CNN Prima News Tichomoří

Tichomoří

Výpis příspěvků ke štítku „Tichomoří“

Kvůli své práci bylo loni zavražděno 45 novinářů. Nejvíce jich zabili v Afghánistánu

1. ledna 2022 23:40

Ve světě loni zavraždili 45 novinářů v souvislosti s výkonem jejich povolání, o dvacet méně než v roce 2020. Informovala o tom v pátek Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Podle ní jde o jeden z nejnižších počtů vražd novinářů za rok za dobu vedení těchto statistik IFJ. Od roku 1991 podle federace ve světě z profesních důvodů přišlo o život 2721 žurnalistů.

Česko přivítalo rok 2022. Záchranáři hlásili klid. Petardy však bouchaly i přes zákaz

1. ledna 2022 00:00

Svět se rozloučil s rokem 2021, druhým rokem koronavirové pandemie. Ta zejména v Evropě a Severní Americe opět zesílila a oslavy příchodu nového roku jsou tak podobně jako loni upravené nebo zrušené od japonského Tokia až po kalifornské Los Angeles. Jako první přivítali rok 2022 obyvatelé tichomořských ostrovů. Nastal už i v České republice.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

7. prosince 2021 15:28

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Philip je bůh a jednou se vrátí, tvrdí domorodci z Tichomoří. Na jeho počest budou kvílet

10. dubna 2021 05:58

Páteční úmrtí prince Philipa nezarmoutilo jen britskou či evropskou společnost, truchlí také obyvatelé malého ostrova Tanna v provincii Vanuatu v jižním Pacifiku. Stovky domorodců věří, že princ byl členem „horského božstva“ a jednoho dne se vrátí jejich zemi uzdravit. Uctívají ho tradičním kvílením a rituály, při nichž tančí s jeho portréty.