reklama

Toyota postavila speciální vůz pro přepravu vakcín. Má sloužit v rozvojových zemích

Při vývoji se počítalo i s tím, že se jeho posádka může dostat kvůli těžkému terénu do problémů a třeba i na čas uváznout.
Zdroj: Toyota

Speciálně upravený vůz Toyota Land Cruiser bude v rozvojových zemích rozvážet očkovací látky: Na palubě má chladicí box, který pojme 396 litrů nákladu, což představuje asi 400 balení vakcín. Splňuje bezpečnostní požadavky Světové zdravotnické organizace (WHO) a poslouží třeba v Africe nebo Asii.

reklama

Japonská automobilka Toyota přišla s projektem na pomoc s distribucí vakcín v rozvojových zemích se špatnou infrastrukturou. Spolu s firmou B Medical Systems vyvinula chladicí speciál Toyota Land Crusier.

Volba na tento off-road padla proto, že patří mezi nejrozšířenější terénní vozy na světě a používají ho armády či neziskové organizace. Automobil má v nákladovém prostoru umístěný velký chladicí box, který pojme 396 litrů nákladu nebo 400 balení vakcín.

Až 16 hodin bez motoru

Při vývoji stroje se počítalo i s tím, že se může jeho posádka dostat kvůli těžkému terénu do problémů a třeba i na čas v přírodě uváznout. Box, který se běžně napájí z alternátoru, v takovém případě drží při životě nezávislá baterie, na niž může běžet až 16 hodin. Pokud Toyota zastaví u zásuvky, lze lednici provozovat i přes připojení do elektrické sítě.

Box pro přepravu vakcín.
Box pro přepravu vakcín.
Zdroj: Toyota

„Běžné vakcíny pro kojence obvykle vyžadují skladování při teplotě dva až osm stupňů Celsia. Každoročně se musí zlikvidovat přibližně 20 procent dodaného objemu, protože se stane nepoužitelný v důsledku teplotních změn během přepravy při distribuci do nemocnic a klinik v zemích určení. Každý rok pak zemře 1,5 milionu dětí z důvodu onemocnění, jimž lze předcházet očkováním,“ píše Toyota ve své tiskové zprávě.

Toyota Land Cruiser s chladicím boxem pro vakcíny by měla brzy začít působit v zemích Afriky nebo Asie. Není zatím jasné, zda se zapojí i do rozvozu vakcín proti koronaviru. V případě těch, které nevyžadují extrémně nízkou teplotu, by to podle automobilky neměl být problém.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama