reklama

Stovky mrtvých lachtanů a želv na pobřeží Mexika. Ochránci viní rybáře

Úřady vinu rybářů odmítají. Ochránci zvířat však volají po dodržování nařízení, která ukládá zákon.
Foto: Pexels

Mexičtí ochránci zvířat brojí proti rybářským sítím a vlascům. V první polovině září se na pobřeží Baja California objevilo téměř sto padesát mrtvých lachtanů. Ve stejné oblasti bylo od počátku roku nalezeno i více než tři sta padesát mrtvých karet obrovských. Příčinou hromadného úmrtí lachtanů i mořských želv je zřejmě činnost rybářů.

reklama

Na stotřicetikilometrovém úseku mexického pobřeží se objevila těla mrtvých lachtanů kalifornských poprvé 2. září. Vyšetřující úřady uvádějí, že při pitvě neobjevili známky zranění od rybářských sítí či vlasců. Konkrétní příčina úmrtí je však stále cílem vyšetřování.

Ochránci zvířat však s jejich tvrzeními nesouhlasí a domnívají se, že ochranu mořských živočichů úřady podceňují. V rámci aktuálních nařízení je „povoleno“ úmrtí devadesáti karet, než začne platit zákaz komerčního rybolovu za pomoci dlouhých vlasců a tenatových sítí. Letos již však byla nalezena těla tří set padesáti jedna jedinců tohoto druhu. I v loňském roce šlo o více než tři sta želv, rok před tím dokonce téměř pět set. Přesto však úřady k dočasnému uvalení zákazu nepřistoupily.

„Obáváme se toho, že počty úmrtí karet obrovských v zálivu Ulloa stoupají a že úřady pro ochranu životního prostředí přesto nevynucují možná nařízení,“ prohlásil Mario Sánchez ze Střediska environmentálního práva. Lachtani kalifornští i karety obrovské navíc patří v Mexiku mezi chráněné druhy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama