reklama

Staří a nepotřební? Stáli věrně po boku člověka, přesto umírají sami v útulcích

Stáří je nemilosrdné ke všem stejně – ke zvířatům i lidem. Každý ho snáší jinak. Ale všechno jde lépe, když máme kolem sebe ty, které milujeme. A kteří milují nás. Zvířecí senioři jsou často odsunuti na okraj zájmu společnosti, která upřednostňuje roztomilá mláďata. Jsou nechtěným dědictvím po zesnulých nebo prostě omrzí a jsou vyměnění jiným, mladším zvířetem. A tak skončí v kotci v útulku, v lepším případě v azylu. Lidé, kteří tam pak hledají nového mazlíčka je často přehlíží neb mají obavy z brzké smrti. A zapomínají, že tihle šediví, kulhající a pomalí obyvatelé útulků a azylů bývali dříve věrnými společníky lidí. A chtějí jimi být stále.

reklama

Na začátku byl příběh Sáry – fenečky, která před rokem zemřela v azylu Zvíře v tísni, z.s. „Po roce v naší péči zemřela statečná psí holčička s neskutečným příběhem a osudem. Před sedmi lety vyhořel byt vedle mého otce v Praze na Vinohradech, ve kterém uhořela žena, těžká alkoholička. Tenkrát jsem mu hned volala, co bude s její fenkou, která zázrakem přežila a byla z bytu venku, zda ji nemám poskytnout azyl. Bylo mi řečeno, že ji odvezla policie do trojského útulku a bude se řešit dědické řízení s příbuznými,“ vzpomíná zakladatelka spolku Zvíře v tísni Kateřina Šimková. Tehdy ještě netušila, že po letech k ní Sára přijde, aby u ní strávila poslední rok svého života.

Sářin příběh, který zveřejnil spolek O chlup líp (celé vyprávění si můžete přečíst ZDE), oslovil tisíce lidí a dočkal se několika stovek komentářů i sdílení. Důvod? „Za celou dobu neměla ani jednoho zájemce. Není první ani poslední a budiž i její příběh dalším apelem na vás - dejte šanci i starým a nemocným, je to ta největší pomoc a gesto, které se vám vrátí nejen dobrým pocitem, ale i velkou vděčností,“ napsala tehdy Kateřina Šimková, která o Sáru pečovala.

Otevřelo se tak téma, které trápí nejen provozovatele azylů a útulků, ale na které doplácí především samotná zvířata – adopce psích a kočičích seniorů. V komentářích pod Sářiným příběhem lidé vyjadřovali obavy kvůli brzké smrti nového mazlíčka nebo vysokým nákladům na veterinární péči. „Psí senioři a jejich adopce, to je kapitola nejen pro ty největší srdcaře a hrdiny, ale taky trochu ‚mastičkáře‘ a pečovatele. Musíme počítat s tím, že starý pejsek může hůře vidět a slyšet, mít problémy s klouby a pohybem, stařeckou demencí, mrtvičkami, inkontinencí,“ říká Kateřina Šimková.

Podle ní se ale s trochou odhodlání a lásky dá zvládnout všechno. A někdy k těmto zdravotním komplikacím ani nemusí dojít. „Třeba patnáctiletý pejsek Míša u mě v azylu lítá jako čamrda, hraje si s hračkami jako štěně, co se fenek týče, je to hotový erotoman a psí kluci si na něj jen tak nepřijdou.“ Je však potřeba ke zvířecím seniorům přistupovat citlivěji a shovívavěji, protože si prožili své a tak jako u lidí i u zvířat se objevují vrtochy a vlastní vnímání světa. I přesto však dokáží být tím nejvěrnějším přítelem, jaký kdy stál po vašem boku.

Co když na to nebudu mít?

„U starých zvířat nemusí být (kromě přímo úměrné kondici věku) vždy podmínkou zdravotní problémy, ale je dobré dělat kontroly ledvin, jater, srdíčka, dávat případně chondroprotektiva na pohybový aparát, Karsivan na podporu mozku a všech cév a další doplňky dle diagnózy každé takové osobnosti v letech,“ doplňuje Šimková. Nejen tato vyšetření, ale i různá onemocnění zvyšují náklady na veterinární péči. S tím se rozhodl pomoci Nadační fond Psí Naděje.

„Nastavením podmínek jsme chtěli oslovit ty, kteří finančně bez problémů zvládnou běžné výdaje pejska jako je dobrá strava a základní veterinární péče jako je očkování, vnější a vnitřní ochrana proti parazitům případně další drobné náklady. Nicméně se bojí větších zdravotních problémů a nákladů, jejichž pravděpodobnost s věkem roste. Právě takovým potenciálním majitelům bychom chtěli s touto obavou pomoci. Stačí, když se do jednoho měsíce od adopce u nás registrují a náklady přesahující 5000,- ročně je již nemusí trápit,“ říká Martin Kuchař z NF Psí Naděje.

Pod NF Psí Naděje spadá stránka Pesweb, kterou zná většina pejskařů i provozovatelů azylů a útulků. Je v současné době jednou z největších platforem sdružující téměř 200 zvířecích organizací, které na stránkách www.pesweb.cz inzerují psy k adopci. V současné době tady najdete 1424 aktivních inzerátů, z toho 452 nabízených psů je starších 8 let. Podle Martina Kuchaře by mohli najít domov u aktivních důchodců, kterým je primárně finanční příspěvek na veterinární péči určen. „Děti vylétly z rodného hnízda, případně jsou již úplně sami a mohou tak získat společníka, se kterým zapomenou na svou samotu a současně se díky pravidelnému venčení budou udržovat v kondici. Nehledě na to, že venku se krásně seznámí s dalšími pejskaři na svých procházkách.  Mohou si tak pomoci navzájem,“ dodává Kuchař.

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama