CNN Prima News Roman Casado
Roman Casado

Roman Casado

editor CNN Prima NEWS

Roman Casado se soustřeďuje na zahraniční témata. Prošel redakcemi jako jsou Týden nebo Český rozhlas. Působil také v České televizi.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Rusko

Putinova drzost nezná hranic, reagoval Rakušan na žádost Ruska a připomněl Havla

Putinova drzost je evidentně bez hranic. Těmito slovy reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na žádost Ruska, aby se v sobotu český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Belgorodu. „Česko se jednání RB OSN svolaného Ruskem účastnit nebude, odmítá sloužit lživé ruské propagandě,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Další příspěvky autora

Masakr v salvadorských kriminálech se vymkl kontrole. Vězni líčí otřesné metody dozorců

Mučení elektrickými výboji, bití, škrcení, týrání hlady a žízní. To jsou dnes obvyklé metody dozorců v salvadorských kriminálech, upozorňuje lidskoprávní organizace Cristosal. Dodává, že nejméně 153 vězňů zemřelo bez řádného soudu během posledního roku od chvíle, kdy režim prezidenta Nayiba Bukeleho vyhlásil nesmiřitelnou válku gangům, které dlouhodobě terorizovaly obyvatelstvo. Boj proti organizovanému zločinu v této latinskoamerické zemi se ovšem zcela vymkl kontrole, zdůrazňují obhájci lidských práv.

Zemřela ikona fotbalové Barcelony. Legendární kapitán dovedl Španělsko k evropskému titulu

Zemřel legendární kapitán fotbalové Barcelony Ferran Olivella. Slavnému bekovi, který odehrál za katalánský velkoklub 13 sezon, bylo 86 let. S Barcelonou vyhrál dva ligové tituly a třikrát triumfoval ve Veletržním poháru, který byl předchůdcem Poháru UEFA a Evropské ligy. Španělskou reprezentaci dovedl jako kapitán k triumfu na mistrovství Evropy v roce 1964.

Zabij, znásilni, ovládni. Brutální gangy terorizují Salvador, rozdrtit je má „železná pěst“

Své nepřátele nemilosrdně vraždí. Oběti rozstřílí na kusy nebo rozsekají mačetou – pro výstrahu. Gangy Mara Salvatrucha 13 a Barrio 18, které patří mezi nejbrutálnější na světě, dlouhá léta terorizují Salvador. Prezident Nayib Bukele vyhlásil organizovanému zločinu v zemi totální válku. Během operace „železná pěst“ policie s armádou pozavírala už na sto tisíc lidí, tedy přibližně dvě procenta dospělých obyvatel země, odhaduje CNN.

Rusové jsou zoufalí. Putinovi dochází zbraně, vojáci i spojenci, říká šéf britské rozvědky

Situace ruské armády je zoufalá, trpí nedostatkem zbraní, vojáků i spojenců. Tvrdí to Jeremy Fleming, šéf britské zpravodajské služby GCHQ. Pravděpodobnost, že ruský prezident Vladimir Putin použije na Ukrajině taktickou jadernou zbraň je podle něj malá. Kdyby k tomu přece jen mělo dojít, západní zpravodajci by nejspíš útok odhalili dříve, než by byl vůbec nařízen.

CNN: Rozzuřené Íránky pálí hidžáby a stříhají si vlasy. Při ostrých protestech umírají lidé

Íránská žena si sundává hidžáb a bere do ruky nůžky. Vtom si ustřihne vlasy a zvedne je v pěsti do vzduchu. Davy lidí kolem ní křičí jako v transu. Podobné scény jsou dnes k vidění v Teheránu, Kermánu i jiných íránských městech. V zemi se rozhořely mohutné protesty po smrti Mahsá Amíníové. Dvaadvacetiletou dívku mravnostní policie zadržela kvůli porušení pravidel o nošení hidžábu. Následně podle oficiální zprávy ve vazbě zkolabovala a zemřela. Lidé si stěžují na policejní brutalitu.

Karel III. má před sebou klíčové období. Co zásadního musí nový král zvládnout?

Krále Karla III. nečeká v nejbližších dnech jednoduchý úkol. V Británii se vedou sáhodlouhé debaty o tom, zda se mu podaří překročit svůj stín, a dá tak zapomenout na své skandály z minula. Zda se z něj může stát panovník moderního střihu a jak se vyrovná se sílícími hlasy z Austrálie a Karibiku, které volají po definitivním odtržení od britské monarchie.