Evropské úřady varují: V Česku je nebezpečná kosmetika. Může ovlivnit plodnost

Evropský systém Safety Gate varuje mimo jiné před nebezpečnou kosmetikou. Závadné kusy do něj nahlásily kontrolní orgány v Česku, Estonsku, Francii, Německu a Rumunsku. Podle březnových hlášení se v České republice vyskytují produkty, které obsahují látky, jež mohou způsobit neplodnost. Jedná se o toaletní vody, sprchové gely, tělová mléka nebo barvy na vlasy.

V průběhu března evropské úřady zachytily v několika zemích nebezpečné kosmetické produkty. Hned několik z nich se prodává i v tuzemských obchodech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Extrémní teplo. Počasí v Česku lámalo rekordy, na Litoměřicku bylo 27,8 stupně Celsia

„Podle seznamu složek výrobek obsahuje butylfenyl methylpropional (BMHCA), který je v kosmetických přípravcích zakázán. BMHCA může poškodit reprodukční systém, může poškodit zdraví nenarozeného dítěte a může podráždit kůži,“ varuje na webu Evropské komise zpráva informačního systému Safety Gate (RAPEX).

Systém slouží k rychlému předávání informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích mezi členskými státy. Právě do něj kontrolní orgány z České republiky, Estonska, Francie, Německa a Rumunska nahlásily výskyt produktů s nebezpečnou látkou.

Butylfenyl methylpropional se ve složení kosmetiky může také skrývat pod označením „lilial“. Jedná se o látku, která má květinovou vůni, ale její používání je v Evropské unii zakázané od roku 2022.

Dvacet závadných výrobků

Safety Gate informuje o celkem dvaceti závadných výrobcích. Je mezi nimi hned několik sprchových gelů Fa: tmavě modrý Ocean Waves Scent pro muže, sprchový krém Divine Moments, osvěžující sprchový gel Hawaii Flower & Oil, dále Duschgel Beach Love a sprchový gel 3 v 1 Active & Pure pro muže. Všechny výrobky jsou vyrobeny v Německu.

Dále je mezi nebezpečnými výrobky toaletní voda Fire Fight od značky Gordano Parfums, která se prodává ve sto mililitrovém balení.

Lidé by si také měli dát pozor na padělek luxusního parfému Chloé Love ve flakonu o 75 mililitrech.

Varování platí také pro barvu na vlasy značky Syoss a Palette Intensive Color Creme nebo na lak na vlasy Schwarzkopf Glam Ponytail.

Seznam všech nebezpečných výrobků včetně jejich čárových kódů nebo čísel šarží najdete v galerii v úvodu tohoto článku.

Systém kromě kosmetiky varuje také třeba před závadnými hračkami nebo elektronikou, poukazuje ale také například na nedostatky u osobních automobilů.

Tagy: