reklama

Stavba bezpečného ohniště z palety

Stavba sofistikovaného ohniště je stejně důležitá jako jakákoliv jiná. U ohniště především klademe důraz na bezpečnost a design. Postavit obyčejné ohniště tak, že do země vykutáme jámu a obložíme ji špinavými kameny, umí asi každý. Ale vyrobit si opravdu zajímavé a finančně nenáročné ohniště, které bude splňovat obě daná kritéria, je už trochu sázka do loterie. A přeci pro vás máme jeden zajímavý nápad.

reklama

Pro tyto účely si však můžeme docela jednoduše postavit nebo spíše vyrobit mobilní ohniště, které po skončení opékačky zase uklidíte a máte na zahradě čisto.

Co budeme potřebovat:

  • starou paletu
  • lavor nebo starý kotlík
  • přímočarou pilu
  • tužku, metr
  • kousek provázku
  • aku vrtačku, několik vrutů

Metrem změříme průměr lavoru nebo kotlíku v jeho nejširší části. Tento rozměr pak přeneseme na provázek. Provázek přivážeme na hřebík a pomocí tužky nakreslíme na horní část palety kruh.

Když máme kruh nakreslený, vezmeme si přímočarou pilu a kruh z palety vyřízneme. Do kruhu usadíme lavor a vyzkoušíme, zda jsme měřili správně, a lavor v otvoru dobře sedí. Potom paletu otočíme a začneme ji zpevňovat. Nejprve odstraníme středové podpěry, které jsou už momentálně úplně zbytečné. Uvolněná prkna zespodu zpevníme. Můžeme využít již nepotřebná prkna, která jsme z palety vyřízli a sundali.

Abychom potom nemuseli paletu pokládat přímo na trávník, vyrobíme našemu mobilnímu ohništi nožičky. Můžeme použít opět zbytkové podpěry z palety nebo nožičky uřízneme ze starého trámku. Použitelné jsou i nařezané kusy z palivového dříví. Abychom mohli nožičky upevnit k paletě, je lepší si je předvrtat a posléze spojit s paletou pomocí vrutů.

Pak už nám zbývá jen usadit lavor opět do otvoru a vyzkoušet, zda jsme byli úspěšní a naše mobilní ohniště funguje tak, jak má. Toto mobilní ohniště ale není jen jednostranně zaměřené. Když svou buřtovou párty skončíme, můžeme lavor se zbytky oharků a popela odnést a otvor v paletě zakrýt třeba kusem překližky a rázem máme dokonalý mobilní stoleček nebo odkládací kout.

Tagy:
DIY paletové ohniště výroba ohniště
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér!: Hosty jsou Svěcená, Kudlička a Holuša
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér!: Hosty jsou Svěcená, Kudlička a Holuša

Brokaři Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým si na olympijských hrách v Tokiu uspořádali český pohár v trapu a rozebrali si dvě nejcennější medaile. Kromě ohromného úspěchu dvou velkých kamarádů ve čtvrtek válely české tenistky a ve vzduchu visí dvě zlata. I o tom bude řeč v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS. Pozvání přijali plavkyně Lucie Svěcená, tyčkař Jan Kudlička a běžec Jakub Holuša.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama