
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Afrika
Výpis příspěvků ke štítku „Afrika“

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Právě skončená dakarská rallye dala velmi dobrými výkony českých posádek vzpomenout na ročníky konané ještě v Africe. Do saharského písku vyrazily v roce 1985 jablonecké Liazy a právě před 35 lety také tatrovky včetně budoucího krále Dakaru Karla Lopraise. Jak se tenkrát podařilo vyslat kluky z kopřivnické zkušebny soutěžit s největšími světovými esy té doby?

Vojáci v ulicích, blackout a blokovaný Facebook: V Ugandě volí nového prezidenta
V africké Ugandě si občané volí nový parlament i prezidenta. Z kandidátů média favorizují stávajícího vládce Yoweriho Museveniho a 38letého hudebníka jménem Robert Kyagulanyi. Kvůli strachu z násilí ale v zemi vypnuli elektrický proud a Facebook zablokoval účty lidem napojeným na vládu. Kolem volebních místností se mezitím potulují vojáci.

Dobrodruh Kubeš: V Africe mě chtěli popravit. Voodoo i kanibalové existují
Tomáš Kubeš strávil v Africe několik let, rád se tam vrací. Zblízka fotil divoce žijící gorily, slony i Pygmeje při lovu. Zjistil leccos o voodoo, opravdových čarodějích a kanibalech. O tom všem povídá pro CNN Prima NEWS ve 4. dílu seriálu rozhovorů s cestovateli, kteří v době pandemické izolace vypráví o kouzlu dálek a exotických dobrodružství.

V Africe stopují novou nemoc. Může se šířit rychle jako covid a zabíjet jako ebola
Demokratickou republiku Kongo sevřel strach z neznámé nemoci. Způsobuje krvácivou horečku a až nápadně se podobá ebole, jenže testy na tuto nemoc u pacientky ukázaly negativní výsledky. Uznávaný konžský epidemiolog Jean-Jacques Muyembe se obává, že se z Afriky může rozšířit další smrtící a rychle šiřitelná nemoc, hypotetické katastrofě chce předejít včasnou prevencí.

Madagaskar odmítl očkování, koronavirus léčí zázračným nápojem
Madagaskarská vláda oznámila, že se nezapojí do iniciativy Covax, která má zemím třetího světa zpřístupnit očkování proti novému typu koronaviru. Tamní autority obyvatele již několik měsíců nabádají k tomu, aby se léčili bylinným nápojem. K Madagaskaru se již přidala i Tanzanie.

Další mutace. Nakažlivější forma koronaviru se objevila také v Jihoafrické republice
Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na Twitteru uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii.

Černošský farář z Nejdku o Češích, Afričanech, předsudcích a Miloši Zemanovi
Takových farářů v Česku moc není. O duchovní na Karlovarsku se už třicet let stará Bob Helekia Ogola, muž původem z Keni. Naučil se česky a založil tu rodinu. Jeho domovem se stal Nejdek, žije na faře a v místním evangelickém kostele zpovídá věřící a pořádá pro ně bohoslužby.

Problémy v Africe brzy doženou i zbytek světa. Žijeme v globální vesnici, míní experti
I když se Afrika technologicky stále rychleji přibližuje Západu, na kontinentu doutná řada problémů, které mohou mít brzy dopad na zbytek světa. O potížích Afriky diskutovali během panelové diskuse na on-line festivalu Ji.hlava malijský vědec Kalifa Samaké, nigerijský umělec Ifesinachi Comedy Nwanyanwu, malijská novinářka Arkia Touré a Nicol Adamcová z českého ministerstva zahraničí.

Ženský paradox ve Rwandě: V parlamentu je 61 procent dam, ale mužům leští boty
Rwanda je zemí s nejvyšším podílem žen na světě – v tamním parlamentu jich je v současnosti více než 61 procent. Rovnosti země dosáhla netradičně, nikoliv zezdola prostřednictvím feministických hnutí, ale seshora díky autoritářskému prezidentovi. Emancipace zdejších žen však často končí za domovními dveřmi.

Svázali je a podřezali. Islamisté z Boko Haram v Nigérii povraždili 110 civilistů
Islámští radikálové z teroristické skupiny Boko Haram v Nigérii brutálně zavraždili nejméně 110 farmářů a rybářů, informoval web Daily Mail. Jedná se o nejhorší letošní útok proti bezbranným civilistům v zemi.

Loni dostal Nobelovu cenu míru. Letos poslal etiopský premiér proti rebelům armádu
V roce 2019 získal etiopský premiér Abiy Ahmed Nobelovu cenu míru za úsilí o dosažení míru a iniciativu při řešení pohraničního konfliktu se sousední Eritreou. Letos v listopadu poslal armádu proti rebelům v regionu Tigraj na severu země. Ofenziva si vyžádala v sobotu devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vedení etiopského státu Tigraj.

Konec psího masa na Mali. Obchodníci budou raději pěstovat řepu
Malijští obchodníci prodávající psí maso se po dohodě s ochránci zvířat rozhodli přesedlat na rostlinnou výrobu. Díky tomu se podaří zachránit tisíce psích životů. Prodeje psího masa se vzdá téměř čtyřicítka farmářů, včetně těch nejvýznamnějších.