Aukční síň Art Capital nabídne na aukci 10. listopadu ve velkém sále pražské Výstavní síně Mánes v Česku vůbec poprvé dílo britského umělce Banksyho s originálním certifikátem pravosti. Vyvolávací cena jeho barevného sítotisku na papíře s názvem Zlatá vlajka (Gold Flag) je jeden milion korun. Práce z roku 2008 kombinuje Banksyho typický humor s vážným poselstvím, které vyzývá diváky k zamyšlení nad hodnotou a významem národních symbolů v dnešní společnosti. Informovali o tom zástupci Aukční síně Art Capital.
Dílo Zlatá vlajka znázorňující členy mladistvého gangu, kteří vztyčují americkou vlajku nad vrakem automobilu, je pravděpodobně odkazem na slavný válečný snímek amerického fotografa Joea Rosenthala. Tento fotograf zachytil v roce 1945 šest vojáků, jak vztyčují vlajku nad japonským ostrovem Iwodžima, kde se uskutečnila jedna z nejkrvavějších bitev druhé světové války, fotka se stala symbolem amerického vítězství v Tichomoří. Podobný motiv využila například rocková kapela Uriah Heep na obalu svého alba Conquest.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Číňané posílají své mazlíčky pracovat. Chtějí ušetřit na jejich stravování
Aukci bude předcházet předaukční výstava ve velkém sále Výstavní síně Mánes, která bude přístupná pro veřejnost od 21. října.
Zemětřesení na pražské AVU. Odstoupila rektorka, kritizovali ji Knížák, Hřebejk či Svěrák
Rektorka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze Maria Topolčanská ve středu odstoupila z funkce. Učinila tak na mimořádném zasedání akademického senátu, který se zabýval návrhem na její odvolání. Podle návrhu, pod který se podepsalo 17 lidí z AVU, se rektorka opakovaně pokoušela obejít senát, bagatelizovala problémy a spolupráce s ní byla neudržitelná. Už v pondělí rezignovali všichni čtyři prorektoři. Jako důvod uvedli, že jejich představy o řízení a komunikaci se příliš rozcházejí s přístupem Topolčanské. Jednapadesátiletá rektorka školu vedla od roku 2022.
Aukce dále nabídne například díla Bez názvu č. 4 Jeana Tinguelyho s vyvolávací cenou 700 000 korun, Zástup od Vladimíra Kokolii (220 000 korun), Bez názvu od Toyen (180 000 korun), Adieu Guy Moll od Theodora Pištěka (200 000 korun) nebo sošku Olbrama Zoubka Evička s vyvolávací cenou 100 000 korun.
Banksy, který svou totožnost udržuje v tajnosti a jehož graffiti se na začátku 90. let poprvé objevilo na zdech v Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy. Média jej často popisují jako „nepolapitelného“, „tajemného“ či „guerillového“ pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří největší světové celebrity. Loni jeho výstava v Galerii moderního umění v Glasgowě přilákala za deset týdnů 180 000 lidí, což pro tuto instituci představuje rekord v návštěvnosti.
Banksy, který sám sebe označuje za „uměleckého teroristu“, byl časopisem Time zahrnut mezi 100 nejvlivnějších osobností roku 2010. Ve svých dílech reagoval například na koronavirovou či migrační krizi, rasové nepokoje v USA nebo na válku na Ukrajině.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dyková představila nový Hřebejkův film o fake news. Sama jsem nějaké fámy vypustila, přiznala