CNN Prima News Stockholm

Stockholm

Výpis příspěvků ke štítku „Stockholm“

Nizozemské princezně hrozí atentát. Královský pár se odhodlal k nezvyklému kroku

14. října 2022 23:21

Nizozemský královský pár během státní návštěvy Švédska oznámil překvapivou zprávu. Jejich dcera a dědička trůnu Catharina-Amalia musela kvůli obavám z možného útoku dočasně opustit svůj studentský domov v Amsterdamu a vrátit se zpět do Haagu. Prohlášení královského páru je velice neobvyklé. Není zvykem, že by kdokoliv komentoval bezpečnostní opatření, která se týkají panovnické rodiny.

Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky

6. října 2022 13:11

Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ta je ústředním tématem jednoho z jejích nejznámějších děl, memoárů Roky (2008), které letos vyšly i česky.

Nobelova cena za fyziku putuje k trojici vědců. Dostanou ji za experimenty s fotony

4. října 2022 12:18

Laureáty Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2022 jsou Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger. Ocenění dostanou za experimenty s provázanými fotony v oblasti kvantové mechaniky, oznámila v úterý ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Jejich výzkum má uplatnění například v oblasti kvantové kryptografie, jež se zabývá pokročilými metodami šifrování, a je na něm založena i myšlenka teleportace.

Budoucnost elektromobility? Švédové testují nabíjení na dálnicích během jízdy

21. srpna 2022 23:29

Elektromobilita je považována za budoucnost cestování, přesto stále není dořešená především nabíjecí infrastruktura. Ta je přitom klíčová při předpokladu, že by v příštích dekádách měla většina evropské společnosti vzhledem ke smělým enviromentálním plánům Evropské unie přesedlat právě na auta poháněná elektřinou. Revoluční řešení problému testují ve Švédsku, kde plánují vozidla nabíjet přímo během jízdy.

Vydejte nám 33 „teroristů“. Turecko po schválení rozšíření NATO využívá nové dohody

29. června 2022 23:49

Turecko požádalo Švédsko a Finsko o vydání 33 osob, které Ankara podezírá z terorismu. Reagovalo tak na dohodu o vstupu těchto dvou zemí do Severoatlantické aliance. Na středeční tiskové konferenci to prohlásil turecký ministr spravedlnosti Bekira Bozdaga. Země oba severské státy dlouhodobě viní z vazeb na Kurdskou stranu pracujících (PKK) a organizaci klerika Fetullaha Gülena, proto se jejich přijetí do NATO snažila blokovat.

Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO. Jejich přijetí může vetovat Turecko

18. května 2022 08:57
Aktualizováno

Švédsko a Finsko ve středu učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců. Dlouhodobě neutrální Stockholm a Helsinky změnily svůj pohled na členství v alianci pod vlivem ruské invaze na Ukrajinu.

MS v hokeji 2025: Co všechno zatím víme o šampionátu ve Švédsku a Dánsku?

15. května 2022 13:45

Mistrovství světa v ledním hokeji 2025 se podvanácté v historii uskuteční ve Švédsku a podruhé v Dánsku. Jde o historicky pátý šampionát, který se koná ve dvou nebo více zemích. Švédsko při volbě nemělo protikandidáta, menší země na severu Evropy se následně přidala. Vyvrcholení mistrovství pod záštitou Mezinárodní hokejové federace (IIHF) se odehraje v legendární stockholmské hale „Globen“.

Turecko nepodporuje vstup Finska a Švédska do NATO. Přijetí členů může vetovat

13. května 2022 13:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek uvedl, že není nakloněn vstupu Finska a Švédska do NATO. Podle něj by přijetí skandinávských zemí do Severoatlantické aliance bylo chybou, protože obě země na svém území hostily „velký počet teroristických organizací“. V minulosti Ankara kritizovala Stockholm například za některé protesty namířené proti muslimům.

České hokejisty posílí brankář Dostál z Anaheimu. Šestice hráčů naopak z kádru vypadla

8. května 2022 20:12
Aktualizováno

Sedmou posilou z NHL v nominaci českých hokejistů na světový šampionát, který začne v pátek ve Finsku, je brankář Anaheimu Lukáš Dostál. Jednadvacetiletý gólman bez zkušeností z reprezentačního A-týmu chytal během sezony převážně na farmě v San Diegu. V týmu je nyní trojice brankářů, osm obránců a 14 útočníků. Kouč Kari Jalonen s generálním manažerem Petrem Nedvědem jsou připraveni ještě čekat na hráče, jejichž týmy vypadnou v 1. kole play off NHL.

Čeští hokejisté ovládli Švédské hry. Triumf dokonali vítězstvím nad Švýcary

8. května 2022 14:31

Čeští hokejisté porazili na Švédských hrách ve Stockholmu Švýcarsko 3:0 a ovládli turnaj Euro Hockey Tour bez ztráty bodu. Góly dali ve třetí třetině obránce Tomáš Kundrátek a útočníci Petr Holík s Jakubem Vránou, který zamířil v power play do prázdné branky. Ve svém druhém reprezentačním startu vychytal čisté konto brankář Karel Vejmelka. Tým kouče Kariho Jalonena navázal po týdnu na triumf na Českých hrách v Ostravě.