V 82 letech zemřel oscarový režisér, herec a spisovatel Jiří Menzel

V 82 letech v sobotu večer zemřel filmový režisér Jiří Menzel. Na sociálních sítích o tom informovala režisérova manželka Olga Menzelová.V posledních letech se Menzel potýkal s vážnými zdravotními problémy. V roce 2017 prodělal náročnou mnohahodinovou operaci hlavy.

„Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek,“ napsala na Facebooku a Instagramu režisérova manželka Olga Menzelová.

„Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával... Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička,“ napsala dále vdova po slavném režisérovi.

Menzel prodělal v roce 2017 náročnou mnohahodinovou operaci hlavy. Po ní byl udržován několik týdnů v umělém spánku. Jeho posledním režijním počinem byl snímek Donšajni z roku 2013. Jako herec se naposledy objevil v hlavní roli ve filmu Tlumočník.

Svět filmu vzpomíná na svého velikána

Na sociálních sítích se začínají objevovat první reakce Menzelových kolegů. Režisér Jan Hřebejk například napsal: „Zemřel Jiří Menzel. Děkuji mu za všechno, co pro nás udělal. Sbohem, pane!“

„S lítostí přijímáme zprávu o odchodu filmového a divadelního režiséra, herce a jednoho z hlavních představitelů československé filmové nové vlny pana Jiřího Menzela. Za svoji práci obdržel řadu významných domácích i zahraničních ocenění; Oscara získal za Ostře sledované vlaky. R I P,“ vyjádřilo soustrast ministerstvo kultury.

„S velikým zármutkem jsme přijali zprávu, že ve věku 82 let zemřel Oscarový filmový a divadelní režisér, představitel Československé nové vlny a někdejší absolvent FAMU Jiří Menzel. Pan Menzel odešel po dlouhé nemoci. Jeho filmy s námi ale zůstanou navždy,“ vzpomíná Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU).

„Upřímnou soustrast celé rodině pana Jiřího Menzela. Smutná zpráva o úmrtí tohoto výjimečného člověka a filmaře velice zasáhla nás všechny. Zanechal tu po sobě úžasné dílo, které nás nikdy nepřestane těšit a bavit, a díky kterému zná český film celý svět. Díky, Mistře,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO).

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. V roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora – Bohumila Hrabala – z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Další z jeho filmů, Vesničko má středisková, byl na Oscara nominován v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, on sám pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Další z jeho filmových počinů Obsluhoval jsem anglického krále, rovněž podle literární předlohy Bohumila Hrabala, si můžete připomenout ve filmotéce TV Prima.

Tagy: