Tvar revolučního modelu Hyundai Ioniq 6 vychází z předválečné Tatry. Čím vůz zaujme?

Po konceptu Hyundai Prophecy přichází na řadu i sériová verze. Na novém elektromobilu z Koreje byste však toto jméno hledali marně. Jako logický příslušník elektrické řady dostal označení Ioniq 6. Jeho proudnicová karoserie vychází z principů, které v sériové podobě poprvé předvedla Tatra už před 90 lety.

Hyundai svoji novinku popisuje jako elektrifikovaný streamliner, který je aerodynamicky tvarován a inovativně využívá udržitelných materiálů, aby odrážel hodnoty dnešních zákazníků elektrických vozidel. Ioniq 6 se vyznačuje čistými, jednoduchými liniemi a čistou aerodynamickou formou, kterou designéři Hyundai označují jako Emotional Efficiency (emocionální efektivita, pozn. aut.). Celkový designový motiv Ethical Uniqueness (etická jedinečnost) má odrážet závazek Hyundai zaměřený na energetickou efektivnost a environmentální odpovědnost.

Auto (elektrické) budoucnosti

Hyundai ale pokračuje dál. Ioniq 6 podle automobilky demonstruje „specifický a jedinečný design“ prostřednictvím energetické účinnosti a využívání trvale udržitelných materiálů. Design byl prý od začátku zaměřen na člověka, přičemž vnitřní prostor se vyvíjel současně s vnější formou. Velkou snahou bylo přinést maximalizaci a optimalizaci vnitřního prostoru, jeho natažení vpředu i vzadu.

Výsledkem je aerodynamická silueta streamlineru a interiér, který je přesto prostorný. Stejně jako oceněními ověnčený Ioniq 5 předtím, i Ioniq 6 implementuje designovou strategii Hyundai Look.

Dědictví Tatry

A co že je ten streamliner? Ioniq 6 má mimořádně nízký koeficient odporu vzduchu – jen 0,21, k čemuž mu dopomáhá jeho nízká přední část, aktivní vzduchové klapky umístěné vpředu, zmenšení vzdálenosti mezi koly a volitelná úzká digitální boční zrcátka. Další podporou záviděníhodné aerodynamické schopnosti IONIQ 6 je jeho zadní spoiler inspirovaný eliptickým křídlem. Dokonce i pod vozidlem je snaha o lepší aerodynamiku evidentní – v úplném zakrytování podvozku, optimalizovaných deflektorech a zmenšené mezeře mezi podběhy kol.

Hyundai takovou snahu o přepracovaně aerodynamický design označuje jako „Streamliner“, což by se dalo volněji přeložit do češtiny než „vozidlo s proudnicovým designem“. A to vám už něco říct může – zvláště tehdy, pokud se zajímáte o vozy Tatra z předválečných let. Jedná se totiž o princip, který mezi prvními rozvíjela právě kopřivnická automobilka pod vedením Hanse Ledwinku počínaje modelem Tatra 77.

Hi-tech horem dolem

Nejnovější Ioniq na různých místech disponuje více než 700 parametrickými pixely – najdete je na světlometech, zadních kombinovaných světlech, předních spodních senzorech, u větracích otvorů a také jako indikátor středové konzoly, aby se posílila identita značky v celém vozidle

Pro zvýraznění identity Ioniqu je na přední a zadní části vozu aplikován nově navržený znak Hyundai „H“. Interiér, který (údajně) objímá stromy.

Interiér ve tvaru kokonu slouží jako pohodlný osobní prostor plný praktických funkcí a udržitelných materiálů, které zvýrazňují charakter ekologické mobility a životního stylu. Jednoduše řečeno je to místo, kde se budete mít fajn při dlouhém čekání v zácpě nebo když auto pojede zcela autonomně či se bude zrovna dobíjet. Elektrická modulární platforma E-GMP umožnila konstruktérům roztáhnout interiér vpředu i vzadu a vytvořit tak optimální prostor pro nohy.

Futuristická palubní deska s dotykovou obrazovkou integruje 12palcový plně dotykový displej infotainmentu a 12palcový digitální přístrojový panel. Středová konzola poskytuje pohodlný a velkorysý úložný prostor. Uživatelé si mohou vybrat ze spektra až 64 barev a šesti dvoubarevných témat podsvícení vyvinutých odborníky na barvy. Z toho by se člověku až zamotala hlava. Hyundai také umí měnit intenzitu podsvícené v závislosti na rychlosti auta.

Ve jménu udržitelnosti

Odstranění tlačítek z předních dveří poskytlo více volného prostoru a více úložného prostoru. Sedadla Relaxation Comfort v přední řadě podporují příjemný čas strávený ve vozidle pouhým nastavením sklonu sedáku. V souladu s  inspirovaním dnešními ekologicky uvědomělými spotřebiteli, designéři Hyundai aplikovali na exteriér trvale udržitelné materiály. Příkladem je recyklovaný pigmentový nátěr z vyhozených pneumatik či bambusový pigmentový nátěr na karoserii.

Interiér je také zdoben udržitelnými materiály a barvami. V závislosti na úrovni výbavy mezi ně patří ekologická kůže (sedadla), recyklovaná PET tkanina (sedadla), bio TPO kůže (palubní deska), bio PET tkanina (strop), bio barva získaná z rostlinných olejů (dveře) a kobereček z recyklovaných rybářských sítí.

O termínu vstupu Ioniqu 6 na český trh zatím český importér značky neposkytl žádnou oficiální informaci.

Tagy:
elektromobil elektromobilita Hyundai Ioniq 5 Hyundai Ioniq 6 Tatra 77

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.