Co na to vaše zdraví

Nejnovější příspěvky k tématu

Advertoriál

Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír

Makulární degenerace, onemocnění postihující sítnici oka, patří mezi nejčastější příčiny zhoršeného vidění u starších lidí. V některých případech může vést až k úplné ztrátě centrálního vidění. Naštěstí existuje účinná léčba, která může zlepšit zrak i u pacientů s pokročilými stadii tohoto onemocnění. Příběh pana Vladimíra, který podstoupil v Očním centru Praha úspěšný operační zákrok, dává naději i ostatním pacientům. Téma podrobněji probírali hosté pořadu Co na to vaše zdraví.

Advertoriál

Cukrovka je tichý zabiják 21. století. Jak se chránit, radí lékárník

Stres, špatná a nevyvážená strava a nedostatek pohybu – tak vypadá moderní životní styl, který se stal významným rizikovým faktorem nejen pro rozvoj diabetu. Cukrovka je na vzestupu, a to nejen v České republice, kde jí trpí už více než milion obyvatel. Každý rok přibývá přibližně deset tisíc nových případů a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2035 bude diabetikem každý desátý Čech. V pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou a odborníky z Centra prevence s poradenstvím BENU se mluvilo nejen o cukrovce, ale i o možnostech prevence. Jak se před cukrovkou chránit a na co si dát pozor?

Zima přináší nové alergeny. Čističky vzduchu pomáhají šestileté Vanessce lépe dýchat

S příchodem podzimu a zimy se alergické potíže posouvají do jiné dimenze. Zatímco na jaře dominuje pyl, teď jsou hlavním viníkem roztoči a plísně v domácím prostředí. Šestiletá Vanesska bojuje s alergiemi celoročně, avšak zimní měsíce jí přinášejí největší problémy. Nabízí se ale jednoduché řešení, jak udržet vzduch čistý a svěží pomocí moderních čističek vzduchu.

Genetické testy mohou ochránit zdraví vašich dětí. Zjistěte, co radí odborníci

Rodiče, kteří plánují početí dítěte, se mohou často ptát, zda nehrozí, že by jejich potomek zdědil závažné onemocnění. Genetické testování umožňuje odhalit rizika závažných dědičných onemocnění, která mohou být rodičům skrytá. Hostem pořadu „Co na to vaše zdraví“ s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla doktorka Kateřina Kyselová z Centra lékařské genetiky SPADIA, která vysvětluje, jak genetické testy přispívají k prevenci vážných onemocnění u dětí.

Dát lásce život aneb Příběh Jany: Cesta za otěhotněním může být kratší, než by člověk čekal

Počet párů, které dnes čelí problémům s plodností, stále roste. Neplodnost se stala globální výzvou, ale pokroky v medicíně a inovativní metody přinášejí novou naději. Jana a její partner, oba kolem čtyřicítky, se rozhodli podpořit svou cestu za vysněným dítětem unikátní technologií, která využívá vlastní krevní sérum. Tento šetrný zákrok, který využívá přirozené regenerační vlastnosti těla, jim pomohl na cestě k úspěšnému těhotenství. Téma pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS podrobněji probírala profesorka Monika Arenbergerová se svými hosty.

Lupénka už nemusí znamenat omezení. Biologická léčba mi vrátila kontrolu nad životem, říká Markéta

Psoriáza v České republice trápí několik stovek tisíc lidí. Lupénka je zánětlivé onemocnění pokožky, kdy se urychluje životní cyklus kožních buněk a vznikají léze. Kůže je začervenalá, bolestivá, svědí a praská. Ačkoli rudé odlupující se skvrny na těle nejsou nakažlivé, mohou se stát pro nemocného zdrojem psychických potíží i sociální izolace. Pozvání do pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou přijala pacientka, která lupénkou trpí, Markéta Le a Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Těžký boj s následky HPV viru. Prevence a očkování nesmí být ignorovány, říká Veronika

Bradavice na genitáliích nebo rakovina. Takové mohou být následky infekce některým typem HPV viru, které patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosným infekcím. Týkají se žen i mužů a to v mladším věku nebo i v tom starším. Obrana proti zhoubným nádorům, které může HPV člověku přinést, přitom tkví v očkování a také prevenci. Jenomže právě do ní se většině Čechů nechce. Veronika žila běžný život a chodila na pravidelné kontroly na gynekologii. Pak ale přišly komplikace v podobě masivního krvácení, jehož příčinou byl nádor, rakovina. Jak se dostala k závěru, že jde o HPV virus, a proč je prevence a očkování klíčové?

Šetrná léčba rakoviny s vysokou úspěšností. Protonová terapie v Praze mění životy

Protonové centrum v Praze, které bylo otevřeno před 12 lety, dosahuje významných úspěchů v léčbě různých nádorových onemocnění. Moderní protonová terapie nyní nabízí více než 90 % šanci na vyléčení pacientů se středně rizikovým karcinomem prostaty, přináší naději i ženám s rakovinou prsu a dalším pacientům s mnoha dalšími typy nádorových onemocnění. Jak funguje protonová léčba?

Moderní diagnostika i umělá inteligence. Nemocnice Nymburk je místem, kde každá minuta rozhoduje

Infarkt, podezření na zlomeninu páteře po tragické nehodě nebo bolest břicha. Na urgentním příjmu nemocnice se sejdou pacienti, kteří potřebují ošetřit akutně nebo naopak poslat k obvodnímu lékaři. V moderních nemocnicích je k těmto účelům vymezená takzvaná triáž, což je výraz pocházející z francouzského výrazu triage, tedy třídit, seřadit, vybrat. Ta je společně s celým oddělením urgentního příjmu něco jako srdce nemocnice. Jak takové srdce tepe a kudy do něj vede čára života pro lékaře, ale i pacienty, může ukázat příklad Nemocnice Nymburk. V současné době je zde kvalita a bezpečnost poskytované zdravotní péče garantována získáním akreditace České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.

FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika

Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.