CNN Prima News Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace

Výpis příspěvků ke štítku „Světová zdravotnická organizace“

Pouhý kašel nebo obyčejná chřipka? Zprvu běžné příznaky mohou signalizovat zákeřné onemocnění

Česko zažívá sezónu respiračních onemocnění. Mnohem častěji odborníci zaznamenávají také nárůst pacientů s pneumoniemi, tedy zápaly plic, a to i těmi atypickými. Ačkoliv někteří mohou onemocnění považovat za „zvládnutelné“, může skončit i smrtí či zanechávat trvalé následky. Před zápaly plic tradičně experti varují v polovině listopadu u příležitosti Světového dne pneumonie. Celoročně však připomínají nebezpečí, které je s infekcí dolních cest dýchacích spojené, a vybízejí k prevenci. Ta je u některých nemocí lehce dostupná.

Záhadná nemoc děsí Kongo. Zabíjí především ženy a děti, experti jsou zatím bezradní

Kvůli neznámé nemoci zemřelo na jihozápadě Konga během listopadu 143 lidí. Podle informací agentury Reuters trpěli nakažení symptomy připomínajícími chřipku, včetně vysoké horečky, dýchacích potíží a silných bolestí hlavy. Světová zdravotnická organizace (WHO) se podle informací Reuters situací v Kongu zabývá, nejvíce zasaženými skupinami jsou ženy a děti, píše britský deník Sky News.

Pět let s covidem: Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy

Před pěti lety se v médiích objevila nenápadná zpráva, která zprvu nebudila velký rozruch. Několik měsíců nato se však svět nebavil o ničem jiném. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan, do té doby nepříliš známé, se během půl roku stalo pojmem, který dnes zná snad každý. Právě tam 1. prosince 2019 zaznamenali první případ nákazy člověka novou formou koronaviru, která se později začala šířit po celém světě. Vyžádala si miliony mrtvých, přinesla globální stav nouze a přísná opatření, která společnost rozdělila na dva znesvářené tábory.

Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha

Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.

První přenos nové varianty opičích neštovic mezi lidmi v Evropě. Posilte opatření, vyzývá WHO

Nová varianta nemoci mpox se poprvé přenesla mezi lidmi v Evropě, konkrétně v Británii, potvrdila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Oba nakažení variantou clade Ib sdílí domácnost s pacientem, jemuž byl mpox, dříve známý jako opičí neštovice, potvrzen po návratu z Afriky. Je to první zdokumentovaný případ přenosu mimo Afriku, uvedla agentura AFP.

Dát lásce život aneb Příběh Jany: Cesta za otěhotněním může být kratší, než by člověk čekal

Počet párů, které dnes čelí problémům s plodností, stále roste. Neplodnost se stala globální výzvou, ale pokroky v medicíně a inovativní metody přinášejí novou naději. Jana a její partner, oba kolem čtyřicítky, se rozhodli podpořit svou cestu za vysněným dítětem unikátní technologií, která využívá vlastní krevní sérum. Tento šetrný zákrok, který využívá přirozené regenerační vlastnosti těla, jim pomohl na cestě k úspěšnému těhotenství. Téma pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS podrobněji probírala profesorka Monika Arenbergerová se svými hosty.

Téměř 37 % Čechů kvůli cenám energií snižuje teplotu v domácnosti. 11 % z nich dokonce o 3 až 4 stupně

Více než pětina Čechů preferuje v domácnostech teplotu 22 °C a více. Téměř 37 % českých domácností však kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi muselo teplotu ve svých domácnostech snížit. Více než 40 % respondentů teplotu snížilo o 2 až 3 stupně. Celkem 18 % Čechů rovněž plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění. Odborníci se shodují, že zdravá teplota v domácnosti by se přes den měla pohybovat mezi 18 a 24 °C.

Průlom v léčbě rakoviny děložního čípku: Nový postup snižuje riziko úmrtí o 40 procent

Lékaři slaví velký úspěch v boji proti rakovině děložního čípku. Nový léčebný postup dokáže snížit riziko úmrtí o 40 procent a přináší největší pokrok za posledních 25 let. Léčba zahrnuje krátký cyklus chemoterapie, jehož smyslem je zmenšit velikost nádoru. Až poté přichází na řadu standardní kombinace chemoterapie a radioterapie. Nový postup dává naději tisícům žen na celém světě, informoval deník The Guardian.

Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky

Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.