reklama

Světový úspěch českých rotvajlerů: Jsou z nich mistři světa!

Každý rok se koná mistrovství světa rotvajlerů ve sportovní kynologii, na něž Česká republika vysílá svůj reprezentační tým. Ještě nikdy se však závodníci nevrátili s takovým úspěchem jako letos z dánského Odense. Historicky první českou vítězkou se stala v sobotu 21. září Pavlína Fialová se psem Funny Falko Bonnapo, který je jejím vlastním odchovem.

reklama

Každý rok se koná mistrovství světa rotvajlerů ve sportovní kynologii, na něž Česká republika vysílá svůj reprezentační tým. Ještě nikdy se však závodníci nevrátili s takovým úspěchem jako letos z dánského Odense. Historicky první českou vítězkou se stala v sobotu 21. září Pavlína Fialová se psem Funny Falko Bonnapo, který je jejím vlastním odchovem.

Mistrovství probíhá v disciplínách stopa, poslušnost a obrana (z každé disciplíny lze získat maximálně 100 bodů a každou posuzuje jiný rozhodčí) a Pavlína s Fandou, jak svému černému krasavci Pavlína říká, ho vyhrála v konkurenci 55 závodníků z 16 zemí světa. Nejenom, že měla nejlepší celkový výsledek, který z ní udělal mistryni světa, ale měla nejvyšší body i ze stopy a poslušnosti. Zároveň česká reprezentace vyhrála 1. místo v týmové soutěži díky výsledku Pavlíny, Aleny Sanktusové a Jaroslava Marka, takže letošní mistrovství bylo pro Čechy výjimečné ve všech ohledech a stadionem se při slavnostním vyhlašování hned dvakrát nesla česká národní hymna.

Česká republika je na světové špičce ve sportovní kynologii a k mistrům světa, které již mají z pracovních plemen němečtí ovčáci, dobrmani, knírači a boxeři, se od letoška postavili s velkou radostí a hrdostí i rotvajleři.

V roce 2022 se bude mistrovství světa konat v Roudnici nad Labem, přáním všech majitelů rotvajlerů je, aby se co nejširší veřejnost přišla seznámit s tímto úžasným psím plemenem a aby se lidé sami přesvědčili o tom, jak vyrovnaní a ovladatelní psi to jsou.

Žádné zvíře není bezdůvodně nebezpečné. Vždy je to o jeho výchově a socializaci".

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček

Rozhovor s Pavlínou Fialovou nejen o Mistrovství světa IFR 2019
Pavlíno, co pro vás tento obrovský úspěch znamená?
Vyhrát takový závod je pro mne určitě obrovský úspěch. Zároveň jsem hrdá, že se takový úspěch podařil s českým psem z vlastního chovu. Myslím, že možnost slyšet českou hymnu na stupních je snem každého sportovce. A my jsme si ji užili hned dvakrát (za vítězství v jednotlivcích i týmech). Třeba toto vítězství bude motivovat i další nadšence sportovního výcviku, ideálně plemene rottweiler.

Změní se teď něco?
Nemyslím si, že by se něco změnilo. Naopak možná o to bude další závod těžší. Nás teď čeká po krátkém odpočinku příprava na další sezónu. Určitě máme stále co zlepšovat.

Co bylo na soutěži nejtěžší?
Nejtěžší možná bylo udržet nervy na uzdě a neudělat na place nějakou zbytečnou chybu.

Jak dlouho se rotvajlerům věnujete?
Rotvajlerům se věnuji již 19 let. Můj první vlastní pes byla fena RTW Bonnie od Harachova dvora, se kterou jsem začínala i s výcvikem. Byla to velmi kontaktní a přátelská fena. V podstatě jsme se spolu všechno učily. Prošly jsme spolu prvními zkouškami, závody, výstavami a byla zakladatelkou naší chovatelské stanice Bonnapo. Byla se mnou 13,5 roku a ukázala mi krásu tohoto plemene.

Jak probíhají přípravy na mistrovství světa?
Přípravu na závody musíte vždy upravit "na míru“ konkrétnímu zvířeti. Samozřejmostí je celoroční výcvik všech tří disciplín, tedy stopy, poslušnosti a obrany. Já poslední dobou nepodceňuji ani fyzioterapii psa a kondiční přípravu. Velmi vhodné jsou také doplňky stravy pro psí sportovce. A já mívám také naplánovaný krátký odpočinek těsně před závodem.

Co vám na rotvajlerech imponuje?
Rotvajler je velmi kontaktní zvíře. Miluje svou rodinu a umí být velký mazel. Naopak když je potřeba, je sebevědomý a pracovitý. Ale samozřejmě záleží na výběru zvířete. Z rotvajlera může být pohodový rodinný pes stejně jako neúnavný pracant. Podle toho je potřeba i vybírat.

Jsou nebezpeční?
Myslím si, že žádné zvíře není bezdůvodně nebezpečné. Vždy je to o jeho výchově a socializaci. Samozřejmě je to velký a silný pes. Ale to přeci samo o sobě není důvod. Naopak mnohdy velká zvířata bývají pohodovější než ta menší. Bohužel v dnešní době se často setkáváme s neohleduplností pejskařů bez ohledu na plemeno. Venčení psů bez dozoru, mnohdy s telefonem v ruce a často s dovětkem „on je hodný, chce si jen čuchnout“. Pak už je k problému opravdu jen kousek. Následná výmluva „to on nikdy předtím neudělal“ je už asi zbytečná.

Co byste poradila lidem, kteří si chtějí toto plemeno pořídit?
Měli by mít představu, co budou se psem chtít dělat, a podle toho vybírat rodiče, a případně i štěně z vrhu. Jak už jsem zmínila, rotvajler může být velký pohodář i velký pracant. Bohužel ani tomuto plemeni se nevyhýbají problémy se zdravím, takže nepodceňovat zdravotní vyšetření rodičů. Při výchově a výcviku na něj nejvíce platí důslednost a při výcviku tzv. netlačit na pilu. Je to plemeno, které dospívá později, standardně kolem třetího roku. Rotvajler je nejspokojenější, pokud může být v kontaktu se svou rodinou, a určitě mu nevadí být s vámi v bytě. Spíš naopak. Pokud nebudete dost rychlí, můžete zjistit, že už nemáte kde spát ☺.

Autor: Draha Mašková
Team leader české reprezentace

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama