reklama
CNN Prima News Gabriela Zvonková
Gabriela Zvonková

Gabriela Zvonková

Již několik let se profesně i soukromě věnuji tématům blízkým přírodě, zvířatům a jejich ochraně. Jsem součástí projektu Prima Mazlíček a podílím se na vzniku stejnojmenného televizního pořadu.

Nejnovější příspěvky autora

Další příspěvky autora

Límcování labutí i hus je přínosné, ptáci netrpí, uklidňují veřejnost odborníci

Každoročně přijmou ornitologové i záchranné stanice několik oznámení o labutích s plechovkou či rybářským odpadem na krku. V drtivé většině se však jedná o límce – značení, které se používá po celém světě. Podle odborníků sehrálo právě límcování labutí významnou roli při jejich ochraně před vybitím kvůli ptačí chřipce. Tím však přínosy límců nekončí. Přesto se u části veřejnosti nesetkávají s pochopením.

KOMENTÁŘ: Uklované čapí mládě jako symbol odtržení lidí od přírody i varování

Případ oseckých čápů, kdy se matka rozhodla zabít jedno z mláďat, poukázal na celou řadu velmi důležitých věcí. Že část veřejnosti není ochotna akceptovat to, co se v přírodě běžně děje většinou mimo kamery. Že spousta lidí neví, jaká je skutečná funkce záchranných stanic. Že zjitřené emoce jsou více než vědomosti a zkušenosti doplněné o mnohaletou praxi. A že se potýkáme s mnohem závažnějším problémem, který může ohrozit ne jedno čapí mládě, ale nepřeberné množství všech živočišných druhů.

Psi jsou v šoku jako lidi, je to apokalypsa, říká zvířecí záchranářka z Břeclavska

Zatímco přeživší obyvatelé se probírají troskami, které zbyly z jejich domovů, ve vesnicích zasažených řáděním tornáda jsou v pohotovosti lidé ze zvířecích organizací i veterináři. Hledají a ošetřují ztracená a zraněná zvířata, která potřebují pomoc. Na místo se vypravili i členové záchranné veterinární služby z Prahy a Brna.

reklama