CNN Prima News uprchlíci

uprchlíci

Výpis příspěvků ke štítku „uprchlíci“

Pokrytec, tepe Biden Muska. Miliardář útočí na migranty, sám měl v USA pracovat nelegálně

Jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk hluboko zabředl do koloběhu kampaně amerických prezidentských voleb, v nichž mocně podporuje bývalou hlavu státu Donalda Trumpa, ale přitom se na něj valí jedna kontroverze za druhou. Po odhalení, že údajně udržuje kontakty s ruským vládcem Vladimirem Putinem, se nyní hovoří o tom, že měl v USA coby přistěhovalec nelegálně pracovat. Jihoafričan s americkým pasem, který nyní společně s Trumpem ve velkém útočí právě na imigranty, toto tvrzení odmítá. Chytil se ho však současný prezident Joe Biden, který Muska kvůli tomu označuje za pokrytce.

Ukrajinský starosta: Z Česka se uprchlíci zřejmě vracet nebudou, zvykli si na lepší život

„Nejméně tisíc našich občanů teď žije v České republice,“ odhaduje Mychajlo Kalynyč, starosta obce Horinčovo (Горінчово) v Zakarpatské oblasti. Pod tuto střediskovou vesnici náleží i dalších 15 obcí, ve kterých celkově žije asi 12 tisíc lidí. „Obávám se, že naši uprchlíci se z Česka domů nevrátí ani po válce. Zvykli si na lepší životní podmínky, a pokud vůbec budou uvažovat o návratu, tak až jim doma nabídneme něco srovnatelného. To ale dlouho nebude možné,“ přemítá nešťastný starosta. Migrace totiž výrazně ohrožuje budoucí rozvoj Zakarpatí.

Němci se bouří proti finanční podpoře Ukrajinců. V Česku uprchlíci pracují, všímají si

Někteří němečtí politici z frakcí CDU a FDP začínají přehodnocovat výši finančních příspěvků pro Ukrajince pobývající v jejich zemi. Zvláště se jim nelíbí dotování mužů, kteří by prý přitom mohli ve své vlasti bojovat. Uprchlíci podle televize Tagesschau pobírají v Německu nikoli dávky žadatelů o azyl, ale občanské dávky.

Migrační pakt? Lepší než nic, hájí vládu Exner. Vymklo se to z rukou, kritizuje Jermanová

Podle místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Martina Exnera (STAN) je současná podoba migračního paktu „lepší než nic“. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS zdůraznil, že díky dokumentu se například urychlí návratové procesy na hranicích. Situace kolem paktu se „vymkla z rukou“, nesouhlasila poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Politička kárá ukrajinské muže v Česku, že nebrání vlast. Její syn válčí dva roky u Chersonu

Během návštěvy České republiky ji pobouřilo, kolik například v Brně potkává ukrajinských mužů. Chlapů v plné síle, tedy zřejmě i bojeschopných. „Cítím negativní emoce, když vidím, jak se u vás Ukrajinci schovávají před válkou. Myslím, že by se měli vrátit domů a bránit vlast,“ vyčítá běžencům 52letá Alla Luckaová, regionální politička a ředitelka odboru energetiky na radnici v ukrajinském velkoměstě Mykolajiv u Černého moře. V minulých dnech navštívila Česko na pozvání Nadace Partnerství.

Muž a syn mi slíbili, že se uvidíme, truchlí Ukrajinka v Česku. Loni navštívila jejich hroby

Smutek i naděje na nový život. Ukrajinky, které utekly ze své rodné země před ruskou invazí a našly útočiště v České republice, vzpomínají na první roky ve zcela novém prostředí se slzami v očích. Jedna se snaží začít nový život, zatímco se obává o rodiče v Charkově, další už o své nejbližší přišla. „Ve Lvově na nádraží jsem se loučila se synem a manželem. Slíbili jsme si, že se ještě uvidíme, až vše skončí. O rok později jsem navštívila jejich hroby,“ smutní Marija Kovalenková.

Ukrajinka s 11letou vnučkou živořila celý rok v Brně v místnosti s 15 muži. Syna má ve válce

Nekonečné měsíce protrpěla 67letá Galina Lebeděva v kasárnách v brněnských Židenicích. „Asi rok jsem tu s vnučkou musela žít v opravdu těžkých podmínkách. Ve stejné místnosti s mnoha ukrajinskými muži,“ stěžuje si uprchlice, která pečuje o školačku Veroniku. A dalších téměř 11 měsíců to nebylo o moc lepší, s vnučkou se musely vejít do těsné kasárenské ložnice s pěti nocležnicemi, naštěstí už jen ženami. Galinin syn přitom bojuje v ukrajinských ozbrojených silách a Putinovým vojákům brání v postupu k hranicím Evropské unie.

REPORTÁŽ: Romy z rozstříleného Donbasu nikdo nechce. Azyl našli v cikánské hospodě v Užhorodě

Nemají se kam vrátit. „Naše město Vuhledar už neexistuje, prostě není,“ vypráví 48letý Jura Nikolajenko v humanitárním centru Blaho v ukrajinském Užhorodě. V ruinách Vuhledaru nedaleko Doněcka se stále bojuje. Každý den, a to stejně intenzivně jako třeba ve známější Avdijivce. „Máma už se návratu na Donbas nedočká, zemřela nám tady v uprchlickém zařízení,“ líčí Nikolajenko. Táborem Blaho, který vznikl v romské restauraci a penzionu Romani Jag v Užhorodě, už během ruské invaze prošlo na 2 500 romských uprchlíků, většinou z frontových zón. V jiných migračních zařízeních na Ukrajině je prý nepřijímají.

Musíme Ukrajině pomoct, zní z Německa. Expert varuje před miliony uprchlíků i rozšířením války

Německé úřady očekávají, že pokud Ukrajina zkolabuje, mohlo by do Evropy přijít dalších deset milionů uprchlíků, což by se citelně dotklo i České republiky. Informoval o tom web listu Die Welt s tím, že právě Německo by bylo jednou z cílových zemí. Podle zahraničněpolitického experta (CDU) Rodericha Kiesewettera by v takovém případě hrozilo, že se válka rozšíří i na území NATO.