CNN Prima News Stockholm

Stockholm

Výpis příspěvků ke štítku „Stockholm“

OBRAZEM: Praha má druhou nejlepší MHD na světě. V prestižním žebříčku přeskočila i Tokio

Hodnocení veřejné dopravy umisťuje české hlavní město mezi špičku světových i evropských metropolí, přestože patří k těm nejlevnějším. Podle průzkumu, který loni provedl vydavatel turistických průvodců Time Out, má Praha dokonce druhou nejlepší MHD na světě, a je tak v tomto ohledu třeba před japonským Tokiem nebo dánskou Kodaní. Podívejte se na devět evropských měst, jejichž hromadná doprava je hodnocena nejlépe.

Švédská policie bije na poplach: Hrozí nová válka gangů. Narůstá počet bombových útoků

Švédská policie varuje, že nastává nová vlna válek mezi zločineckými gangy. Mění se jejich povaha, útoky se tolik nesoustředí přímo na členy gangů, ale například na jejich příbuzné. V rozhovoru to řekla česká velvyslankyně ve Stockholmu Anita Grmelová. Švédská policie v únoru uvedla, že zhruba 62 tisíc lidí působí aktivně ve zločineckých sítích nebo je s nimi nějak spojeno. Severská země v poslední době trpí válkami gangů; počet smrtelných případů střelby se za uplynulé desetiletí v zemi více než ztrojnásobil a je nyní na podstatně vyšší úrovni než v sousedních zemích.

Zemřel jaderný fyzik František Janouch. Ve Stockholmu založil Nadaci Charty 77

Ve věku 92 let v pátek ve Švédsku zemřel zakladatel a dlouholetý předseda Nadace Charty 77 jaderný fyzik František Janouch. Oznámila to Nadace Charty 77, podle které patřil Janouch k nejvýznamnějším osobnostem veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století. Byl také autorem mnoha vědeckých prací, členem mezinárodních vědeckých organizací a přednášel na řadě univerzit.

Nejméně úrazů při autonehodě utrpí děti ve Švédsku, nejde přitom o žádné tajemství

Záleží vám na tom, aby byly vaše děti na cestách co nejvíce v bezpečí? Pak byste se určitě měli inspirovat „švédským modelem“ převážení dětí proti směru jízdy. Před šedesáti lety se na tento způsob cestování zaměřil lékař Sven Bertil Aldman, kterého za jeho přínos odvětví dětské bezpečnosti ocenil i Královský technologický institut ve Stockholmu. Přišel totiž na to, že autosedačka instalovaná proti směru jízdy plní při nárazu funkci ochranného štítu a na páteř, krk a hlavu dítěte působí výrazně menší zátěž, než modely otočené čelem vpřed.

Kdo zničil plynovod Nord Stream? Nové stopy vedou na Ukrajinu, Rusové by to prý nezvládli

Čím dál více stop ukazuje, že za odpálením náloží na plynovodech Nord Stream 1 a 2 stojí Ukrajinci. S novými poznatky přišli novináři z televizní stanice ZDF a magazínu Spiegel. Podle nich vyšetřovatelé s odkazem na četné stopy předpokládají, že sabotéři uprchli na Ukrajinu. O tom, co to ale znamená, se vedou dohady. Někteří totiž i přes získaný důkazní materiál předpokládají, že Rusové mohli útočit pod cizí vlajkou. Oponenti zase namítají, že jejich jednotky jsou natolik neschopné, že by svést stopy nezvládly.

Demonstranti zapálili švédskou ambasádu v Bagdádu. Reagují na kontroverzní rozhodnutí úřadů

Aktualizováno

Stovky demonstrantů ve čtvrtek ráno místního času pronikly do areálu švédského velvyslanectví v Bagdádu a založily tam požár. Podle agentury AP se do protestu zapojili zejména příznivci šíitského duchovního Muktady Sadra, které rozzlobilo rozhodnutí švédských úřadů povolit před iráckou ambasádou ve Stockholmu další protest, jehož pořadatel ve čtvrtek plánuje pálit korán. Podle agentury AFP se požár podařilo uhasit, švédský ministr zahraničí útok na velvyslanectví odsoudil.

Střelba ve Stockholmu: Zemřel patnáctiletý mladík, další tři lidé jsou zranění

Při střelbě na jihu Stockholmu přišel o život jeden člověk, další tři lidé utrpěli zranění, informoval švédský list Aftonbladet. Policie přijala hlášení o střelbě ve čtvrti Farsta krátce po šesté hodině večer. Mrtvým je podle médií patnáctiletý mladík, zraněnými jsou další patnáctiletý hoch, pětačtyřicetiletý muž a pětašedesátiletá žena. Zadrženi byli dva údajní pachatelé.

Švédové staví revoluční elektrickou dálnici. Řidičům bude nabíjet vozidla během jízdy

Švédsko staví první elektrickou dálnici na světě, která umožní osobním a nákladním automobilům dobíjet energii během jízdy. Informoval o tom britský web Daily Mail. Země se k projektu uchýlila i s ohledem na nařízení Evropské unie, podle kterého musí mít od roku 2035 nově prodávané automobily nulové emise CO₂ – dojde tak k výraznému nárůstu počtu elektromobilů.