CNN Prima News státní vyznamenání

státní vyznamenání

Výpis příspěvků ke štítku „státní vyznamenání“

Vyznamenání od Pavla jsem odmítl. Dělá se z něj druhý Havel, chartisty nechápu, říká Kocáb

Michael Kocáb v listopadu 1989 sehrál výraznou roli při pádu komunistického režimu. Jako předseda parlamentní komise se později postaral o odsun sovětských vojsk z tehdejšího Československa a téměř dvacet let působil jako poradce prezidenta Václava Havla. Splnila sametová revoluce jeho očekávání? A jak hodnotí současnou hlavu státu Petra Pavla, jemuž mnozí vyčítají jeho komunistickou minulost? Nejen o tom promluvil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Babiš mi vzal osm let radosti ze života. Jeho kádrování chartistů je chucpe, říká Sommerová

Filmová dokumentaristka a bývalá politička Olga Sommerová obdržela od prezidenta Petra Pavla státní vyznamenání medaili Za zásluhy 1. stupně. Pro CNN Prima NEWS promluvila nejen o atmosféře ceremoniálu, ale i o výroku Andreje Babiše, který v pořadu Partie označil za absurdní, že státní vyznamenání přijali chartisté z rukou prezidenta Petra Pavla, bývalého komunistického rozvědčíka.

Vyznamenání od komunistického rozvědčíka? Oceněná Marta Kubišová vrací úder Babišovi

Martu Kubišovou výrok Andreje Babiše, který v pořadu Partie Terezie Tománkové označil za absurdní, že státní vyznamenání přijali chartisté z rukou prezidenta Petra Pavla, jehož označil za bývalého komunistického rozvědčíka, pobavil. Pro CNN Prima NEWS promluvila nejen o tom, co si o jeho slovech myslí, ale i jak si slavnostní ceremoniál užila.

Babišovy dojmy z Hradu: Byl jsem v prostředí, které mě nesnáší. Pak začal mluvit o pohádce

Seděl jsem u lidí, které jsem v minulosti kritizoval. Bylo to prostředí, které mě nesnáší, okomentoval svou přítomnost na Pražském hradě bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Ale mně to nevadí,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Když se měl vyjádřit ke slavnostnímu projevu prezidenta Petra Pavla, začal místo toho mluvit o pohádce od dánského autora Hanse Christiana Andersena.

PŘEHLEDNĚ: Pithart, Rychetský či Bartoška s Mišíkem. Kdo dostal od Pavla vyznamenání?

Prezident Petr Pavel má za sebou první předávání státních vyznamenání. To nakonec udělil celkem 62 lidem. Ocenění získali politici a ústavní činitelé, váleční hrdinové, vědci, herci a umělci, ale také zástupci sportu. Mezi vyznamenanými jsou mimo jiné ti, kteří například v minulosti odmítli ocenění od Pavlova předchůdce Miloše Zemana. Podívejte se na celý seznam letošních vyznamenaných.

Máme proč být sebevědomí, řekl Pavel během ceremonie. V projevu zmínil i Batmana

Výročí 105 let od vzniku Československa si u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli politici včetně prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni. Exprezident Václav Klaus si během projevu u Obecního domu rýpl do vlády a Evropské unie. Na večerní ceremonii předávání vyznamenání Pavel v projevu řekl, že Česká republika má nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Vstup do Severoatlantické aliance (NATO) i Evropské unie považuje za úspěchy.

Politolog Bureš: Mašíni jako Hamás? Velký rozdíl nevidím. Byl to odboj, nesouhlasil Czernin

Bratři Mašínové by neměli dostat státní vyznamenání, nic hrdinského neudělali, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog z Metropolitní univerzity v Praze Jan Bureš a s nadsázkou je přirovnal k Hamásu. Podle bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře má nějaký důvod, proč sourozence neocenil žádný ze čtyř prezidentů. Místopředseda senátu Tomáš Czernin (TOP 09) by je naopak vyznamenal.

Rozbuška jménem bratři Mašínové. Jak jejich vyznamenání vnímali Havel, Klaus či Zeman

Jedno téma takřka s roční pravidelností rozděluje českou společnost. Zaslouží si bratři Mašínové státní vyznamenání, či nikoliv? Někteří lidé mají členy antikomunistické odbojové skupiny z 50. let za vrahy, jiní zase za hrdiny. Zmíněná otázka často vrážela klín mezi politické spojence i blízké přátele. Zároveň se na stejné straně barikády nacházeli lidé, kteří se za normálních okolností shodli jen málokdy. Co o bratrech Mašínech říkali politici jako Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra či Petr Pavel?