reklama

V Praze se objevily stovky dlažebních kostek vytvořených ze zničených židovských náhrobků

Židovská obec v Praze dostane stovky dlažebních kostek, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí. Kameny pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Podle historika Zbyňka Taranta je důležité tyto nálezy hlásit, aby je bylo možné prozkoumat a důstojně uložit.

reklama

Při rozebírání dlažby ve spodní části Václavského náměstí v Praze byly v úterý objeveny kameny z leštěného mramoru, které pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Hlavní město loni podepsalo s Židovskou obcí memorandum, které metropoli umožní kusy náhrobků vrátit. Kostky budou pravděpodobně shromažďovány na jednom z pražských hřbitovů. „Kromě samotného symbolického uložení jde i o jejich prozkoumání,“ říká hebraista a historik Zbyněk Tarant. Odborníci se budou snažit jednotlivé části kamenů znovu poskládat a identifikovat, z jakých náhrobků pocházejí.

Dá se také předpokládat, že tento nález nebyl posledním. „Je to širší fenomén, který byl velice rozšířen v době holokaustu,“ vysvětluje Tarant a dodává, že jde o symbolické vítězství. Například v minulosti byly v Prostějově objeveny části náhrobků v dlažbě rodinných domů. I samotná Židovská obec v Praze předpokládá, že dojde k dalším nálezům. „Je opravdu chvályhodné a důležité tyto nálezy hlásit,“ doplňuje Tarant.

V návaznosti na memorandum s Magistrátem hlavního města Prahy dohlíží Židovská obec v Praze na rozebírání původní dlažby...

Posted by Jewish Community of Prague / Židovská obec v Praze on Tuesday, May 5, 2020

„Za komunismu dostávalo kulturní dědictví obecně dost na frak,“ říká Tarant o době, kdy se z klášterů stávaly kasárna a ze synagog hasičské zbrojnice. Tomu, kdo se tenkrát za záchranu památek postavil, hrozila kádrová nálepka propagátora sionismu.

Tagy: holokaust Václavské náměstí Židé Židovská obec v Praze náhrobky

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal

  • Aktualizováno

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se brání proti tvrzení zpravodajského webu Seznam Zprávy, že cestou do Moskvy chtěl ututlat kauzu Vrbětice a vyměnit ji za milion vakcín Sputnik V. V reakci na čtvrteční pokračování článku novinářů Janka Kroupy a Kristiny Cirokové sám uveřejnil jméno jednoho z utajovaných svědků, jehož svědectví použil web k rozvinutí informací o údajném Hamáčkově plánu.

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Válka o rybolov u Jersey: Francie hrozí vypnutím elektřiny, Británie vysílá vojenské lodě
reklama
reklama
Hamáčkův údajný plán v Moskvě potvrzují další: Sputnikem chtěl zachránit ČSSD

Jan Hamáček

Domácí zpravodajství

Trestní oznámení na Švejdara podala Imex Group. Kvůli únikům informací plánuje další
Laboratoře hlásí 1857 nově nakažených covidem. Počty očkovaných trhají rekordy
Další články
reklama
reklama