CNN Prima News Roman Casado
Roman Casado

Roman Casado

editor CNN Prima NEWS

Roman Casado se soustřeďuje na zahraniční témata. Prošel redakcemi jako jsou Týden nebo Český rozhlas. Působil také v České televizi.

Nejnovější příspěvky autora

Zabij, znásilni, ovládni. Brutální gangy terorizují Salvador, rozdrtit je má „železná pěst“
Zahraničí

Zabij, znásilni, ovládni. Brutální gangy terorizují Salvador, rozdrtit je má „železná pěst“

Své nepřátele nemilosrdně vraždí. Oběti rozstřílí na kusy nebo rozsekají mačetou – pro výstrahu. Gangy Mara Salvatrucha 13 a Barrio 18, které patří mezi nejbrutálnější na světě, dlouhá léta terorizují Salvador. Prezident Nayib Bukele vyhlásil organizovanému zločinu v zemi totální válku. Během operace „železná pěst“ policie s armádou pozavírala už na sto tisíc lidí, tedy přibližně dvě procenta dospělých obyvatel země, odhaduje CNN.

Rusové jsou zoufalí. Putinovi dochází zbraně, vojáci i spojenci, říká šéf britské rozvědky
Rusko

Rusové jsou zoufalí. Putinovi dochází zbraně, vojáci i spojenci, říká šéf britské rozvědky

Situace ruské armády je zoufalá, trpí nedostatkem zbraní, vojáků i spojenců. Tvrdí to Jeremy Fleming, šéf britské zpravodajské služby GCHQ. Pravděpodobnost, že ruský prezident Vladimir Putin použije na Ukrajině taktickou jadernou zbraň je podle něj malá. Kdyby k tomu přece jen mělo dojít, západní zpravodajci by nejspíš útok odhalili dříve, než by byl vůbec nařízen.

Další příspěvky autora

CNN: Rozzuřené Íránky pálí hidžáby a stříhají si vlasy. Při ostrých protestech umírají lidé

Íránská žena si sundává hidžáb a bere do ruky nůžky. Vtom si ustřihne vlasy a zvedne je v pěsti do vzduchu. Davy lidí kolem ní křičí jako v transu. Podobné scény jsou dnes k vidění v Teheránu, Kermánu i jiných íránských městech. V zemi se rozhořely mohutné protesty po smrti Mahsá Amíníové. Dvaadvacetiletou dívku mravnostní policie zadržela kvůli porušení pravidel o nošení hidžábu. Následně podle oficiální zprávy ve vazbě zkolabovala a zemřela. Lidé si stěžují na policejní brutalitu.

Karel III. má před sebou klíčové období. Co zásadního musí nový král zvládnout?

Krále Karla III. nečeká v nejbližších dnech jednoduchý úkol. V Británii se vedou sáhodlouhé debaty o tom, zda se mu podaří překročit svůj stín, a dá tak zapomenout na své skandály z minula. Zda se z něj může stát panovník moderního střihu a jak se vyrovná se sílícími hlasy z Austrálie a Karibiku, které volají po definitivním odtržení od britské monarchie.

Je diamant z královnina žezla kradený? Jihoafričané osočují Brity a chtějí klenot vrátit

Říká se mu Velká hvězda Afriky nebo Cullinan I. a jde o část největšího bezbarvého diamantu, který kdy byl nalezen. Koloniální úřady v Africe ho na počátku 20. století darovaly tehdejšímu britskému králi Eduardu VII. a nyní se blyští na královském žezle. Po smrti Alžběty II. ovšem v Jihoafrické republice nabírají na síle hlasy, které osočují Brity z krádeže a dožadují se, aby vzácný klenot vrátili.

Místo ptáků tajně fotil dívky v bikinách. Slavný ornitolog čelí řadě obvinění z voyeurismu

Vážený vědec nebo voyeur? Španělskem otřásá skandál, jehož protagonistou je ornitologická legenda Luis García Garrido. Tento vážený vědec čelí řadě obvinění, že při práci v terénu potají fotil a natáčel své spolupracovnice v bikinách či spodním prádle. Případ začalo vyšetřovat španělské ministerstvo pro vědu a výzkum, 72letý expert však veškerá obvinění striktně odmítá. „Fotím prostě všechno,“ hájí se.

Gates: Fámám o mikročipech se musím smát. Miliardář předpověděl, kdy udeří další pandemie

O jednom z nejbohatších lidí na světě koluje spousta fám. Billu Gatesovi to na jednu stranu přijde směšné, ale zároveň ho to děsí. „Je to k smíchu, pokud ale kvůli těmto fámám existují lidé, kteří se nenechají očkovat, má to příšerné následky,“ zdůrazňuje. Jak by se dalo v budoucnu efektivněji bránit dalším pandemiím? A co si myslí o opičích neštovicích?

Vesmírný odpad nebo hořící raketa? Lidé s úžasem sledovali roj ohnivých koulí na nebi

Lidem nad hlavou přeletěl a na nebi jasně zářil vesmírný odpad. Takto vysvětlují úřady nezvyklý roj ohnivých koulí, který lidé v úžasu sledovali v mexických státech Sinaloa a Jižní Dolní Kalifornie. Zatím není známo, zda v oblasti dopadla na zem nějaká vesmírná tělesa. Spekuluje se o tom, že mohlo jít o meteorit nebo o zbytky hořící vesmírné rakety.