reklama

Tesla Model S prošla modernizací. Nyní má až 1100 koní a volant z formule 1

Vlajková loď americké automobilky Tesla přijíždí s mnoha úpravami i vylepšeními. Zatímco exteriér získal jen skromný upgrade, interiér prošel doslova revolucí. To samé lze říci také o pohonných jednotkách. Prvních exemplářů se zákazníci dočkají letos v září.

reklama

Tesla Model S byl prvním masově prodávaným automobilem, který dokázal, že elektrická vozidla nemusí být jen zkázou spalovacích aut, ale že mohou být také zábavná, atraktivní a použitelná na každodenní jezdění i dlouhé cesty. Model S pro rok 2021 tato tvrzení ještě umocňuje, v závislosti na zvoleném provedení totiž ujede na jedno nabití mezi 628 a 840 kilometry. Svou dynamikou se navíc vyrovná kdejakému hypersportu.

Tesla sice disponuje praktičtějšími a dostupnějšími modely, jako je například SUV model X a sedan Model 3, ale Model S zůstává i nadále vlajkovou lodí značky. Od uvedení na trh v roce 2012 přibyla i řada silných konkurentů. Letmo zmiňme třeba Porsche Taycan či nadcházející Lucid Air, se kterými bude muset Tesla svádět náročné bitvy o zákazníky.

Po vzoru sci-fi filmů

Aby byla Tesla Model S ještě více konkurenceschopná, udělali jí konstruktéři výrazný facelift. Pravda, design exteriéru zůstal téměř nedotčen, byť drobné retuše zajistily sportovnější vizáž, ale v interiéru se děly věci. Elektromobil se zbavil tradiční vertikálně orientované obrazovky multimédií, kterou nahradil horizontálně orientovaný displej s úhlopříčkou 17 palců. Druhá obrazovka pak bude rozveselovat pasažéry na zadních sedadlech.

Nejzásadnější změnou je však bezpochyby volant, jehož horní část je uříznuta. Vyjadřuje jakousi nostalgii na 80. léta, kdy na obrazovkách běžel legendární seriál Knight Rider, v němž byly hlavními postavami Michael Knight a automobil KITT. Právě tento slavný vůz měl totiž obdobný volant jako nová Tesla Model S. Blízko má rovněž k „volantu“ formule 1. Nutno ještě dodat, že podobnou modernizací interiéru prošla i Tesla Model X.

Rychle a hlavně daleko

Rukama inženýrů prošly i pohonné jednotky. Místo vrcholné verze Performance přichází provedení Plaid a Plaid+, které posiluje dokonce trojice elektromotorů. Slabší z dua, tedy Plaid, dle výrobce dosahuje výkonu 761 kW, díky čemuž zrychlí z nuly na sto kilometrů v hodině za 2,1 sekundy a rozjede se až na maximální rychlost 320 km/h. Dojezd má přitom podle odhadů činit 628 kilometrů. V Česku by pak měla tato varianta přijít na 3 304 900 korun.

Silnější Plaid+ potom žene kupředu stádo 1 100 elektrických koní (přes 820 kW), což autu umožňuje zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než dvě sekundy a zvládnout sprint na čtvrt míle za méně než devět sekund. Odhadovaný dojezd pak činí přes 840 km. Česká cena je zatím stanovena na 3 789 900 korun.

Nové vozy Tesla Model S a X se začnou vyrábět v prvním čtvrtletí tohoto roku, k prvním zákazníkům v Evropě se ale dostanou až za tři čtvrtě roku, konkrétně v září. Na variantu Plaid+ si počkáme ještě déle, ta dorazí až v prosinci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama