Zapamatujte si jeho jméno. Svět oslavuje českého tenistu Menšíka, kráčí ve stopách Alcaraze

Osmnáctiletý tenista Jakub Menšík se po svém úspěšném tažení v Dauhá dočkal pochvalných reakcí. Přestože v sobotu prostějovský rodák prohrál ve finále s Rusem Karenem Chačanovem 6:7, 4:6, i jeho soupeř mu v rozhovoru po utkání věštil nadějnou budoucnost. Posun v žebříčku ATP od něj čeká také bývalá česká jednička Jiří Veselý.

„V jeho věku jsem se ani do finále nedostal. Možná je pár kroků napřed,“ řekl během slavnostního ceremoniálu na kurtu Chačanov. „Celému jeho týmu gratuluji a přeji hodně štěstí v dalších turnajích. Vím, že je velmi motivovaný. Slyšel jsem pár rozhovorů a věří si,“ podotkl Chačanov.

ČTĚTE TAKÉ: Nezapomenutelný turnaj. Tenista Menšík se ve finále rval statečně, ale výhru slaví Rus

Menšík nedokázal ve finále prolomit soupeřův servis. Turnajovou dvojku přesto přehrál v počtu vítězných míčů 33:23. Navrch měl také v esech 16:9. „Na chvíli jsem si myslel, že hraju proti Johnu Isnerovi a ne Jakubu Menšíkovi,“ řekl s úsměvem Chačanov, když srovnal českého tenistu s americkým rekordmanem v počtu es (14 470).

Svěřenec trenéra Tomáše Josefuse startoval mezi elitou teprve potřetí a poprvé mimo grandslamy. Dosavadní dvě účasti v hlavních soutěžích nasbíral vloni na US Open a letos na Australian Open. V Kataru mohl hrát díky výjimce pro mladé hráče kategorie takzvané „Next Gen.“

Postupně ale vyřadil Španěla Alejandra Davidoviche, trojnásobného grandslamového vítěze Brita Andyho Murrayho, světovou pětku Andreje Rubljova z Ruska a v semifinále i Francouze Gaëla Monfilse. Po utkání s o devatenáct let starším Monfilsem zaujal promluvou u sítě. Soupeři poděkoval za to, že byl v dětství jeho inspirací.

Menšík nemá strach

„Zapamatujte si jméno Jakub Menšík,“ napsal na sociální síti X oficiální účet ATP Tour a v jiné zprávě doplnil: „Nemá strach.“

Menšík se v Dauhá stal nejmladším finalistou na ATP Tour od roku 2021. Tehdy se do rozhodujícího utkání v Umagu dostal Španěl Carlos Alcaraz. Menšíka na dálku pochválil také Veselý.

„Má za sebou skvělou juniorskou dráhu. Trénovali jsme spolu. Na svůj věk je velmi dobrý a je správně psychicky nastavený, aby se prosadil. Může být velmi úspěšný a jít ve světovém žebříčku hodně vysoko. Je to hráč, kterého je třeba sledovat,“ řekl Veselý.

PODÍVEJTE SE: Adamczyková 10 let po olympijském triumfu: Ve dvaceti jsem to neřešila, výhry už vnímám jinak

Tagy:
tenis turnaj zápas Dauhá Karen Chačanov Jakub Menšík