reklama

Tesla Model S prošla modernizací. Nyní má až 1100 koní a volant z formule 1


Zdroj: Tesla

Vlajková loď americké automobilky Tesla přijíždí s mnoha úpravami i vylepšeními. Zatímco exteriér získal jen skromný upgrade, interiér prošel doslova revolucí. To samé lze říci také o pohonných jednotkách. Prvních exemplářů se zákazníci dočkají letos v září.

reklama

Tesla Model S byl prvním masově prodávaným automobilem, který dokázal, že elektrická vozidla nemusí být jen zkázou spalovacích aut, ale že mohou být také zábavná, atraktivní a použitelná na každodenní jezdění i dlouhé cesty. Model S pro rok 2021 tato tvrzení ještě umocňuje, v závislosti na zvoleném provedení totiž ujede na jedno nabití mezi 628 a 840 kilometry. Svou dynamikou se navíc vyrovná kdejakému hypersportu.

Tesla sice disponuje praktičtějšími a dostupnějšími modely, jako je například SUV model X a sedan Model 3, ale Model S zůstává i nadále vlajkovou lodí značky. Od uvedení na trh v roce 2012 přibyla i řada silných konkurentů. Letmo zmiňme třeba Porsche Taycan či nadcházející Lucid Air, se kterými bude muset Tesla svádět náročné bitvy o zákazníky.

Po vzoru sci-fi filmů

Interiér modernizované Tesly Modelu S
Interiér modernizované Tesly Modelu S
Zdroj: Tesla

Aby byla Tesla Model S ještě více konkurenceschopná, udělali jí konstruktéři výrazný facelift. Pravda, design exteriéru zůstal téměř nedotčen, byť drobné retuše zajistily sportovnější vizáž, ale v interiéru se děly věci. Elektromobil se zbavil tradiční vertikálně orientované obrazovky multimédií, kterou nahradil horizontálně orientovaný displej s úhlopříčkou 17 palců. Druhá obrazovka pak bude rozveselovat pasažéry na zadních sedadlech.

K tématu

Nejzásadnější změnou je však bezpochyby volant, jehož horní část je uříznuta. Vyjadřuje jakousi nostalgii na 80. léta, kdy na obrazovkách běžel legendární seriál Knight Rider, v němž byly hlavními postavami Michael Knight a automobil KITT. Právě tento slavný vůz měl totiž obdobný volant jako nová Tesla Model S. Blízko má rovněž k „volantu“ formule 1. Nutno ještě dodat, že podobnou modernizací interiéru prošla i Tesla Model X.

Rychle a hlavně daleko

Rukama inženýrů prošly i pohonné jednotky. Místo vrcholné verze Performance přichází provedení Plaid a Plaid+, které posiluje dokonce trojice elektromotorů. Slabší z dua, tedy Plaid, dle výrobce dosahuje výkonu 761 kW, díky čemuž zrychlí z nuly na sto kilometrů v hodině za 2,1 sekundy a rozjede se až na maximální rychlost 320 km/h. Dojezd má přitom podle odhadů činit 628 kilometrů. V Česku by pak měla tato varianta přijít na 3 304 900 korun.

Silnější Plaid+ potom žene kupředu stádo 1 100 elektrických koní (přes 820 kW), což autu umožňuje zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než dvě sekundy a zvládnout sprint na čtvrt míle za méně než devět sekund. Odhadovaný dojezd pak činí přes 840 km. Česká cena je zatím stanovena na 3 789 900 korun.

Nové vozy Tesla Model S a X se začnou vyrábět v prvním čtvrtletí tohoto roku, k prvním zákazníkům v Evropě se ale dostanou až za tři čtvrtě roku, konkrétně v září. Na variantu Plaid+ si počkáme ještě déle, ta dorazí až v prosinci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama