CNN Prima News Evropská komise

Evropská komise

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská komise“

Plynové kotle v EU do pár let skončí. Politici varují, že domy se tak stanou neprodejnými

Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.

Schmarcz: Nerudová Evropě nerozumí. V debatě působila naivně, ostatní se jí smáli

Danuši Nerudové se předvolební debata České zájmy v Evropě nepovedla. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Martin Schmarcz. Možná kandidátka na post eurokomisařky podle něj ukázala nedostatky v základních evropských tématech. Naopak ocenil výstup uchazečů o europoslanecké křeslo Alexandra Vondry (ODS) a Kláry Dostálové (ANO). Zmínil i „tlačenici na proruské straně politického spektra“.

Evropské úřady varují: V Česku je nebezpečná kosmetika. Může ovlivnit plodnost

Evropský systém Safety Gate varuje mimo jiné před nebezpečnou kosmetikou. Závadné kusy do něj nahlásily kontrolní orgány v Česku, Estonsku, Francii, Německu a Rumunsku. Podle březnových hlášení se v České republice vyskytují produkty, které obsahují látky, jež mohou způsobit neplodnost. Jedná se o toaletní vody, sprchové gely, tělová mléka nebo barvy na vlasy.

KOMENTÁŘ: Válka o eurokomisaře aneb Fialova chůze po laně kolem sporu Pirátů a Starostů

Jako by nestačil kroužkovací masakr ze sněmovních voleb 2021. Mezi koaličními Piráty a Starosty se v posledních měsících rozhořel další velký spor. Problém tentokrát nastal u gentlemanské vládní dohody o tom, kdo bude mít právo navrhnout kandidáta na nového českého eurokomisaře. Zdá se, že výklad zmíněné dohody, která není zaznamenána na papíře, je mnohoznačný. Premiér Petr Fiala (ODS) by dal nejraději za pravdu oběma. Lidově řečeno, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Eurokomisaře nominujeme my, zdůraznil na sněmu STAN Rakušan. Varoval před populisty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepochybuje o svém nároku nominovat českého kandidáta na eurokomisaře. Je ochotno se o tom bavit, ale dohodu považuje za jasnou, řekl na republikovém sněmu hnutí v Olomouci jeho předseda Vít Rakušan. Zároveň varoval, že se v Česku snaží k vládě dostat nebezpeční populisté a na politické scéně sílí extrémní proudy.

Spor Pirátů se STAN o eurokomisaře? Jako hádka mravence se slonem, míní komentátor

O tom, kdo má právo nominovat příštího českého eurokomisaře, se přou vládní Piráti a Starostové a nezávislí. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře je jejich neshoda podobná hádce mravence se slonem. Novinář Ondřej Leinert z Hospodářských novin ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že o post v Evropské komisi má za STAN velký zájem současný ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Obecně se ale předpokládá, že nominovaná bude bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.

Evropská komise uvolnila pro Česko dotace za 702 milionů eur na zmírnění hospodářské krize

Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur (17,7 miliardy Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. EK to uvedla ve svém prohlášení. O svém souhlasu s výplatou těchto peněz informovala unijní exekutiva již v únoru. Česko podle komise splnilo podmínky, aby mohlo další finance z Národního plánu obnovy získat.

KOMENTÁŘ: Když si ODS s ANO notují, musí být vše lež? Kritika Nerudové a Rakušana mimo není

Volby do Evropského parlamentu jsou za rohem a zpoza něj vykukuje čas nominace evropského komisaře za Českou republiku. Vzhledem k popularitě vlády premiéra Petra Fialy (ODS) ve výši 17 procent, vedení hnutí ANO v předvolebních preferencích a hádce Pirátů se STAN o komisaře, by nejeden pozorovatel mohl leccos vyvozovat z přitakávání, které předvedli Klára Dostálová (za ANO) a Alexandr Vondra (ODS) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Vyšetřování kolem šéfky EK. Evropský žalobce řeší její zprávy o vakcínách s ředitelem Pfizeru

Vyšetřováním obvinění, která souvisejí s vyjednáváním mezi šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu, se začal zabývat Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Informoval o tom bruselský server Politico s odvoláním na mluvčího prokuratury v belgickém Lutychu. Vyšetřovatelé úřadu případ v posledních měsících převzali od belgických žalobců, kteří von der Leyenovou vyšetřovali kvůli „zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupci a střetu zájmů“, vyplývá z právních dokumentů, do kterých měl Politico možnost nahlédnout.