí. Stejný trest měl dostat i Prokop, který vraždil z naprosto banálního důvodu – podle všeho mu vadil nepořádek v kuchyni. Vrchní soud mu nakonec trest zmírnil na třicet let za mřížemi.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Případ zbitých Ukrajinek na Plzeňsku míří k soudu. Žalobkyně navrhuje muži podmíněný trest

Tagy: