Tenisová legenda Navrátilová opět čelí rakovině. Budu bojovat vším, co mám, říká

Jedna z nejslavnějších tenistek historie Martina Navrátilová opět hraje svůj životní zápas. Šestašedesátiletá ikona pro The Times uvedla, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu a prsu. Vážnou nemoc už před lety překonala.

„Je to dvojitá rána. Je vážná, ale napravitelná. Pořád doufám v příznivý výsledek. Bude to těžké, ale budu bojovat vším, co mám,“ řekla 18násobná grandslamová vítězka The Times.

Špatné tušení měla od listopadu, kdy si všimla zduřelé uzliny na krku. Bylo to během Turnaje mistryň, na němž nemohla tenisová ikona, coby čestný host, chybět. Když bulka nezmizela, zamířila na vyšetření. Pak se dozvěděla zprávu, kterou už z minulosti v trochu jiné podobě znala.

Pražské rodačce, jež do Spojených států emigrovala po US Open v roce 1975, byla už před 13 lety diagnostikována neinvazivní forma karcinomu prsu.

„Tato zpráva mě opravdu srazila na zadek. Brečela jsem asi 30 sekund, pak jsem se z toho dostala, řekla jsem si: ‚Dobře, tak co budeme dělat dál?‘ Jak to vyřešíme? (...) Jako sportovec si zvyknete na to, že když se zraníte, odpočinete si, máte péči, rehabilitujete a časem to bude v pořádku. Ale to v případě rakoviny prsu neplatí. Jen doufáte, že lékaři a přístroje dělají svou práci nejlépe. Zaťukám to, byla jsem jednou z těch šťastných. Udělala jsem vše, co bylo v mých silách,“ vzpomínala pár měsíců zpátky ve vysílání CNN.

Tento svůj nejdůležitější zápas života za několik měsíců vyhrála. Teď ji naneštěstí čeká opakování extrémně těžké zkoušky.

Podle prohlášení týmu kolem Navrátilové nicméně prognóza vypadá dobře. „Oba typy rakoviny jsou v rané fázi,“ stojí v něm. Kvůli diagnóze bývalá světová jednička neodcestuje do Melbourne na blížící se Australian Open, kde by za normálních okolností byla jako tradičně televizní expertkou. Navzdory léčbě se pokusí přidat své poznatky aspoň na dálku přes video.

Tagy: