CNN Prima News Teherán

Teherán

Výpis příspěvků ke štítku „Teherán“

Íránský prezident Raísí a další politici zemřeli při havárii vrtulníku. Záchranáři našli trosky

Aktualizováno

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku. Informaci dalších médií potvrdila v pondělí ráno také íránská státní televize. Vrak stroje, který havaroval na severozápadě Íránu, nalezly záchranné týmy brzy ráno. Nejmenovaný íránský představitel agentuře Reuters řekl, že stroj, který havaroval v neděli, zcela shořel a zemřeli všichni lidé na palubě. Podle analytika americké CNN mohla být příčinou technická závada.

Za propagaci satanismu zatkli v Íránu přes 250 lidí. Jsou mezi nimi tři Evropané

Íránská policie zatkla za propagaci satanismu více než 250 lidí, včetně tří Evropanů. S odkazem na páteční sdělení policie to uvedla státní agentura IRNA. Státní příslušnost evropských občanů policie neupřesnila. Se satanistickými rituály íránské úřady spojují například rockové koncerty, zejména pak hardrockové, které jsou v islámské republice zakázány, poznamenala agentura AFP. V Íránu je zároveň přísně zakázána konzumace alkoholu.

PŘEHLEDNĚ: Národ ve zbrani vs. perský gigant. Kdo má mocnější armádu – Izrael, nebo Írán?

Na Blízkém východě hrozí začátek dalšího horkého konfliktu, tentokrát mezi Izraelem a Íránem. Zdá se, že židovský stát v pátek oplatil Teheránu masivní dronový a raketový útok z minulého víkendu, když zasáhl leteckou základnu poblíž města Isfahán. Západní svět přitom vyzývá k deeskalaci. Navzdory moderní technice, kvalitnímu výcviku svých jednotek a pomoci západních spojenců by Izrael stál proti skutečnému gigantovi. Podívejte se na přehledné údaje o ozbrojených silách Izraele a Íránu.

Izrael zaútočil na základnu v Íránu. Tamní média zveřejnila záběry z údajného náletu

Aktualizováno

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, informovala íránská média. Zpravodajský web The Times of Israel píše, že šlo o útok Izraele, jehož cílem byla vojenská letecká základna v regionu. Podle agentury FARS byl možným cílem vojenský radar. Írán podle tamních médií aktivoval protivzdušnou obranu a pozastavil v některých částech země letištní provoz. Agentura Reuters s odkazem na íránská média informovala, že nad Isfahánem byly kolem 2:30 SELČ pozorovány tři drony, protivzdušná obrana je sestřelila. Íránská média zveřejnila záběry z údajného útoku.

EU chystá další sankce vůči Íránu. Je hrozbou pro stabilitu Blízkého východu, říká Michel

V Bruselu krátce po čtvrteční půlnoci skončil první den mimořádného summitu Evropské unie. Premiéři a prezidenti se shodli na přijetí dalších sankcí vůči Íránu po jeho víkendovém masivním útoku na Izrael. Tel Aviv i Teherán zároveň evropští lídři vyzvali ke zdrženlivosti. Írán je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela hrozbou pro stabilitu celého regionu, nejen pro Izrael, a je třeba jej izolovat.

Biden: Izrael v noci dosáhl vítězství. Odvetnou akci proti Íránu už Spojené státy nepodpoří

Spojené státy budou proti jakékoliv odvetě Izraele proti Íránu za jeho noční útok, řekl v neděli podle nejmenovaného zdroje webu Axios americký prezident Joe Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podle Bidena si Izrael v neděli v noci připsal vítězství, protože Írán na jeho území nezasáhl žádný cenný cíl. Biden řekl izraelskému premiérovi, že se to stalo díky společnému úsilí Izraele, Spojených států a dalších zemí. Netanjahu podle amerického zdroje, na který se odvolává Axios, odpověděl, že rozumí, když mu Biden oznámil, že nepodporuje odvetnou akci proti Íránu a že Spojené státy se do takové akce nezapojí.

Izrael odrazil útok Íránu. Netanjahu po hovoru s Bidenem možná z odvety vycouvá

Írán na židovský stát vyslal podle informací americké CNN více než 300 dronů. Důvodem ofenzivy měla být odveta za útok na íránský konzulát v Damašku, ke kterému došlo na začátku dubna. Drony měly k Izraeli dorazit ve dvě hodiny místního času (1:00 SELČ). Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že údery nezůstanou bez odvety. Americký prezident Joe Biden ale podle Times of Israel premiéra přesvědčil, aby to nedělal.

Hizballáh vypálil na Izrael desítky raket. Je to odveta za útoky v Libanonu, tvrdí hnutí

Libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, v pátek oznámilo, že odpálilo desítky raket na izraelské pozice. Britský web Sky News s odkazem na izraelské vojenské představitele informuje o 40 střelách. Podle Hizballáhu se tak stalo v reakci na izraelské útoky na jihu Libanonu, informovala agentura AFP. Americký prezident Joe Biden v pátek novinářům řekl, že k útoku na Izrael ze strany Íránu „dříve či později“ dojde, informuje CNN.