reklama

Toyota představila auto pro vášnivé řidiče. Má pohon zadních kol a motor bez turba

Toyota GR 86 vsadila na lehkou konstrukci podpořenou hliníkovými díly. Atmosférický čtyřválec sídlí pod přední kapotou, ale pohání zadní kola. Řadí se pouze manuální převodovkou. Tohle auto tak slibuje velmi zábavné svezení v zatáčkách.

reklama

Elektromobily, hybridy nebo alespoň malé motory podporované turbodmychadlem. To jsou trendy dnešní doby. Přesto je japonská automobilka Toyota natolik odvážná, že se rozhodla pokračovat v projektu svého sportovního kupé zaměřeného na řidiče, kteří za volantem hledají hlavně zábavu. Představila nový model GR 86.

Auto navazuje na Toyotu GT 86, která vyjela na silnice v roce 2012 společně se sesterským Subaru BRZ. Na celém světě se jich prodalo na 200 tisíc kusů, řada z nich jezdí v Česku. Spolupráce se Subaru mimochodem pokračuje a s novým modelem GR 86 se představila i nová generace BRZ. Nicméně zatím není jasné, zda se Subaru podaří tento vůz dostat kvůli emisím do Evropy. Toyotě však díky jejímu širokému portfoliu hybridních automobilů nic nebrání.

Klasická koncepce

Toyota GR 86 navazuje na minulou generaci svou koncepcí, tedy motorem umístěním pod delší přední kapotou a pohonem zadních kol. Čtyřmístné kupé dostalo moderní světlomety, masku chladiče a brzdová světla po vzoru dalších současných sportovních modelů japonské automobilky, tedy GR Super a GR Yaris. Zádi dominují dva velké výfuky, střechu půlí žraločí ploutev, ve které se skrývá anténa.

Také interiér jde s dobou, a tak kromě dotykové obrazovky uprostřed palubní desky najdeme i další displej, který zastává levou stranu přístrojového štítu. Na něm se zobrazuje virtuální otáčkoměr s digitálním rychloměrem uprostřed, vlevo si pak zřejmě bude možné nastavit různé funkce, třeba informace o přetížení (jak ukazuje jeden obrázek). Klasický displej palubního počítače pak bude vpravo.

Velmi nezvyklým pohonem na dnešní dobu je plochý benzinový čtyřválec s objemem 2,4 litru, který produkuje výkon 173 kW, tedy 235 koní, a točivý moment 250 Nm. To by mělo vozu stačit k tomu, aby akceleroval z nuly na 100 km/h za 6,3 sekund. Nejde sice o strhující hodnotu, jenže kouzlo Toyoty GR 86 má spočívat jinde.

Jde o svezení v zatáčkách

Stejně jako její předchůdce, sází i GR 86 na velmi lehkou konstrukci, kterou podpořily i některé hliníkové díly karoserie. Díky tomu váží auto jen 1270 kilogramů a bude patřit k nejlehčím sportovním vozům na trhu. Spolu s motorem vpředu, pohonem zadních kol, manuální převodovkou a ostrým řízením slibuje hodně zábavy hlavně na klikatých silnicích, kde tolik nejde o rychlost, jako o mrštnost. Té by měla mít nová Toyota na rozdávání.

Kdy se na českém trhu objeví ale zatím není jasné. Nejprve je v plánu debut v Japonsku, který by měl proběhnout ještě během letošního podzimu. Pak se auto postupně dostane na ostatní trhy, a to včetně evropského. Je možné, že se stejně jako u první generace podaří udržet základní cenu pod milionem korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama