Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
budoucnost
Výpis příspěvků ke štítku „budoucnost“
Exkluzivní rozhovory, reportáže i klíčová odhalení. Jak vypadal rok 2024 na CNN Prima NEWS?
Otevřené rozhovory s předními českými politiky i uznávanými osobnostmi svého oboru. Upřímná sonda do života Ukrajince žijícího na Bali či vzpomínka přeživšího výbuchu atomové bomby v Nagasaki. Ekonomická opatření – jasně a stručně. Reportáže ze všech koutů Česka i ze zahraničí. To všechno – a zdaleka nejen to – vám v roce 2024 exkluzivně přinesla redakce CNN Prima NEWS. Přečtěte si výběr toho nejzajímavějšího a připomeňte si, co se v právě končícím roce událo.
Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce
Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.
Létající auta, roboti, hologramy. Města budoucnosti jsou blíž, než si myslíme, říká expert
Nad ulicemi se budeme vznášet v létajících autech, doma změníme jedním zmáčknutím knoflíku ložnici v kancelář, v nemocnicích se o nás postarají robotičtí lékaři. Tak vypadá život ve městech budoucnosti podle uznávaného německého futurologa, autora bestsellerů a influencera Gerda Leonharda. Bývalý poradce Microsoftu, Googlu nebo Evropské komise byl hostem pražské konference Together, we shape the future. A v rozhovoru pro CNN Prima NEWS se rozpovídal o tom, jak bude vypadat svět, do něhož se chystáme vkročit.
Zkoumala rakovinu, sama také onemocněla: Dceři jsem slíbila, že udělám všechno, abych přežila
Vědkyně Veronika Vymetálková se dlouhodobě věnuje výzkumu nádorových onemocnění, proto bylo paradoxní, když obávaná rakovina nedávno postihla i ji. Molekulární genetička z Ústavu experimentální medicíny AV ČR popisuje nejen osobní zkušenost, ale i to, jak se náš boj s touhle nemocí za poslední roky posunul. Rozhovor s ní je součástí časopisu, který vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS.
KOMENTÁŘ: Požár ve Vítkovických železárnách dokončil zkázu hutnictví. Co bude dál s Ostravou?
Ve Vítkovických železárnách vzplanul velký táborák, hořela někdejší kovárna i kalírna. V plamenech však byla i určitá symbolika, že jde také o poslední rozloučení s ostravským hutnictvím. Éra uhlí, železa a oceli v tomhle městě prostě definitivně skončila, tohle je kremace a těžký průmysl už je na druhém břehu. Jenže Ostrava musí žít i bez hutnictví, pro město to nejsou a zřejmě ani nebudou úplně šťastné roky.
Kuchařská hvězda, která vařila pro Zemana: Co budeme jíst za 50 let? Dojde na obávaný hit z Asie
Vařil pro prezidenta na Pražském hradě, pro vybíravé cizince v Obecním domě. Dnes je Vratislav Oehm spolumajitelem a kuchařem restaurace Karlínská HolKa, kterou chválí gurmáni i gastronomičtí experti. Pro časopis, jenž vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS, popisoval, kam se posouvají naše chutě nebo nad čím z české klasiky nejvíce kroutí hlavou Američané či Asiaté.
Gebrian: Jaká bude Praha v roce 2050? Bojím se, že hnusnější. Ale něco mě děsí ještě víc
Když propagátor architektury Adam Gebrian přemýšlí o tom, jak bude vypadat Praha v polovině 21. století, většinou jej napadají dost děsivé vize. V rozhovoru pro časopis, který vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS, mluví třeba o tom, zda jednou neskončíme v jeskyních s internetem.
Plastický chirurg Pomahač: Výměna tváře trvá nejméně 17 hodin. Transplantují se už i oči
Už teď mu jeho pacienti říkají, že dokáže zázraky. Co teprve za pár let, až vývoj v jeho oboru ještě pokročí! Světově uznávaný plastický chirurg Bohdan Pomahač popisuje, jak mu práci usnadňují roboti a počítače. Co všechno bude v blízké budoucnosti možné transplantovat? Nebo proč trvá výměna tváře nejméně sedmnáct hodin? Rozpovídal se o tom v rozhovoru, který vyšel v časopisu ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS.
Válka, hypotéky i klima. Páry odkládají rodičovství, ani umělé oplodnění vždy ale nepomůže
Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Rodičovství odkládají na později, věk pak ale může početí zkomplikovat. Loni se v tuzemsku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) narodilo přibližně 91 tisíc dětí, což je nejméně za posledních 22 let. Pomoc tak lidé mnohdy hledají na klinikách asistované reprodukce. Ty jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale podle expertů nezachrání.
Teroristický útok, světový virus i prezident Trump. Podívejte se, co předpověděli Simpsonovi
Prezidentství Donalda Trumpa, teroristický útok na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 či nepokoje v americkém Kapitolu. To je jen pár událostí, které měl podle fanoušků předpovědět animovaný seriál Simpsonovi. Podívejte se, jaké další světové události měli scénáristé predikovat.
RECENZE: Apple Vision Pro za 100 tisíc? Úchvatná hračka, ale jen ochutnávka budoucnosti
Brýle pro virtuální a rozšířenou realitu od Applu baví svět. Fanoušci značky s nakousnutým jablkem jsou z nich unešení. Kritičtější uživatelé ale mají smíšené pocity z jejich cenovky nebo jim chybí řada aplikací. Novinku z dílny Applu jsme si vyzkoušeli také. V brýlích jsme sledovali videa, psali si poznámky a rovněž v nich vyrazili na procházku po městě. V recenzi přinášíme naše dojmy a také odpověď na otázku: přináší tohle zařízení budoucnost do našich obýváků a kanceláří?
Stanou se po umělé inteligenci dalším hitem humanoidi? Zájem o ně mají Musk i Microsoft
Nástroje generativní umělé inteligence dokážou chrlit stále lepší a lepší obsah. S rozvojem AI a šílenstvím investic do této technologie se na scénu vrací dávný sen inženýrů: humanoidi. Do vývoje robotů vypadajících jako lidé investuje Elon Musk, v plánu to má i Microsoft. Kdy se svět dočká prvních funkčních kusů a skutečně se máme obávat, že humanoidi nahradí lidské pracovníky?