CNN Prima News uprchlíci

uprchlíci

Výpis příspěvků ke štítku „uprchlíci“

Chtěl bych v Česku začít nový život. Uprchlíci z Ukrajiny budou řídit v ostravské MHD

9. srpna 2022 23:52

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměstnal prvního ukrajinského utečence jako řidiče autobusu. Muž s dlouholetou praxí, který do Česka uprchl před ruskou invazí, nastoupil již na začátku srpna. Po něm by se ještě v létě měli do provozu zapojit i další dva řidiči z Ukrajiny. Podle šéfa dopravního podniku je věc výhodná pro obě strany.

Bolestné zpovědi Ukrajinek: Vracíme se domů. Máme strach, ale je to možná poslední šance

8. srpna 2022 10:31

Bojíme se, ale rodina nás potřebuje, vysvětlily v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na pražském Hlavním nádraží čtyřiadvacetiletá Margarita a její matka, devětačtyřicetiletá Aljona, těsně předtím, než nastoupily do vlaku směrem Košice. Odtud chtějí přejet na Ukrajinu, cílem je Záporoží. Cestují ve třech, za ruku drží tříletého Míšu.

Okamura: Vláda preferuje uprchlíky z Ukrajiny, českým občanům v krizi pomáhat nechce

14. července 2022 21:49

Česko zažívá obrovskou vlnu zdražování, inflace přesáhla rekordní hodnoty a potýkáme se s energetickou krizí. Předseda SPD Tomio Okamura v letním speciálu 360° volal po plošných opatřeních, protože drahé energie musí platit všichni. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) to ale podle něj nevidí a nechce pomáhat občanům. Zmínil také, že se v rámci války na Ukrajině kabinet více soustředí na pomoc uprchlíkům, zatímco na české občany kašle.

Uprchlíci nejsou figurky. Hřibův návrh na přerozdělování není reálný, zdůrazňuje Kuba

14. července 2022 14:36

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není spokojen s výsledkem čtvrtečního jednání hejtmanů s vládou. Podle Hřiba totiž nepřineslo posun v požadavku na přesun části ukrajinských uprchlíků z přeplněné Prahy do jiných krajů. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) v reakci na to sdělil, že není možné zacházet s utečenci jako se šachovými figurkami. Poté navrhnul vlastní řešení.

Studenti najdou letní brigádu snadno, práce je dost. Ukrajince brzdí čeština

10. července 2022 10:47

Nabídka letních brigád v Jihomoravském kraji převyšuje poptávku ze strany vysokoškolských studentů. Ukrajinští pracovníci z řad uprchlíků pokryli jen některé pozice. Studentům shánění brigád nijak výrazně nezkomplikovali, protože Ukrajince mnohdy brzdí jazyková bariéra a složitější byrokracie, shodují se oslovené personální agentury.

Nelegální uprchlíci v Česku mění taktiku. Zadržených migrantů u nás valem přibývá

4. července 2022 17:39

Zadržených migrantů na českém území velmi rychle přibývá. Meziroční nárůst se pohybuje kolem 75 procent. Jen o prvním červencovém víkendu zadrželi policisté téměř dvě stě běženců, což je absolutní rekord. Uprchlíci stále častěji volí jinou taktiku – nesnaží se překročit hranici ukrytí v kamionu, nýbrž se vydávají na cestu pěšky.

Otevřené zpovědi ukrajinských dětí: Česky už umí pár vět, potíží jsou traumatické zážitky

27. června 2022 08:11

Češtině už téměř rozumí, dokážou v ní o sobě říci i pár vět. Problémy jim však nadále dělá slovosled. Řeč je o ukrajinských dětech, které spolu se svými rodiči utekly před válkou na Ukrajině a několik měsíců už navštěvují české školy. Ačkoliv si již mnohé z nich získaly kamarády i mezi Čechy, drží se spíš ve své komunitě. Uvedly to v anketě, kterou připravila redakce CNN Prima NEWS.

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované

25. června 2022 05:34

Počet nakažených covidem denně mírně stoupá, nová vlna pandemie může Česko zasáhnout již na sklonku léta. „Nic účinnějšího než vakcíny proti covidu nemáme. A ani nové protivirové léky zatím rozhodně nejsou variantou očkování,“ říká v interview pro CNN Prima NEWS infektolog a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Žádoucí je, aby vakcínu přijali i neočkovaní uprchlíci a samozřejmě i 3,5 milionů Čechů, kteří vakcínu odmítají, tvrdí. Samozřejmě s výjimkou nejmenších dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale podpořila očkování dětí od šesti měsíců.

Lex Ukrajina, milostivé léto a třídy pro dětské uprchlíky. Senát schválil zákony

24. června 2022 10:35

Ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu umožní novela, kterou v pátek schválil Senát. Norma řeší i dávky běžencům. Senátoři kývli také na opakování takzvaného milostivého léta, které umožní některým dlužníkům v exekuci splatit závazky bez úroků nebo penále. Další přijatou změnou je, že školy budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou místa v běžných třídách.