Ultimátum pro vládu kvůli uprchlíkům. Hřib hrozí uzavřením centra ve Vysočanech

Stanové městečko v Troji je připravené

Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech (KACP). Po jednání magistrátního krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele než v některých jiných krajích. Kvůli přeplněnosti již v Troji muselo vzniknout stanové městečko.

KACP slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84 000 uprchlíků.

„S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačního mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ řekl Hřib.

Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je. „Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, já bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ řekl Hřib.

Od vlády primátor očekává do úterý signál, že problém přeplněných kapacit v metropoli začala řešit. „Pochopitelně by tam měl být nějaký realistický harmonogram, ale momentálně čekáme, že se to vůbec začne řešit. Závažným a velice výrazným způsobem se to dotýká obyvatel. Jsem přesvědčen, že vláda nástroje (řešení) má, a je potřeba, aby s nimi přišla,“ řekl Hřib.

Problém není jen s uprchlíky na nádraží

Problém rozmístění do dalších krajů se podle primátora netýká pouze uprchlíků, kteří nyní přebývají na Hlavním nádraží a pro které jsou stavěny v Troji stany. „Je nutné řešit i ten zbytek,“ dodal Hřib, který před několika dny také odeslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž apeloval na nalezení řešení.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním vlakovém nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy Hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou často naplněny, část běženců přespává na zemi.

Česká republika dosud vydala lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 338 830 víz dočasné ochrany. Cizinecké policii se za zhruba tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 235 550 běženců. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, které podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků.

Tagy: