CNN Prima News Tichomoří

Tichomoří

Výpis příspěvků ke štítku „Tichomoří“

Rok 2023 je tady. Jako první bouchali šampaňské na Vánočním ostrově, slavili už i v Austrálii

Aktualizováno

Svět vstupuje do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ uvítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Do nového roku už vstoupily také Nový Zéland a Austrálie, kde se po přestávce vynucené bojem proti covidu vrátily tradiční oslavy v centru velkých měst.

Kvůli své práci bylo loni zavražděno 45 novinářů. Nejvíce jich zabili v Afghánistánu

Ve světě loni zavraždili 45 novinářů v souvislosti s výkonem jejich povolání, o dvacet méně než v roce 2020. Informovala o tom v pátek Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Podle ní jde o jeden z nejnižších počtů vražd novinářů za rok za dobu vedení těchto statistik IFJ. Od roku 1991 podle federace ve světě z profesních důvodů přišlo o život 2721 žurnalistů.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Philip je bůh a jednou se vrátí, tvrdí domorodci z Tichomoří. Na jeho počest budou kvílet

Páteční úmrtí prince Philipa nezarmoutilo jen britskou či evropskou společnost, truchlí také obyvatelé malého ostrova Tanna v provincii Vanuatu v jižním Pacifiku. Stovky domorodců věří, že princ byl členem „horského božstva“ a jednoho dne se vrátí jejich zemi uzdravit. Uctívají ho tradičním kvílením a rituály, při nichž tančí s jeho portréty.