CNN Prima News Bart Běhal

Bart Běhal

redaktor magazínu Autosalon.tv

Začínající automobilový novinář, který spojil největší koníček s prací. Aktuálně je redaktorem webů Autosalon.TV a Vybermiauto.cz. Působí také jako asistent 4x4 magazínu. (bart.behal@autosalon.tv)

Nejnovější příspěvky autora

Auto

Nejdražší a největší Kia v Evropě má jen jednu chybu. Řidiče přivádí k šílenství

Automobilka Kia byla odjakživa brána za ryze mainstreamovou. Soustředila se tedy primárně na cenově dostupná auta se slušnou výbavou a jednoduchými motory. Všechno ale změnil příchod elektromobility, se kterou se jihokorejský výrobce katapultoval na samotný vrchol hory „ElektrOlymp". Svými technologiemi najednou předhání i vozy z prémiových segmentů. A důkazem toho je i poslední zelený přírůstek v podobě obřího elektrického SUV EV9. Co všechno umí?

Auto

Omlazená Škoda Octavia: Využije ChatGPT i naftové motory. Co všechno na řidiče čeká?

S více než sedmi miliony prodanými vozy je Škoda Octavia tím vůbec nejprodávanějším modelem mladoboleslavské automobilky. Čtvrtá generace úspěšného liftbacku/kombíku už ale po silnicích nějakou tu dobu jezdí, a proto se ji inženýři rozhodli lehce omladit. Octavia tak nově nabídne vylepšený design i světlomety, modernější a udržitelnější interiér i celou řadu nových bezpečnostních systémů. Pod kapotou naopak zůstává stará dobrá klasika.

Další příspěvky autora

Volkswagen ID.7 se jízdně vyrovná Mercedesu i BMW. Slabinou jsou brzdy a design

Mezi prvními redakcemi v Česku jsme projeli zbrusu nový vlajkový model elektrické rodiny Volkswagenu. Téměř pět metrů dlouhý sedan s označením ID.7 nás doslova uchvátil komfortem, který je srovnatelný s mnohem dražšími konkurenty z řad prémiových elektromobilů. Zároveň potěší i praktičností a objemem zavazadlového prostoru. Jen design by mohl být atraktivnější a brzda citlivější. Jaké jsou jeho další přednosti nebo naopak zápory?

Tesla Model 3 se bizarně ovládá, ale skvěle jezdí. Cenově je hluboko pod Škodou

Automobilka populárního vizionáře Elona Muska přivezla na český trh omlazený Model 3 označený jako Highland. Už během prvního seznámení na showroomu to vypadalo, že se nejdostupnější Tesla konečně zbavila svých dětských nemocí, což nakonec potvrdil také redakční test. Faceliftovaný Model 3 je zároveň autem, které dokáže zcela změnit pohled na tuto americkou průkopnickou značku. Nejenže je plný zajímavých funkcí, ale dokonce i skvěle jezdí. Pro některá řešení jsme však stále nenašli pochopení.

Neznalost kontrolek může přinést poškození auta i nehody. Při kterých zbystřit?

Zatímco u starších vozů se jednotlivé technické závady rozpoznávaly očima, ušima nebo přímo rukama, v moderních autech to všechno zvládá elektronika. Závadu si sama vyšetří a následně o tom informuje řidiče skrze varovné kontrolky na palubním počítači. Na řidiči tak zůstává jediné, identifikovat danou kontrolku a v případě potřeby vyhledat servis. Problém je, že vyznat se v kupě svítících symbolů není vůbec jednoduché. Poznáte alespoň ty nejzákladnější?

Česko má dvě unikátní dopravní kamery. Odhalí přestupky, na něž jsou jiná zařízení krátká

Na tuzemských silnicích je nespočet kamer, s jejichž pomocí je možné pokutovat řidiče za nedodržování maximální povolené rychlosti nebo jízdu na červenou. Na většinu ostatních přestupků jsou však krátké – tedy až na výjimky. Řeč je o dvou unikátních kamerách, z nichž jedna zaznamenává průjezd přes železniční přejezd při rozsvícených výstražných světlech, zatímco ta druhá neoprávněnou jízdu ve vyhrazeném pruhu.

Mezi nejprodávanějšími auty za rok 2023 je sedm škodovek. Dařilo se MG i Tesle

I přes řadu nepříjemných událostí, které loňský rok doprovázely, se českému trhu s novými auty dařilo. Zejména pak těmi hybridními, jejichž prodej vzrostl o 42,5 procenta. Meziročně si opět polepšily také elektromobily a segment SUV. U značek se žádné velké překvapení nekoná, stále dominuje mladoboleslavská Škoda, která v desítce nejúspěšnějších modelů má hned sedm zástupců. Kdo se tuzemské automobilce nejvíce přiblížil?

V Česku přibylo čerpacích stanic s nekvalitními palivy. Podívejte se na seznam hříšníků

Na seznamu čerpacích stanic se špatnými palivy, který vydává Česká obchodní inspekce, přibylo v loňském roce hned čtrnáct prodejců. Vysoké pokuty v roce 2023 obdržely dokonce i známe řetězce, jako je RobiN OIL nebo Globus. U jednoho z nich dokonce kontroloři narazili na tolik nevyhovující naftu, že by v krajním případě mohla narušit funkčnost motoru. Kde ještě byly zjištěny problémy?

Nejlepší auta roku 2024 jsou všechna elektrifikovaná. Škodovka mezi nimi úplně chybí

Vybraní automobiloví novináři z celého Česka zvolili pětici finalistů, kteří se poperou o titul Auto roku 2024. Nikoho asi nepřekvapí, že všechny nominované vozy jsou nějakým způsobem elektrifikované a odpovídají nejmodernějším trendům. Po prvním kole hlasovaní postoupily modely značek Hyundai, Kia, BMW, Mercedes-Benz a Subaru. Mladoboleslavská Škoda se ankety vůbec nezúčastnila.

Nejúspornější benzinová auta v Česku. Jezdí pod pět litrů a nestojí ani 300 tisíc

V dnešní době, kdy všechno včetně pohonných hmot zdražuje, je každá ušetřená koruna dobrá. I proto jsme se rozhodli sestavit žebříček nejúspornějších benzinových aut na českém trhu. Některá dokonce jezdí i hluboko pod pět litrů na 100 km, a protože k tomu nepotřebují žádnou elektrifikaci, nestojí ani 300 tisíc korun. Je mezi nimi také mladoboleslavská Škoda. Jaká jsou ta další?