![Nejstarší učitelkou v Česku je v 91 letech Sylva Knedlová. Mám co předávat, tvrdí](https://cdn.administrace.tv/2025/02/13/mini_169/0b3b554c6567e4363928a71ccc4cb1bd.jpg)
Nejstarší učitelkou v Česku je v 91 letech Sylva Knedlová. Mám co předávat, tvrdí
Čeští ochránci přírody, Hlavní město Praha a umělci představují kampaň „Pasti na ptáky“, která upozornila na zbytečné úhyny ptáků. Už vloni natočil režisér Radim Vaňous s předními českými tanečníky silný emotivní klip přímo v české krajině, který upozorní na zbytečné úhyny ptáků. Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spolu s Českou společností ornitologickou (ČSO) tím chtějí varovat před pro ptáky nebezpečnými a nezabezpečenými místy. Na kampaň teď navazuje zážitkový program pro základní školy „Ptačí dobrodružství na školní zahradě“.
Chráněný kontakt (protected contact), tedy trénink zvířete přes mříž či jinou ochrannou bariéru, je asi nejčastější formou pozitivního tréninku v zoologických zahradách. V mnoha případech je také jedinou možnou verzí vzhledem k bezpečnostním pravidlům v zoo. Ve skutečnosti však dává chráněný kontakt pocit bezpečí spíše zvířeti než samotnému trenérovi. I na toto téma bude přednášet na letošní MET konferenci František Šusta, světově uznávaný trenér zvířat. MET konference se koná již po páté a bude bohatá i na další světová trenérská esa. Nejen, že vám řekneme, co vás čeká, ale můžete vyhrát i online vstupenky.
Maličký vyhublý pes byl celoročně venku, neustále sám, připoután k metrovému řetězu - tato slova nahánějí hrůzu každému skutečnému milovníkovi psů. Avšak právě to přesně definují předchozí život pejska pojmenovaného Vdoleček. Jméno Vdoleček nedostal proto, že by byl buclatý, ale protože je to ohromný „slaďouš“, který miluje všechno a všechny.
Stop sečení srnčat je nejrozsáhlejší dobrovolnickou organizací na pomoc myslivcům a zemědělcům při vyhledávání zvěře před sečením. Její terénní skupina Vyhánění srnčat Krumlovsko, Budějovicko, Kaplicko aktuálně spolupracuje už s 50 honitbami na jihu Čech.
Mlácení zraněných krav, surové zacházení s telaty, zařezané řetězy do masa, odtahování nechodící krávy traktorem a opakované údery různými předměty. Tohle zažívají krávy a jejich telata v kravínech, které dodávají mléko společnosti Moravia Lacto a.s. Tato společnost, která nedávno přešla pod značku Bohemilk Opočno, nabízí své produkty ve většině českých obchodních řetězců.
Každý pejsek si zaslouží lásku, měkký pelíšek v teple, dobré jídlo a kvalitní veterinární péči. Pro psí důchodce to platí však dvojnásob. Přesto jsou lidé, kteří jsou schopni psa vyššího věku, který již má "své mouchy", jednoduše odepsat, aby si nepřidělávali starosti či finanční náklady navíc.
V minulém týdnu proběhla schůze senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí (dále jen Výbor) a dotýkala se péče o kočky, kterou přebírají za obce a stát dobrovolníci. „Předpokládám, že je to vaše záliba,“ okomentoval vystoupení majitelky spolku Catico, z s. Evy Hulcové, senátor Petr Vícha. S tím tedy přítomné „dobrovolnice“ rozhodně nesouhlasí. Jednání bylo vůbec plné zarážejících komentářů.
Velmi často se do spolku Fousek, z. s. dostávají kočky, kterým člověk fyzicky ublížil. S týráním v nejhorších podobách se setkávají čím dál častěji. Popáleniny, poleptané sliznice, polámané a vykloubené končetiny nejsou při dobrovolnické činnosti ničím výjimečným.
Nadváha u psů je stále rostoucím problémem, který významně ovlivňuje jejich zdraví a kvalitu života. Podle odborníků má až 30–40 % psů v Evropě nadváhu nebo obezitu. Správná váha je klíčem k dlouhověkosti, zdraví a pohodě psa. Pokud při pohlazení nejsou cítit jeho žebra, je nejvyšší čas zamyslet se nad změnou stravovacích návyků a životního stylu.
Sněmovní zemědělský výbor schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
Není světová metropole, která by se nepotýkala s množstvím městských holubů. Lidé je berou jako otravné živočichy, kteří se jim pletou pod nohy, kálí na auta a okenní parapety a přenáší nemoci. Mezi lidmi jsou rádi, protože jsme je domestikovali, a i tito měšťáci jsou potomci hrdinných poštovních holubů. Sedají na budovy a sochy, protože jim připomínají jejich přirozené prostředí, kterým původně byly skály, a není žádná nemoc, která by se na člověka mohla přenést dotykem, ani pokud by holub krvácel a byl zraněn. Naopak bychom tyto tvory měli mít v úctě a připomínat si jejich hrdinné činy, protože stejně jako byli ve válkách využíváni majestátní koně, tak v bližší historii válek vojáci využívali právě holuby.
Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Nejčastěji na Tři krále se lidé rozhodnou vánoční výzdobu uklidit zase na rok do krabic. U popelnic tak můžeme od dnešního rána vídat právě vánoční stromečky. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
Celoplošné bombardování pyrotechnikou na Silvestra a Nový rok zažili zvířata i lidé. Volně dostupné a stále legální produkty takzvané zábavní pyrotechniky kategorií F2 a F3 (pumy, bomby, baterie o stovkách ran, petardy, římské svíce, fontány, ohňostroje, …) zabíjely, ničily zdraví a životy zvířat a lidí, zamořily naše prostředí vysoce toxickými látkami.
Články, reportáže, pořady, zábava a informace – to všechno o zvířatech a na jednom místě! Co se děje ve zvířecím světě právě teď? Jak se chovat v různých situacích a na co je potřeba dávat si pozor? Jaké celebrity mají opravdu rády zvířata a kdo skutečně pomáhá? To všechno a ještě mnohem víc najdete právě tady!