reklama

V Praze se objevily stovky dlažebních kostek vytvořených ze zničených židovských náhrobků

Židovská obec v Praze dostane stovky dlažebních kostek, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí. Kameny pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Podle historika Zbyňka Taranta je důležité tyto nálezy hlásit, aby je bylo možné prozkoumat a důstojně uložit.

reklama

Při rozebírání dlažby ve spodní části Václavského náměstí v Praze byly v úterý objeveny kameny z leštěného mramoru, které pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Hlavní město loni podepsalo s Židovskou obcí memorandum, které metropoli umožní kusy náhrobků vrátit. Kostky budou pravděpodobně shromažďovány na jednom z pražských hřbitovů. „Kromě samotného symbolického uložení jde i o jejich prozkoumání,“ říká hebraista a historik Zbyněk Tarant. Odborníci se budou snažit jednotlivé části kamenů znovu poskládat a identifikovat, z jakých náhrobků pocházejí.

Dá se také předpokládat, že tento nález nebyl posledním. „Je to širší fenomén, který byl velice rozšířen v době holokaustu,“ vysvětluje Tarant a dodává, že jde o symbolické vítězství. Například v minulosti byly v Prostějově objeveny části náhrobků v dlažbě rodinných domů. I samotná Židovská obec v Praze předpokládá, že dojde k dalším nálezům. „Je opravdu chvályhodné a důležité tyto nálezy hlásit,“ doplňuje Tarant.

V návaznosti na memorandum s Magistrátem hlavního města Prahy dohlíží Židovská obec v Praze na rozebírání původní dlažby...

Posted by Jewish Community of Prague / Židovská obec v Praze on Tuesday, May 5, 2020

„Za komunismu dostávalo kulturní dědictví obecně dost na frak,“ říká Tarant o době, kdy se z klášterů stávaly kasárna a ze synagog hasičské zbrojnice. Tomu, kdo se tenkrát za záchranu památek postavil, hrozila kádrová nálepka propagátora sionismu.

Tagy: holokaust Václavské náměstí Židé Židovská obec v Praze náhrobky

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama