CNN Prima News Teherán

Teherán

Výpis příspěvků ke štítku „Teherán“

Íránský prezident odmítl rozhovor CNN. Novinářka Amanpourová si totiž odmítla vzít hidžáb

23. září 2022 00:38

Íránský prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinářkou americké televize CNN Christiane Amanpourovou poté, co si v New Yorku odmítla vzít na rozhovor s ním hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí. Reportérka v této souvislosti poznamenala, že žádný jiný íránský prezident po ní nic takového nechtěl, když se rozhovor nekonal v Íránu. V Íránu od islámské revoluce z roku 1979 zákon ženám ukládá nosit hidžáb na veřejnosti.

Protesty v Íránu si vyžádaly už 31 mrtvých. Ne šátkům, ano svobodě, volají demonstrující

22. září 2022 16:25

Pokračující protesty v Íránu kvůli úmrtí ženy v policejní vazbě si podle íránské organizace lidských práv IHR citované agenturou AFP vyžádaly už 31 obětí. Je mezi nimi šestnáctiletý chlapec, který byl zasažen střelbou policistů na demonstranty. Mezi mrtvými jsou podle íránské státní televize také členové bezpečnostních sil. Jako poslední byl ve středu ubodán k smrti člen provládní organizace basídžů.

CNN: Rozzuřené Íránky pálí hidžáby a stříhají si vlasy. Při ostrých protestech umírají lidé

21. září 2022 16:27

Íránská žena si sundává hidžáb a bere do ruky nůžky. Vtom si ustřihne vlasy a zvedne je v pěsti do vzduchu. Davy lidí kolem ní křičí jako v transu. Podobné scény jsou dnes k vidění v Teheránu, Kermánu i jiných íránských městech. V zemi se rozhořely mohutné protesty po smrti Mahsá Amíníové. Dvaadvacetiletou dívku mravnostní policie zadržela kvůli porušení pravidel o nošení hidžábu. Následně podle oficiální zprávy ve vazbě zkolabovala a zemřela. Lidé si stěžují na policejní brutalitu.

Velký bratr bude sledovat nošení hidžábu. Írán chce využívat systém rozpoznávání tváře

6. září 2022 07:15

Íránská vláda má v plánu ve veřejné dopravě využívat technologii rozpoznávání obličejů, aby identifikovala ženy, jež nedodržují přísné nařízení, které se týká povinného nošení hidžábu. Informoval o tom zpravodajský list The Guardian. Hidžáb je šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk, ramena a dekolt.

Extrémní lijáky bičují Írán. Ničivé záplavy si vyžádaly nejméně 53 lidských životů

29. července 2022 20:59

Počet mrtvých po záplavách a sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Íránu vzrostl na 53. Další lidé se pohřešují. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odkazem na íránské úřady, které brzy odpoledne hovořily o 24 mrtvých. Lijáky v blízkovýchodní zemi udeřily ve středu a zaplavily zejména sever a střed země, a to včetně okolí Teheránu.

Švédsko postup výběru stíhaček zklamal. Čekali, že představí vlastní nabídku

20. července 2022 06:42

Rusko podniká přípravné práce k anexi částí ukrajinského území, uvedl mluvčí americké rady pro národní bezpečnost John Kirby. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Gazprom je připraven dostát svým závazkům ve vývozu plynu. USA umístily Rusko na seznam zemí napomáhajících obchodu s lidmi. Americké letouny v české armádě nahradí švédské gripeny. Česká vláda ve středu rozhodla, že ČR bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států.

Kdo je nový íránský prezident Raísí? „Řezník z Teheránu“ poslal na smrt tisíce lidí

24. června 2021 12:48

Novým prezidentem Íránu se stal ultrakonzervativní předseda Nejvyššího soudu Ebráhím Raísí. Jeho zvolení západní státy odsuzují. Raísí měl totiž v minulosti poslat na smrt tisíce lidí. Coby člen tribunálu vynášel rozsudky smrti během konce irácko-íránské války v roce 1988. Izrael jej označuje za „řezníka z Teheránu“.