CNN Prima News Afrika

Afrika

Výpis příspěvků ke štítku „Afrika“

Česko je pro Keňu zajímavé. Fiala tu strhnul velkou pozornost, říká velvyslankyně Adamcová

Keňa zrušila povinnost víz, a díky nově zavedenému přímému letu z Prahy je tak pro české turisty mnohem dostupnější. Je to bezpečný stát, říká vedoucí českého velvyslanectví v Nairobi Nicol Adamcová. Diplomatka se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala nejen o krásách této africké země, ale také o tom, jak Keňané vnímají Česko, ozbrojené konflikty na Ukrajině nebo Blízkém východě a popsala také dopady nedávné oficiální návštěvy českého premiéra Petra Fialy (ODS).

OBRAZEM: Podívejte se na nejlepší pláže světa. Sedm jich najdete v Evropě, jednu blízko Česka

Která pobřeží si zaslouží vaši pozornost? S výběrem může pomoci publikace s názvem „Nejlepší pláže: 100 nejúžasnějších pláží světa“, kterou připravilo vydavatelské impérium cestovatelských průvodců Lonely Planet. Dvacet z nich odhalili na svém webu. Místa zahrnutá do žebříčku, v němž se nachází kromě dvaceti vyhlášených míst i ty méně známé, jsou rozdělena podle kontinentů. Sedm z nich se nachází v Evropě a jedno je kousek od Česka.

Lounová si během rallye v Keni sáhla na dno: Obklopili nás domorodci, musel přiletět vrtulník

Zpěvačka Olga Lounová v exkluzivním rozhovoru pro Showtime s Martinou Jandovou prozradila, že si během náročné rallye v Keni sáhla na úplné dno. Se spolujezdkyní Lilií Khousnoutdinovou toho během několikadenního závodu, který jely za charitativním účelem, zažily víc než dost. Dokonce se dostaly i do nebezpečí, když se jim rozbil motor a ony zastavily uprostřed masajské vesnice. „Za vteřinu kolem nás bylo 300 Masajů, bylo to děsivé,“ vyprávěla Lounová, která do Keni cestovala i s teprve roční dcerkou.

„Noví“ Vagnerovci: Posilují krize a podmaňují si Afriku. V ohrožení je i Evropa, říká expert

Smrt Jevgenije Prigožina neukončila ruské aktivity v Africe, pouze přešly od vagnerovců pod přímé vedení vlády. Ruský stát tak nadále podporuje a udržuje při moci vojenské režimy v několika zemích, výměnou za strategické suroviny. Kreml se zároveň snaží podmanit si v západní Africe těžební průmysl a vytlačit z něj západní hráče, což by mu mohlo umožnit energeticky vydírat Evropu. Na základě nové studie think tanku Royal United Services Institute (RUSI) a ruských vládních dokumentů o tom informovala stanice BBC.

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Tvrdé vystřízlivění pro řidiče: Benzin a nafta rapidně zdražují, růst cen zdaleka není u konce

Po optimistických vyhlídkách na konci loňského roku přichází pro řidiče tvrdé vystřízlivění. Ceny pohonných hmot totiž rostou druhým měsícem a atakují již hranici 38 korun za litr. Může za to slabší koruna, která přitom v minulém roce tlačila cenu benzinu a nafty níže. Cenám navíc neprospívá ani napětí v Rudém moři kvůli jemenským povstalcům.

Jeremy Clarkson končí s pořadem o autech. Raději už bude jen farmařit

Málokterý nadšenec do automobilového světa nezná legendární trio britských moderátorů ve složení Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond, jež se podílelo na tvorbě pořadu Top Gear a následně pod záštitou streamovací platformy Prime Video i seriálu The Grand Tour. V prosinci minulého roku vyšla zpráva, která zaskočila všechny jejich fanoušky, oznamovala konec jedné éry. K celé věci se nedávno vyjádřil v rozhovoru pro The Times jeden z protagonistů, Jeremy.