CNN Prima News Turecko

Turecko

Výpis příspěvků ke štítku „Turecko“

Ta inflace je moc vysoká, končíš. Jak turecký prezident Erdogan bojuje proti zdražování

17. srpna 2022 08:22

Tuzemští ekonomové se často přou, zda máme v České republice inflaci poptávkovou, nebo nabídkovou, respektive dovezenou. Shoda ale může panovat přinejmenším v tom, že zde nemáme inflaci tureckou. Ta se totiž poslední dobou vyznačuje vysokou mírou nespolehlivosti. Navíc je prakticky jisté, že oficiální statistiky tempo růstu cenové hladiny v Turecku výrazně podhodnocují. Dokonce jí padlo za oběť několik šéfů centrální banky či tureckého statistického úřadu. Proč se to děje a kdo z toho má prospěch?

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

8. srpna 2022 16:10

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.

ČNB úrokové sazby nezvedla. Kdyby to nedělala předtím, máme tu Turecko, míní senátor

4. srpna 2022 15:36

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb. Šlo o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Měly by se úrokové sazby zvyšovat a má to opravdu vliv na růst inflace? V pořadu Zprávy PLUS o tom diskutoval poslanec Patrik Nacher (nestraník za ANO) a senátor Tomáš Goláň (ODS).

Další konflikt ve světě? Ázerbájdžánci podnikli mstivou operaci v kritickém regionu

3. srpna 2022 19:56

Už několik měsíců probíhá válka na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo svojí únorovou invazí, Čína aktuálně shromažďuje techniku blízko Tchaj-wanu a vyhrožuje, a nyní přichází další napětí. Ázerbájdžánci totiž v nestálém regionu Náhorní Karabach podnikli vojenskou operaci proti místním ozbrojencům, kteří straní Arménům. Oblast je dlouhodobě sporným územím, o které Ázerbájdžánci už několikrát válčili s Arménií.

Válka je chybou Ruska. Chce ji ale řešit diplomaticky, řekl Schröder po schůzce s Putinem

3. srpna 2022 15:38

Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině, uvedl po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Válka je podle něj chybou ruské vlády, svého přátelství s hlavou ruského státu se ale zříci nehodlá, informovala agentura DPA. Do Moskvy zavítal Schröder minulý týden. Médiím tehdy řekl, že je na dovolené.

Promyšlená vražda: Rusové cílili na ložnici. Jeden z nejbohatších Ukrajinců měl klíčovou roli

1. srpna 2022 21:16

Obětí války na Ukrajině se v neděli stal i ukrajinský miliardář Oleksij Vadaturskyj. Jeden z nejbohatších Ukrajinců společně s manželkou nepřežil ruské ostřelování Mykolajiva, kde žil. Podle představitelů Ukrajiny ovšem smrt Vadaturského, který patřil mezi největší obchodníky s obilím, nebyla náhodou. Rusové ho měli označit za jeden ze svých důležitých cílů.

Z Oděsy vyplula první loď s ukrajinským obilím. Míří do Libanonu

1. srpna 2022 13:37

Z Oděsy v pondělí ráno vyplula první loď s ukrajinským obilím v rámci dohody, kterou 22. července uzavřely Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Uvedla to turecká mutace stanice CNN. Zprávu později potvrdilo i turecké ministerstvo obrany a také Kyjev. Vyplutí lodi dokládá i specializovaný web marinetraffic.com, který sleduje námořní pohyb. Podle ukrajinského ministerstva dopravy loď měla vyplout kolem 08:15 SELČ. Podle předchozích informací je cílem nákladního plavidla Libanon.