reklama

Světový úspěch českých rotvajlerů: Jsou z nich mistři světa!

Každý rok se koná mistrovství světa rotvajlerů ve sportovní kynologii, na něž Česká republika vysílá svůj reprezentační tým. Ještě nikdy se však závodníci nevrátili s takovým úspěchem jako letos z dánského Odense. Historicky první českou vítězkou se stala v sobotu 21. září Pavlína Fialová se psem Funny Falko Bonnapo, který je jejím vlastním odchovem.

reklama

Každý rok se koná mistrovství světa rotvajlerů ve sportovní kynologii, na něž Česká republika vysílá svůj reprezentační tým. Ještě nikdy se však závodníci nevrátili s takovým úspěchem jako letos z dánského Odense. Historicky první českou vítězkou se stala v sobotu 21. září Pavlína Fialová se psem Funny Falko Bonnapo, který je jejím vlastním odchovem.

Mistrovství probíhá v disciplínách stopa, poslušnost a obrana (z každé disciplíny lze získat maximálně 100 bodů a každou posuzuje jiný rozhodčí) a Pavlína s Fandou, jak svému černému krasavci Pavlína říká, ho vyhrála v konkurenci 55 závodníků z 16 zemí světa. Nejenom, že měla nejlepší celkový výsledek, který z ní udělal mistryni světa, ale měla nejvyšší body i ze stopy a poslušnosti. Zároveň česká reprezentace vyhrála 1. místo v týmové soutěži díky výsledku Pavlíny, Aleny Sanktusové a Jaroslava Marka, takže letošní mistrovství bylo pro Čechy výjimečné ve všech ohledech a stadionem se při slavnostním vyhlašování hned dvakrát nesla česká národní hymna.

Česká republika je na světové špičce ve sportovní kynologii a k mistrům světa, které již mají z pracovních plemen němečtí ovčáci, dobrmani, knírači a boxeři, se od letoška postavili s velkou radostí a hrdostí i rotvajleři.

V roce 2022 se bude mistrovství světa konat v Roudnici nad Labem, přáním všech majitelů rotvajlerů je, aby se co nejširší veřejnost přišla seznámit s tímto úžasným psím plemenem a aby se lidé sami přesvědčili o tom, jak vyrovnaní a ovladatelní psi to jsou.

Žádné zvíře není bezdůvodně nebezpečné. Vždy je to o jeho výchově a socializaci".

Rozhovor s Pavlínou Fialovou nejen o Mistrovství světa IFR 2019
Pavlíno, co pro vás tento obrovský úspěch znamená?
Vyhrát takový závod je pro mne určitě obrovský úspěch. Zároveň jsem hrdá, že se takový úspěch podařil s českým psem z vlastního chovu. Myslím, že možnost slyšet českou hymnu na stupních je snem každého sportovce. A my jsme si ji užili hned dvakrát (za vítězství v jednotlivcích i týmech). Třeba toto vítězství bude motivovat i další nadšence sportovního výcviku, ideálně plemene rottweiler.

Změní se teď něco?
Nemyslím si, že by se něco změnilo. Naopak možná o to bude další závod těžší. Nás teď čeká po krátkém odpočinku příprava na další sezónu. Určitě máme stále co zlepšovat.

Co bylo na soutěži nejtěžší?
Nejtěžší možná bylo udržet nervy na uzdě a neudělat na place nějakou zbytečnou chybu.

Jak dlouho se rotvajlerům věnujete?
Rotvajlerům se věnuji již 19 let. Můj první vlastní pes byla fena RTW Bonnie od Harachova dvora, se kterou jsem začínala i s výcvikem. Byla to velmi kontaktní a přátelská fena. V podstatě jsme se spolu všechno učily. Prošly jsme spolu prvními zkouškami, závody, výstavami a byla zakladatelkou naší chovatelské stanice Bonnapo. Byla se mnou 13,5 roku a ukázala mi krásu tohoto plemene.

Jak probíhají přípravy na mistrovství světa?
Přípravu na závody musíte vždy upravit "na míru“ konkrétnímu zvířeti. Samozřejmostí je celoroční výcvik všech tří disciplín, tedy stopy, poslušnosti a obrany. Já poslední dobou nepodceňuji ani fyzioterapii psa a kondiční přípravu. Velmi vhodné jsou také doplňky stravy pro psí sportovce. A já mívám také naplánovaný krátký odpočinek těsně před závodem.

Co vám na rotvajlerech imponuje?
Rotvajler je velmi kontaktní zvíře. Miluje svou rodinu a umí být velký mazel. Naopak když je potřeba, je sebevědomý a pracovitý. Ale samozřejmě záleží na výběru zvířete. Z rotvajlera může být pohodový rodinný pes stejně jako neúnavný pracant. Podle toho je potřeba i vybírat.

Jsou nebezpeční?
Myslím si, že žádné zvíře není bezdůvodně nebezpečné. Vždy je to o jeho výchově a socializaci. Samozřejmě je to velký a silný pes. Ale to přeci samo o sobě není důvod. Naopak mnohdy velká zvířata bývají pohodovější než ta menší. Bohužel v dnešní době se často setkáváme s neohleduplností pejskařů bez ohledu na plemeno. Venčení psů bez dozoru, mnohdy s telefonem v ruce a často s dovětkem „on je hodný, chce si jen čuchnout“. Pak už je k problému opravdu jen kousek. Následná výmluva „to on nikdy předtím neudělal“ je už asi zbytečná.

Co byste poradila lidem, kteří si chtějí toto plemeno pořídit?
Měli by mít představu, co budou se psem chtít dělat, a podle toho vybírat rodiče, a případně i štěně z vrhu. Jak už jsem zmínila, rotvajler může být velký pohodář i velký pracant. Bohužel ani tomuto plemeni se nevyhýbají problémy se zdravím, takže nepodceňovat zdravotní vyšetření rodičů. Při výchově a výcviku na něj nejvíce platí důslednost a při výcviku tzv. netlačit na pilu. Je to plemeno, které dospívá později, standardně kolem třetího roku. Rotvajler je nejspokojenější, pokud může být v kontaktu se svou rodinou, a určitě mu nevadí být s vámi v bytě. Spíš naopak. Pokud nebudete dost rychlí, můžete zjistit, že už nemáte kde spát ☺.

Autor: Draha Mašková
Team leader české reprezentace

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch
Koronavirus

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
Počasí

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen

  Aktualizováno

  V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková upřesnila, že v obou případech šlo o lehká zranění.

  Napřed nádech senzace, pak dream team zabral. Čeští basketbalisté nestačili na Američany

  Vstup do zápasu s Američany na olympijských hrách v Tokiu byl v podání českých basketbalistů z říše snů. Po první čtvrtině vedli dokonce o sedm bodů 25:18. Jenže pak se velcí favorité pořádně rozjeli a nakonec výběr Ronena Ginzburga porazili o více než 30 bodů 84:119. Tomáš Satoranský a spol. skrze velký rozdíl ve skóre přišli o naději na postup do vyřazovací fáze.

  Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

  Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

  Živě
  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bere stříbro, basketbalisté padli s USA

  Aktualizováno

  Jedinou výhru od senzačního zlata byla tenistka Markéta Vondroušová. Ve finále však nestačila na švýcarskou hráčku Belindu Bencicovou. I tak není třeba smutnit, česká výprava má sedmou medaili, třetí stříbrnou. Basketbalisté v závěrečném utkání skupiny hráli se silným výběrem USA, prohráli jednoznačně 84:119. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté.

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

  Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  reklama