reklama

USA se stáhly ze Světové zdravotnické organizace

Spojené státy oficiálně opustily Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Příslušné oznámení zaslal americký prezident Donald Trump generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, přičemž členství USA má skončit za rok, přesně 6. července 2021.

reklama

Demokratický senátor Bob Menendez rovněž na Twitteru napsal, že americký prezident Donald Trump o kroku již informoval Kongres. Šéf Bílého domu na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil, obviňoval ji z přílišné náklonnosti vůči Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii nemoci COVID-19.

Trumpův protikandidát v nadcházejících prezidentských volbách Joe Biden dnes řekl, že v případě volebního vítězství by členství USA ve WHO obnovil hned první den svého mandátu.

Alena Šteflová, náměstkyně ministra zdravotnictví a bývalá ředitelka WHO v ČR, uvedla, že jde o překvapivou zprávu, i když americký prezident Donald Trump již dříve avizoval, že by tento krok mohl učinit. „Překvapilo mě to, přestože jsme to čekali a ta stanoviska a kritika ze strany Spojených států a především pana prezidenta Trumpa byla opravdu silná. Já jsem to vnímala tak, že je to trochu někdy hledání viníka za to, že ten dopad koronavirové pandemie na Spojené státy je veliký a ten začátek určitě nebyl dobře zvládnutý,“ uvedla Šteflová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Někdejší ředitelka WHO v ČR dodala, že krok Spojených států by mohl vést až ke změně ve vedení Světové zdravotnické organizace. „Je to velmi nebezpečné pro další fungování a kompaktnost celé organizace, neboť je to organizace strukturovaná do šesti regionů. Doufám, že nebudou následovat další státy. Je to velká kritika a rána pro vedení WHO. Myslím, že musí dojít k nějaké sebereflexi na té nejvyšší úrovni. Ale nemělo by to výrazněji poškodit vše, co organizace má vykonávat a vykonává,“ uvedla Šteflová.

Trumpovo rozhodnutí kritizuje řada expertů i opozice

Americký prezident podle DPA o kroku dopisem v pondělí informoval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že odchod USA z WHO má vstoupit v platnost 6. července 2021.

K tématu

Trump nejprve v dubnu oznámil, že USA pozastaví financování WHO, dokud jeho administrativa nezhodnotí svoje vztahy s touto agenturou. O několik týdnů později poprvé pohrozil trvalým zastavením financování, pokud organizace nepřijme reformy. Neupřesnil však, čeho přesně by se měly týkat. Stále však tvrdil, že WHO musí lépe prokázat svou nezávislost na Číně. USA byly největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly 893 milionu dolarů (22,5 miliardy korun), tedy asi 22 procent jejího rozpočtu.

Trumpův postoj ostře kritizuje řada zdravotních expertů i opoziční demokraté. Jedná se podle nich o krátkozraký krok, jelikož narušování chodu hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v horké fázi pandemie COVID-19 nepovažují za rozumné.

Americký prezident obviňuje Čínu z toho, že v začátcích pandemie neposkytovala světovým odborníkům veškeré potřebné informace o koronaviru a některé dokonce zatajovala. Peking proto podle něj nese zodpovědnost za současný stav rozšíření nákazy i masivní celosvětové ekonomické dopady, které si pandemie vyžádala. WHO pak podle Trumpa Číně příliš důvěřovala, neověřovala dostatečně informace, které jí Peking sděloval, a nese proto za toto selhání spoluvinu.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama